Ana Sayfa > Nasıl Yapılır? > Bitcoin ile Neler Satın Alabilirim?

Bitcoin ile Neler Satın Alabilirim?

Birçok insan Bitcoin’i yatırım aracı olarak kullanıyor, kripto parayı ise paradaki dalgalanmalardan kar etme amacıyla satın alıyor. Bazı insanlar ise bu yeni parayı basitçe bir para harcama yöntemi olarak görüyor. Dünya genelinde Bitcoin’i harcayabileceğiniz yerlerin sayısı her geçen gün artıyor. İşte Bitcoin’lerinizi harcayabileceğiniz bazı yerler:

Online

Büyük Online Satıcıların Listesi

 1. Overstock – Bitcoin ödemelerini kabul eden ve tümüyle destekleyen büyük online perakende satıcı.  Mobilyadan laptopa ve televizyon setlerine kadar her şeyi satın alabilirsiniz.
 2. Newegg – Stoklarının çoğu için Bitcoin ödemesi kabul eden bir elektronik perakende devi.
 3. Shopify – Kullanıcılarına; Etsy ve eBay gibi kendilerine ait online mağaza oluşturma olanağı sunan e-ticaret platformu.
 4. Etsy – şu anda yaklaşık 100 satıcı Bitcoin ile ödeme kabul etmektedir.
 5. Microsoft – Dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan Microsoft, kullanıcıların kendi hesaplarına Bitcoin ile para yüklemelerine izin veriyor.

Birçok büyük satıcı halen Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kabul etmiyor; fakat dijital parayı kullanarak ürünlerini satın alma olasılığı mevcut. Aşağıdaki Hediye Kartları kısmına bakınız.

Kaynak Listesi

 • Where To Spend Bitcoins UK – İngiltere’de Bitcoin kabul eden mağazaların, barların, websitelerinin ve diğer yerlerin yer aldığı rehber
 • useBitcoins – BTC kabul eden 5,000’den fazla işyerini gösteren bir platform
 • Coinmap – Dünyada Bitcoin kabul eden işletmelerin bir haritası
 • Spendabit – Bitcoin ile satın almak istenilen belirli bir ürünü bulmaya yarayan bir arama motoru

Hizmetler

Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak kabul edilmesi şirketlerin kendi kararına bağlı. Dolayısıyla, BTC’nin evrensel olarak kabul edildiği belirli bir piyasa yok.

Farklı sektörlerde dijital para birimlerini yeni bir ödeme yöntemi olarak sitelerine ekleyerek müşteri tabanlarını genişletmek isteyen çok sayıda şirkete rastlayabiliyoruz. Türkiye’den de hizmet alabileceğiniz o şirketlerin birkaçı şunlar:

 • Dish Network – Amerikan doğrudan yayın uydusu hizmeti sağlayıcısı
 • ExpressVPN – yüksek hızlı, güvenli VPN ağı.
 • PureVPN  – yüksek hızlı, güvenli VPN ağı.
 • OKCupid  – online arkadaşlık sitesi
 • WordPress  – Kullanıcılarına websitesi ve blog oluşturma olanağı sunan online bir şirket
 • Namecheap – alan adı kaydı
 • Bloomberg, Chicago Sun-Times,vb. – Bitcoin için online gazete üyeliği
 • SuicideGirls – Üyelik için şu anda Bitcoin kabul eden yetişkin temalı popüler bir topluluk
 • Treehouse – Çeşitli kurslar için Bitcoin kabul eden online, interaktif eğitim uzmanı

Video Oyunları

Bitcoin İle Video Oyunu Nereden Alınır?
Türkiye’de Bitcoin’le aldığınız oyunlarla maç keyfini siz de yaşayabilirsiniz.

Eskiden video oyunu satın almak için mağazaya gitmeniz gerekiyordu. Bugünlerde çoğu kişi oyunları online olarak satın alıyor. Video oyunları dijital paralar gibi dijital varlıklara dönüşüyor. Bunun doğal bir sonucu olarak da her geçen gün daha fazla sayıda önde gelen oyun-satış platformu Bitcoin kabul etmeye başladı. Türkiye’den de kolaylıkla yararlanabilirsiniz.

 • Steam – Dünyanın en büyük masaüstü oyun platformu.
 • Xbox – Oyun,eklenti, Xbox Canlı üyelik ödemesi
 • PlayStation Network  – Oyun,eklenti ödemeleri ve PS Ağ üyeliği
 • Humble Bundle – indie oyun websitesi
 • Big Fish Games – Seattle, Washington’da bulunan oyun şirketi
 • Green Man Gaming – oyunlar, oyun anahtarları ve dijital oyunlar
 • Zynga – mobil ve online oyunlar

Seyahat

Rekabet içerisinde çok sayıda seyahat ile ilgili hizmet var ve bunların çoğu çok benzer araçlar sunuyor. Alternatif ödeme şekilleri sunmak yeni müşterileri çekmek için harika bir yol. Özellikle yurt dışında oturanlar ve farklı ülkelere sayehat etmek isteyenler bu sitelerden faydalanmanın yolunu muhakkak bulacaktır.

İşte hayalinizdeki tatil için rezervasyon yapabileceğiniz ve ödemesini de Bitcoin ile yapabileceğiniz bazı şirketler:

 • Expedia – Dünyanın en büyük online seyahat acentalarından biri olan Expedia; şu anda otel rezervasyon ödemelerinde BTC’yi kabul ediyor; uçak, aktiviteler vb. hizmetler için de Bitcoin ödeme seçeneğini getirmeyi planlıyor.
 • AirBaltic – Birçok uçuş için Bitcoin ödemesi kabul eden ilk havayolu şirketidir.
 • Webjet – Uçuş, otel, deniz yolculuğu, araba kiralama vb. hizmetler sunan bir seyahat rezervasyon sitesi.
 • CheapAir – Uçuş, araba kiralama, demiryolu biletleri vb. hizmetler için ödeme yapabileceğiniz online seyahat rezervasyon websitesi.
 • Bitcoin Travel – Bitcoin kullanan işletmelerin en geniş kapsamlı listelerinden birinin bulunduğu bir seyahat rezervasyon sitesi.
 • Travel For Coins – Kullanıcıların seyahat programlarını yapmalarına ve Bitcoin ile ödeme yapmalarına olanak sağlayan bir seyahat rezervasyon sitesi.
 • Virgin Galactic – Richard Branson şirketi -Bitcoin kabul eden dünyanın ilk ticari uzay uçuşu.

Bahşiş ve Bağış

Çoğu zaman bir hayır kurumuna yapılan para bağışlarından yüksek ücretler alınır. Ayrıca, bazı insanlar bağışlarını bir veya birkaç nedenden dolayı gizli tutmak istiyor da olabilir. Bitcoin ile bağış yaparsanız bu ücretleri ödemek zorunda kalmazsınız ve bağışınız tamamen gizli olur. Hem, aşağıda bahsedeceğimiz siteler bağışı da hak ediyor.

 • Wikimedia Foundation – özgür, çok dilli eğitim içeriğinin büyümesini, gelişmesini ve yayılmasını destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.
 • Wikileaks – Anonim kaynaklardan gelen gizli bilgileri, sızdırılmış haberleri ve gizli iletişim araçlarını yayınlayan kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluştur.
 • Bitcoin for Charity List  – Bitcoin kabul eden derneklerin her geçen büyüyen bir listesi. Cüzdan adreslerini bile içeriyor!

Offline

Ne yazık ki dünyada Bitcoin ödemesi kabul eden çok az sayıda büyük offline perakendeci var. Türkiye’yse ne bunlara ne de küçük işletmelere genel olarak rastlayabileceğiniz ülkelerden değil. Ancak büyük mağazalardan BTC kullanarak ürün almak mümkün. Aşağıdaki Hediye Kartları bölümünde belki işinize yarayacak bir şeyler çıkabilir.

Bitcoin.Travel ve Coinmap websitelerinde Bitcoin kabul eden kuruluşların harita gösterimi de bulunan bir listesi mevcut.

Bitcoin Geçen Barlar ve Lokantalar
Türkiye’de de Bitcoin’le şöyle soğuk bir şeyler almak hiç fena olmazdı.

Dünyadaki Bitcoin-dostu Lokantalar ve Barlar

Tabii ki o kadar uzaktan paket siparişi yapmıyorlardır; ama dünyada böyle yerlerin olduğunu bilmek güzel.

 • Subway – Dünyanın birçok yerinde Bitcoin ile sandviç almanız mümkündür.
 • PizzaForCoins – Bitcoin kullanarak pizza siparişi vermenize yarayan hizmettir.
 • Pembury Tavern – İngiltere, Londra’da bir taverna.
 • Old Fitzroy – Avusturalya, Sidney’de bir pub.
 • The Pink Cow – Japonya, Tokyo’da bir lokanta.
 • Burger Bear – İngiltere, Londra’da bir ayak üstü yemek büfesi .

Taksi

Dünyanın birçok yerinde havaalanı transfer hizmetlerinin yanısıra Bitcoin ile ödeme kabul eden birçok taksi hizmeti var. Bu şirketlerin harita üzerinde gösterildikleri listeyi linkte görebilirsiniz: mappable list

Henüz Türkiye’de Bitcoin ile ödeme alan bir taksiciye denk gelmedik. Ama neden olmasın ki?

Hediye Kartları

Bitcoinle ilgili işlemlerin bir çoğunu hediye kart alımı oluşturmaktadır. Kriptopara, online veya offline olarak dünyanın büyük şirketlerinden ve küçük ölçekli yerel işletmelerden ürün almanın en kolay yöntemidir.

Birçok websitesi kullanıcılarına Bitcoin ödemesi karşılığında hemen hemen her miktar için hediye kartı sunmaktadır: Bunlar arasında:

eGifter, Gyft, purse.io, Cryfter, Instagift ve Fold App.

Japonya’da Bitcoin Kabul Eden Satıcılar

2017 yılının başında, Recruit Lifestyle Co. Şirketi Japon Bitcoin borsası Coincheck ile  ‘AirREGI Mobil Ödeme’ diye adlandırılan bir satış noktası uygulaması yaratmak için ortaklık kurdu. Tablet-üzerinden kullanılan bu uygulama; tüm Japonya’daki satıcıların Bitcoin ödemesini kolaylıkla kabul etmesine olanak sağladı.

İlk dalgada; Japonya’daki bir mağaza zincirine ait 334 gözlük mağazası Bitcoin kabul etmeye başladı. Şu anda; Bitcoin’i kabul eden ülkenin genelinde yaklaşık 260,000 ticari kuruluş, gıda işletmesi, eczane ve diğer perakende mağazalar bulunmaktadır.

Giderek artan Bitcoin kabul eden satıcılar listesine en son eklenenler arasında  Comicap ve Anshin Oyado gibi kapsül oteller; büyük bir perakende elektronik zinciri  Bic Camera ve Japonya’daki beş adet özel restoranın sahibi Kai Corporation bulunmaktadır.

Külçe Altın Satıcıları

Fonlarını ağır, fiziksel bir formda görmek isteyenler için ise BitGold gibi altını Bitcoin’in de içerisinde bulunduğu ödeme ve tasarruflar için kullanma konusunda uzmanlaşmış şirketler var. Ayrıca, Amagi Metals isimli şirket 2012’den bu yana Bitcoin karşılığında değerli metallerin ticaretini yapıyor.

Alışılmışın Dışında Bitcoin Harcama Yöntemleri

Kıbrıs’ta özel bir okul olan Lefkoşe Üniversitesi, 2013 yılında  “Master of Science in Digital Currency” (Dijital Para Master Programını) açan ilk üniversite oldu. Bu programa katılmak istiyorsanız harç ödemelerinizi tabii ki Bitcoin ile yapmanız mümkün.

Meltdown Comic Shop Los Angeles’ta Bitcoin kabul eden ilk çizgi roman dükkanı olmuştur.

Bitcoin ile servet yapanlar için ise Bali’de bir villa veya 11 milyon $’lık bir yat alabilecekleri BitPremier adlı lüks bir BTC piyasası var.

Ayrıca, Amerikan lüks mücevher zinciri olan Reeds şirketi de geçtiğimiz günlerde Bitcoin kabul etmeye başladı.

Eğer şanslı hissediyorsanız, Bitcoin kullanabileceğiniz çok sayıda online gazino veya bahis sitesinde şansınızı deneyebilirsiniz.

Son olarak, gizemli ve karanlık web dünyası, çeşitli mal ve hizmetlerde Bitcoin kullanabileceğiniz websiteleri ve alışveriş siteleri ile dolu. Fakat şunu da hatırlatmak gerekir ki, Bitcoin, birçok ülkede hala yasadışı.

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir