Ana Sayfa > Haber > 20 : 08 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Ontology – Tron – Nano

20 : 08 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Ontology – Tron – Nano

Kripto Para Gündemi

Geçtiğimiz hafta kripto para borsası en sert dalgalanmalarından bir tanesini yaşadı. Haftanın ilk iki gününde başlayan değer kayıpları pek çok kripto para birimini ciddi şekilde etkiledi. Haftanın son günlerinde başlayan toparlanma sürecinde Bitcoin (BTC), haftayı zararsız kapatmayı başarırken ilk sırada yer alan kripto paralardan sadece Ripple (XPR), ona ayak uydurabildi ve haftayı zararsız kapatmayı başardı.

Ethereum (ETH) ve Cardano (ADA) geçtiğimiz hafta başlayan değer kayıplarından dramatik bir şekilde etkilendiler. İki gün üst üste %15 civarı değer kaybeden iki platform haftanın sonlarına doğru önemli projelerinden bahsetmelerine rağmen istenilen geri dönüşü gerçekleştiremediler. Ethereum, Vitalik Buterin’in hesabından Casper projesi hakkında bazı ön bilgiler paylaştı. Aynı şekilde Cardano da geçen hafta bir iki gün gecikmeli de olsa Icarus projesi hakkında bazı paylaşımlarda bulundu. Bu paylaşımlar bizzat Cardano’nun arkasındaki şirket olan IOHK’un CEO’su Charles Hoskinson’dan geldi.

Geçtiğimiz haftaya rekor değer kazançları ile damga vuran iki kripto para birimi Ontology ve Nano oldular. Her iki platform da haftanın ilk günlerinde başlayan ayı darbelerinden sıyrılarak ciddi bir şekilde değer kazanmaya başladılar. Pazar akşam verilerine göre son yedi gün içerisinde Ontology %41, Nano ise %39 değer kazandı. Geçtiğimiz hafta pazartesi yaşanan ciddi değer kaybını hesaba katıp değerlendirmeyi bugüne çekersek Ontology ve Nano’nun ne kadar değer kazandıkları daha açık görünecektir. Şu anda son yedi güne bakıldığında Ontology %71 gibi inanılmaz bir kar oranına sahip. Nano da Ontology’yi %60 ile takip ediyor.

Güncel Kripto Para Fiyatları

  • Bitcoin (BTC)      : 6.401 dolar      %0.33
  • Ethereum (ETH)  : 288 dolar         %2.87
  • Ripple (XPR)       : 0.33 dolar        %0.67
  • Litecoin (LTC)     : 54.95 dolar      %3.74
  • EOS                     : 5.01 dolar        %3.43
  • Bit. Cash (BCH)  : 539 dolar         %3.51
  • Tron                     : 0.021 dolar      %0.63
  • Augur (REP)       : 18.35 dolar      %1.10
  • VeChain (VET)    : 9.02 dolar        %9.02

Çin’de 87 Milyon Dolarlık Bitcoin Çalan Üç Kripto Hırsız Yakalandı

Devletlerin ve bankaların kripto para birimlerini henüz kabul etmiyor olmalarının en büyük sebebi güvenlik. Ekonomik konulardaki güvenlik sadece bir devlet için değil en küçük kurumlar için bile hayati bir önem taşıyor. Her ne kadar bütün kripto şirketler bu konuda hummalı bir çalışmanın içerisinde olsalar da henüz tam anlamıyla bir güvenlik sağlanmış değil. Hem kripto para Blockchain platformlarında hem de dijital varlıkların saklanması konusunda güvenlik sorunları güncelliğini koruyor.

Bu sorunların olduğu yerde dünyanın en yetenekli bazı yazılımcıları da kolay yoldan zengin olma peşinde koşuyorlar. Bugüne kadar sayısız miktarda kripto para çalındı. Bazı dev kripto para borsaları bu nedenle kapanmak zorunda kaldı. Birçok kripto para yatırımcısı ciddi miktarda para kaybetti.

Bu soygunlardan bir tanesi de Çin’de yaşandı. İnsanların bilgisayarlarına sızarak sakladıkları Bitcoin ve Ethereum’ları çalmayı başaran korsanlar daha sonra bu yüklü miktardaki kripto paraları farklı kanallardan daha küçük miktarlarda eritmeye çalıştılar. Ancak polis iki ay süren yoğun bir çalışmanın ardından şüphelilerden ilkine ulaştı. Ardından diğer iki şüpheli de yakayı ele verdi.

Kripto Paraların Önündeki Gerçek Engel Hız Olabilir

Google tarafından yapılan bir araştırmaya göre bir internet sayfasının açılması dört saniyeden fazla sürdüğünde kullanıcıların %53 gibi büyük bir oranı o sayfayı görmeden kapatıyor. Teknolojide hızın ne kadar önemli olduğunu gösteren bu araştırma, kripto para birimlerinin yaygınlaşması için önüne kocaman bir engel koyuyor. Bitcoin’in Blockchain sisteminin her on dakikada bir yeni bir blok açtığı ve tüm işlemlerin bu on dakika içerisinde yüklenemediği düşünülecek olursa, konuyla ilgili olmayan insanların kripto paraları hayatlarına kabul etmelerine daha vakit var gibi görünüyor. Bitcoin dışında Ethereum, Tron ve Ripple şirketleri de hız konusunda önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Tron ve şimdi de kripto para dünyasının yükselen değerlerinden olan Nano bu konuda iddialı çalışmalar gerçekleştiriyor.

 

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir