Ana Sayfa > Nedir? > Bitcoin Madenciliği Bittiğinde Ne Olacak?

Bitcoin Madenciliği Bittiğinde Ne Olacak?

Bitcoin Madenciliği Bittiğinde Ne Olacak?

Çıkarılabilecek sadece 21 milyon Bitcoin mevcut. Bütün Bitcoin’ler çıkarıldığında yeni Bitcoin’ler yaratılmayacak. Bu, sürekli olarak büyüyen ulusal para birimlerine zıtlık oluşturmakta. Hükümetler enflasyonu destekledikleri için genelde para sürümünü arttırırlar. Bu durum para biriminin değerinin düşmesine sebep olur, ayrıca pratikte bireylerin ve ailelerin sahip olduğu varlığın değerini de düşürebilir.

Bitcoin için paralel bir değerden düşme yoktur. Aksine, sisteme girdikçe Bitcoin miktarı düştüğü için Bitcoinler zamanla daha da değerlenmelidir. Toplam Bitcoin tedarikinin en üst limitinin 21 milyon olmasının yanı sıra piyasaya yeni Bitcoin akışı da azalmaktadır. Tahminen her dört senede bir, bir blok çıkarılması karşılığında ödül için verilen Bitcoin miktarı yarıya düşürülmektedir.

Bitcoin madencileri yeni bir işlem bloğu “çıkardıklarında” taze çıkan Bitcoinler ile ödüllendirilirler. Başlangıçta bir bloktan 50 Bitcoin kazanılmaktaydı. Sonrasında 25 Bitcoine ve sonra 12.5 Bitcoine düştü. 2020 yılında ise 6.25 Bitcoine düşecek.

Bu şekilde hükümet sürekli para sürümünü arttırabilirken, Bitcoinin içinde tam aksini destekleyen özellikler bulunmaktadır. Yeni Bitcoin akışının azalması ve 21 milyon üst limit, enflasyon doğurucu baskıları önlemeye yardımcı olacaktır.

Ayrıca, atılan eski sabit disklerde depolanan ve artık geri kazanılamayacak çok fazla “kayıp Bitcoinler” var. Aslında bu durum toplam Bitcoin tedarikini 21 milyonun altına düşürmektedir.

Bitcoin Madenciliğine Hızla Göz Atalım

Bütün bu Bitcoin madenciliği sürecine aşinaysanız ve Blockchain’in nasıl çalıştığını biliyorsanız bir sonraki bölüme geçmekten çekinmeyin. Durum aksiyse sizi bu konu hakkında hemen bilgilendirelim.

Bitcoin madenciliği, hesaba dayalı adresleme sürecini veya karışık algoritmaları çözmek için bilgisayar kullanmayı ifade eder. Bir algoritma çözüldüğünde yeni bir işlem bloğu yaratılır ve Blockchain’e eklenir. Blockchain, bütün Bitcoin işlemlerinin bir kamu kaydı veya kayıt defteridir.

Ne zaman Bitcoin işlemi gerçekleşse önce bütün ağ içinde yayınlanır, sonrasında madenciler aracılığıyla Blockchain’e eklenir. Hesaba dayalı adresleme süreci, bütün işlemler tek bir bloğun içine sığamadığı için, hangi işlemin öncelikli olduğunu belirlemek için hayati önem taşımaktadır. Madenciler, maden çıkarmayı bırakırsa bütün Bitcoin sistemi çökebilir.

Madenciler çabalarının karşılığını alabilsin diye yeni Bitcoinler ile ödüllendirilmektedir, fakat hepsi bu da değil. Aynı zamanda bloklarında onayladıkları işlemlerin hepsine eklenen işlem ücretiyle de ödüllendiriliyorlar. Yani madenciler iki kere ödeme alıyorlar; bir kez yeni çıkarılan Bitcoin ile bir kez de işlem ücreti ile.

Peki bu ücretleri kim ödüyor? “Sıranın başında” olmak isteyen ve işlemini olabildiğince hızlı bir şekilde onaylatmak isteyen, Bitcoin işlemi gönderen kişiler (bir sonraki blok umuduyla).

Madencilik Sonrası Bitcoin

Gelecekte belirli bir noktada, büyük ihtimalle yaklaşık 2140’larda son Bitcoin çıkarılacak. 21 milyon Bitcoin çıkarıldığında artık daha fazla Bitcoin yaratılmayacak. Neyse ki bu Bitcoin dünyasının yıkılacağı anlamına gelmiyor. Hesaba dayalı adresleme için ödüllerin yanı sıra Bitcoin protokolü aynı zamanda işlem ücretleri ile de ödüllendirir. Günümüzdeki 12.5 Bitcoin’lik blok ödüllerine kıyasla bu ücret miktarı küçük bir miktardır. Fakat Bitcoin ödülleri düşürüldükçe büyük ihtimalle ücretler artacak.

Sonuç olarak bu işlem ücretleri, madencileri madenciliğe teşvik edecek kadar değerli hale getirilmelidir. Yani yeni Bitcoinler oluşumu duracakken Bitcoin madencilerine hala ödeme yapılacak.

Bitcoinin Değeri Artmaya Devam Etmeli (ve Edecek)

Madenciliği yeterince teşvik etmesi için Bitcoin işlem ücretleri daha kazançlı hale getirmeyi teminen Bitcoin’in değeri önemli miktarda yükselecek. Şansımıza, bunu sağlamak için belirli özellikler Bitcoinin içine dahil edilmiştir.

Bütün diğer fiat para birimleri, aslen sınırsız tedarike sahiptir ve hükümetler istedikleri zaman para sürümünü artırmayı sever. Para tedarikini arttırma konusundaki sorun, dolar gibi kişisel para birim değerinin düşmesidir.

Para tedarik artışı, yatırımları teşvik etmeye meyillidir, çünkü şirketler ve kişiler çok fazla değer kaybetmeden önce para harcamaya teşvik etmekteler. Diğer bir deyişle, hükümetler kasıtlı olarak paranızın değerini sıklıkla düşürmeye çalışmaktalar. Bitcoin ile para tedariki 2140 yılına kadar artacak. Ancak para tedariki öngörülebilir olduğu için saçma hükümet para tedarik artışlarının uygunsuz etkileri bulunmamaktadır.

Aslında Temmuz 2016’da hesaba dayalı adresleme için verilen yeni Bitcoin’lerin tedariki 25’ten 12,5’e düşürülerek yarıya indirildi. Bu sonuca ulaşana kadar Bitcoin fiyatları 450$’ın altından 750$’ın üstüne çıkarak büyük ölçüde arttı.

Kimileri, fiyattaki bu sonucun kısmen blok ödülünün yarıya indirilmesinin sebep olduğunu söylemektedir. Diğerleri ise bu ödülün yarıya indirilmesinin önceden bilinmesinin Bitcoinin fiyatında büyük etkileri olmaması gerektiğini savunmaktadırlar.

(Uzak) Gelecekte Bitcoin

Bitcoinin fiyatı yükseldikçe işlem ücretlerinin değeri artacaktır. İlk olarak Bitcoin daha değerli hale geldiği için, ikincisi ise insanlar işlemlerinin daha hızlı onaylanması için daha fazla ücret ödemeye razı oldukları için.

Ancak madenciliği yeterince kendiliğinden teşvik etmek için işlem ücretlerinin bu artışını teminen Bitcoinin değeri büyük ölçüde artması gerekecektir.

 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir