Ana Sayfa > Nedir? > Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin elde etmenin üç ana yolu takas yapmak, ürün veya hizmet karşılığı almak veya yenilerini çıkarmaktır. Madencilik, Bitcoin’in halka açık bir hesap defterine işlem kaydı eklenmesi sürecidir. Bu hesap defterinin adı Blockchain (blok zinciri)’dir. Madencilik, her işlemin doğrulanmasını ve ağdaki her kullanıcının bu kayıt defterine erişimini sağlar. Ayrıca Bitcoin işlemlerinin meşruluğunun veya daha önce başka yerde harcanmış paranın yeniden harcanmaya teşebbüs edilip edilmediğinin anlaşılmasını sağlar.

Madencilik, güç işlemcili bilgisayar vasıtasıyla kayıt tutma işlemidir.

Blockchain, tüm Bitcoin işlem kayıtlarının tutulduğu, halka açık bir hesap defteridir.

Blockchain, bir zaman aralığında gerçekleşen işlemleri sıralayan bir blok zincirine benzer. İşlemler bloğu oluşturunca madenciler bir süreç başlatır. Bloktaki bilgilere karmaşık bir matematik formülü uygulanır ve bu işlemin sonunda bilgiler, çok daha kısa ve rastgele görünümlü bir harf ve rakam dizisine dönüşür. Bu harf ve rakam dizisine “hash” denir.

Hash — değişmez uzunluktaki özgün ve rastgele dizilmiş karakterler dizisidir. Herhangi uzunlukta veriden oluşturulabilir.

Bir hash yalnızca işlem bloğundan oluşmaz. Başka veriler de kullanılır. En önemlisi, Blockchain’de tutulan bir önceki bloğun hash’ı da dahil edilir.

İşlem bloğu gibi verilerden hash oluşturmak kolay olsa da sadece hash dizisine bakarak hangi verilerin kullanıldığını söylemek neredeyse imkânsızdır. Üstelik her hash kendine özgüdür ve Bitcoin bloğunda bulunan tek bir karakterdeki değişim, hash dizisini tamamen değiştirir.

Bu özelliklerinden dolayı, hash dijital bir mühür işlevi görür. Birisi tek bir işlem bloğunu kurcalarsa hash hemen değişir. Blockchain’deki hash dizilerinin tamamı da değişir. Böylece Bitcoin ağındaki her dolandırıcılık girişimi, kullanan herkes tarafından kolayca fark edilebilir.

Getirileri

Temel olarak, her işlemi doğrulayarak ve meşruluğundan emin olarak madenciler Bitcoin topluluğuna hizmet etmektedir. Hepsi birbiriyle rekabet hâlindedir ve bunu madenden blok çıkaran özel yazılımlarla yaparlar. Her yeni blok “mühürlendiğinde”, diğer bir deyişle doğru bir hash dizisi oluşturulduğunda, madenci bundan bir kâr elde eder.

Ekim 2017 itibarıyla, bu bedel bir blok karşılığı 12,5 Bitcoin’dir. Her 210 bin blok için bu bedel yarıya kadar düşer. Bitcoinlerin toplam sayısı kısıtlıdır. Bu yüzden ne kadar çok para kazılırsa değeri de o kadar fazla olur. Böylece blok başına Bitcoin miktarı kaçınılmaz biçimde azalsa da, madencilerin elde edeceği kâr büyük ihtimalle aynı kalır veya artar.

Normalde bir bilgi yığınından hash üretmek oldukça kolaydır. Bilgisayarlar bunu güzel bir şekilde yapar. Bu sebeple kullanıcıların her an binlerce işlem bloğu hash’lemesini ve mümkün olan tüm Bitcoinleri dakikalar içinde madenden çıkarmasını engellemek için Bitcoin ağı kasıtlı olarak bu süreci daha zor bir hâle getirmek zorundadır.

Zorlukları

Bu, bir “Proof of Work” ile gerçekleştirilir. Bu sistem, hizmet istemcisinden bazı işler yapmasını talep eder. Bu da genelde bir bilgisayardaki işlem süresi anlamına gelir.

İş kanıtı üretmek düşük ihtimalli, gelişigüzel bir süreçtir. Bu yüzden normalde geçerli bir iş kanıtı üretilebilmesi için çokça deneme yanılma gerekir. Bitcoinler içinse hash, iş kanıtı görevi görür.

Proof of Work — Dolandırıcılık faaliyetlerine karşı bir ekonomik önlemdir. Hizmet istemcisinden bazı işler yapmasını talep eder. Bu da genelde bir bilgisayardaki işlem süresi anlamına gelir.

Madenciliği daha da karmaşık bir hâle getirmek için bu süreçte Bitcoin Zorluğu adında bir ölçü birimi kullanılır. Bu birim, yeni bir blok bulma zorluğunu en kolay olana kıyaslayarak ölçer.

Bitcoin Zorluğu — Doğru bir hash üretme zorluğunu ölçer.

Bu birim her 2016 blokta yeniden hesaplanır. Bir bloğun yaklaşık 10 dakikada kazılmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Daha çok madenci geldikçe, blok üretim oranı da kaçınılmaz olarak artar. Blok üretim oranını denkleştirmek ve yeniden aşağı çekmek için zorluk seviyesi yeni hesaplamada artar. Gerekli zorluk düzeyini karşılamayan dolandırıcı madenciler tarafından yaratılan bloklar, ağdaki herkes tarafından reddedilerek değersiz hâle gelirler.

Bu sebeple bu süreç çaba gerektirir ve böylece yeni para birimi yavaşça kullanılabilir hâle gelir. Yeni paraların ortaya çıkma hızı, altın gibi malların yeraltından yukarı çıkarılma hızına benzer. İşte bu yüzden bu sürece “madencilik” adı verilir.

 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir