Ana Sayfa > Haber > Bitcoin Madencilik Donanım Üreticisi Devi Hong Kong’da Halka Arz Ediliyor

Bitcoin Madencilik Donanım Üreticisi Devi Hong Kong’da Halka Arz Ediliyor

Bitcoin Madencilik Donanım Üreticisi Devi Hong Kong'da Halka Arz Ediliyor

Çin’in ikinci büyük Bitcoin madencilik donanım üreticisi Canaan Creative, Hong Kong borsasında bir halka arz (IPO) planlıyor. Şirketin ABD yerine Hong Kong’da halka arz yapma kararı, 9 Mayıs Çarşamba günü Sourt China Morning Post (SCMP) tarafından bildirildi.

Canaan’ın listeleme planları şu an için kamuoyuna açıklanmadı. Bu yüzden bazı kaynaklar SCMP’ye, şirketin bu ilk hakla arzı 1 milyar dolar arttırmaya çalıştığını ve daha önce hem Hong Kong hem de ABD pazarlarının göz önünde bulundurulduğunu belirtti.

SCMP’ye göre, Canaan 2016 yılında Çin’in yuan-cinsinden A-hisse piyasasına bir halka arz getirmeyi amaçlamıştı fakat düzenleyiciler firmalar, sunulan teklifteki değerlendirmeye itiraz ettikten sonra bu girişim başarısız olmuştu. Bu adım başarılı olursa SCMP, şirketin şehirdeki piyasalarda listenen ilk block zinciri şirketi olacağını bildirdi.

Canaan Creative, Çin’in doğusunda bulunan Hangzhou şehrinde kuruldu ve şirket 2017 Ocak ayında yayınladığı denetlenmemiş sonuçlarda, yıllık net karının 600 kat artış ile 410 milyon yuan(64 milyon dolar) olduğunu açıkladı. SCMP’ye göre Canaan’ın müşterilerinin çoğunluğu, ucuz elektrik tedariki yapabildikleri için uzun zamandır kripto para madenciliği yapan bir ülke olan Çin’den geliyor.

2017 yılında Çin’in, Dünyanın herhangi bir yerinde blok zincirleme teknolojisi için en fazla patent başvurusunda bulunduğu ve ülkenin aynı yıl içerisinde Dünya çapında Bitcoin madenciliğinin %50-%70’ini oluşturduğu iddia ediliyor.

Ancak Çin makamları tarafından kripto para konusunda sert düzenleyici önlemler alınması ve Bitcoin madencilerinin gelecekte güç kullanımını potansiyel olarak kısıtlama planlarıyla birlikte, Canaan ve Bitmain’in (Canaan’ın BTC madenciliği imalatçı rakibi) şu an sergiledikleri görüntüyü önemli ölçüde etkileyebilir.

Cointelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir