Ana Sayfa > Haber > Bitcoin Madencilik Maliyeti Bitcoin Fiyatını Geçiyor mu?

Bitcoin Madencilik Maliyeti Bitcoin Fiyatını Geçiyor mu?

Madencilik Masrafları

2018 yılı içerisinde Bitcoin fiyatının 6.000 dolar seviyelerinde istikrarlı bir şekilde kalması ve yılın ilk yarısı içerisinde ciddi bir kırılma yaşamaması, Bitcoin madencilerini endişelendirmeye başladı. Bu durum neticesinde Bitcoin’in şu andaki değerinin, madencilik maliyetlerini karşılayıp karşılamadığı konusunda ciddi tartışmalar yaşanmaya başladı.

Bitcoin madenciliğinde, Bitcoin işlemleri doğrulanarak Bitcoin Blockchain’e yeni bloklar eklenir. Bu işlemler için madencilik maliyetleri bazı ülkelerde oldukça yüksektir. Çünkü bu maliyetlerin içerisine fazla miktarda bilgisayar gücü, elektrik, yüksek verimli bir soğutma sistemi gibi temel araçlarda eklenince fiyat oldukça üst noktaları çıkıyor. Örnek verecek olursak şu an blok zincirine bir blok eklemek için 12.500 dolar ödül veriliyor.

Bitcoin Madencilik Maliyeti Bitcoin Fiyatını Geçiyor mu?

Endişe verici olan şey, BTC kuru şu an Bitcoin madenciliği için gerekli olan maliyetin BTC fiyatından bağımsız olarak arttığını gösteriyor. Bununla birlikte bir bloğun eklenmesinin de son bir yılda önemli ölçüde zorlaştığını söyleyen birçok kaynak var. 2017 yılının ikinci yarısında neredeyse tüm kripto paralar ciddi bir iyileşme gördü. Bitcoin’e baktığımızda ise, BTC özellikle yıl başından sonra 20.000 dolar seviyelerini görmüştü. Hal böyle olunca madenciler için bu durum oldukça cezbedici bir hal almıştı.

Fakat 2018 yılına geldiğimizde Bitcoin fiyatı 6.400 dolar seviyelerine düştü. Yaşanan bu yüzde 70 civarındaki düşüş tabi ki çok ciddi bir düşüş oldu. Fakat bu durum Bitcoin sağlayıcıları tarafından belirli bir süre içerisinde yapılan çıkarım sayısı oranını azaltmadı. Hatta son 4 ayda aynı süre içerisinde Bitcoin çıkarım oranı %100 arttı. Bu süre içerisinde BTC fiyatı ise yaklaşık yüzde 35 oranında azaldı.

Eğer bu trend devam ederse, bir Bitcoin madenciliğinin maliyeti, bir BTC’nin fiyatını geçebilir gibi görünüyor. Fundast Global’ın araştırma başkanı Thomas Lee, Bitcoin madencilik maliyeti ile ilgili dikkat çekici bir çıkarımda bulundu. Lee belirli bir süre içerisindeki Bitcoin çıkarım oranındaki istikrarlı artışa vurgu yaparak, 2018 yılı sonunda madencilik maliyetinin 9.000 dolara ulaşabileceğini düşündüğünü ve bu durumun endişe verici olduğunun belirtti. Tabi bunun yanında BTC fiyatında bir kırılma olur ve madencilik maliyetinin iki katına çıkabilir mi bunu şu an kestirmek güç. Kripto para piyasasında tahminlerin çok da işe yaramadığını neredeyse tüm kripto takipçileri biliyor.

Bitcoin Madencilik Maliyeti Bitcoin Fiyatını Geçiyor mu?

Tüm dünyanın takip ettiği analizcilere göre Bitcoin 2018 yılına kadar aşağı yukarı 20.000 dolar seviyelerine ulaşacak. Ama herkesin bildiği de bir gerçek var ki kripto paraların geleceğini tahmin etmek imkansız denilecek kadar zordur. Bu konuda, 2018 yılının birinci yarısının karlı geçmemesinin, yılın ikinci yarısının çok karlı geçeceğinden kaynaklı olduğunu düşünenler var. Ama bunlar somut deliller değil tabi ki sadece kişilerin tahminleri. Kripto para fiyatlarında kişi tahminleri vardır evet ama madencilik işi öyle değildir. Madencilikte somut araçlar olduğu için fiyatlarda yaşanacak olası değişiklikler hakkında tahminler yapılabilir ve bu tahminler genelde güvenlidir.

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir