Ana Sayfa > Nasıl Yapılır? > Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin satın almadan önce

Her şeyden önce satın aldığınız Bitcoin’leri saklamak için bir yere ihtiyacınız olacak. Kripto para dünyasında bu yere “cüzdan” denir ve çeşitli biçimlerde karşımıza çıkar. Farklı türde cüzdanlar Bitcoin sahiplerine farklı türde güvenlik, depolama ve erişim seçenekleri sağlamaktadır.

Bununla birlikte, cüzdanınızın Bitcoin’lerinizi teknik olarak biriktirmediğini belirtmek önemlidir. Bunun yerine, bir Bitcoin adresine erişmek ve para harcayabilmek için gerekli olan özel anahtarları saklamaktadır. Bu dijital anahtarların bir işlemi imzalaması gerekmektedir ve kullanıcı bunları kaybederse, Bitcoin’lerine de erişimini kaybeder.

Beş ana BTC cüzdanı türü şunlardır: Masaüstü, mobil, online, donanım ve kağıt.

Cüzdan türleri

Masaüstü

Kullanıcının bilgisayarına kuracağı masaüstü cüzdan, fonların ve göreceli bütçe güvenliğinin tam kontrolünü kendi ellerine almalarını sağlar. Kullanıcıların ağ bloklarını indirmelerine ve güvenilirliklerini denetlemelerine olanak tanıyan ve aynı zamanda kendi fonlarının bağımsız güvenlik yönetimini sağlayan kalın masaüstü cüzdanları bulunmaktadır. İnce cüzdanlarsa, kalın olanların aksine kullanıcıların blok indirmesini gerektirmez ve taşınabilir bir cihazda kolayca kullanılabilir.

Mobil

Bir mobil cüzdanın esas avantajı kullanıcının parasının her zaman hazır olmasıdır. QR kodlarını tarayarak yapılan alışverişler için ödeme yapmak için çok uygun bir yoldur. Bazı durumlarda, kullanıcılar akıllı telefonlarının yakın alandaki iletişim özelliklerinden de yararlanılabilir ve bütün bilgilerin tek tek girilmesi yerine telefonu bir okuyucuya yaklaştırarak işlem yapmayı sağlar. Tüm mobil cüzdanların ortak bir özelliğiyse tam Bitcoin istemcileri olmamalarıdır. Bu, tam bir Bitcoin istemcisinin sürekli olarak büyüyen ve birkaç gigabaytlık depolama alanı gerektiren tüm Blockchain yazılımını indirmesi gerektiği anlamına gelmektedir.

Online

İnsanların dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir cihazdan kendi fonlarına kolayca erişmelerine izin verir. Ancak her zaman sunucuda saldırıya uğrama riski vardır. Kimi insanlarsa Bitcoin hizmetlerini kontrol eden kuruluşların araya dahil olmasından hoşlanmazlar. Yine de bu risk çeşitli güvenlik önlemleri uygulanarak önemli ölçüde azaltılabilir.

Donanım

Donanım cüzdanları, özel anahtarları tutabilen ve ödemelerin yapılmasına yardımcı olan taşınabilir aygıtlardır. Birkaç farklı türde donanım cüzdanı vardır, ancak bunların hepsi, temelde kullanıcıların cebinde belirli bir miktar para taşımalarına izin verir.

Kâğıt

Belki de Bitcoin depolama için en güvenli seçeneklerden biri olan kağıt cüzdan temelde iki adet QR kodudur ve belirlenmiş bir hizmet kullanılarak üretilir. Bunlardan biri ortak bir anahtar, BTC’leri almak için kullanılabilecek bir adrestir. Diğeri ise bu adreste depolanmış Bitcoin’leri harcamanızı sağlayan özel bir anahtardır.

Mobilden Bitcoin Alabilirsiniz

Bitcoin nereden satın alınır?

Bitcoin satın almak konuya yabancı olan kişilerin başta beklediği kadar kolay değildir. Ama seçeneklerin sayısı sürekli artmaktadır ve nihayetinde herkesin kendi ihtiyaçlarına uygun bir yöntemi bulması mümkün olmaktadır. Hatta kimi durumlarda internet erişimi veya BTC cüzdanı gerektirmeyen bir kripto para satın alma seçeneğini bile görebilmekteyiz.

ATM’ler

Çok yeni bir konsept olmasına ve Türkiye’de bulunmamalarına rağmen dünyanın çeşitli ülkelerinde Bitcoin ATM’leri görülmekte ve sayıları sürekli artmaktadır. Makineler normal döviz fiyatının üstünde yüzde üç ile yüzde sekiz arasında komisyon almakta, ancak kullanıcılara en ilginç Bitcoin satın alma deneyimini sunmaktadır.

ATM’lerin bulunduğu ülkelerden birinde yaşıyorsanız yapmanız gereken tek şey ATM’ye nakit para koymak veya mobil cüzdan QR kodunuzu taratmak ya da kodu olan bir kağıt makbuzu almak ve parayı cüzdanınıza nasıl transfer edeceğinize dair talimatları izlemektir. Bitcoin popülerlik kazandıkça ve daha fazla ülke resmi olarak tanıdıkça bu ATM’lerin kripto para satın almanın en yaygın yollarından biri olma potansiyeli bulunmaktadır.

Bitcoin ATM’lerinin, Bitcoin’in yasaklandığı veya yasa dışı olduğu ülkelerde görünme olasılığının çok düşük olduğu aşikar. En yakın Bitcoin ATM’lerini CoinATMRadar gibi bir harita hizmetini kullanarak bulabilirsiniz.

Hediye kartları

Anonim olduğu ve bazen nakit kullanmaktan daha ucuz olabileceği için, hediye kartları alırken Bitcoin kullanmak avantajlıdır. Tek yapmanız gereken herhangi bir perakendecinin hediye kartını satın almak, bazı satıcıların hediye kartları (örneğin Paxful, LocalBitcoins vb.) kabul ettiği Bitcoin borsalarından birine giriş yapmak ve satın alma işlemini tamamlamaktır.

Bazı yerler hediye kodunun gerçek bir görüntüsünü kartın arkasından görmek ve satın alındığı mağazadan bir makbuz görmek isteyebilirken, diğerleri ise sadece bir online veya e-kod ile işlemi gerçekleştirmektedir. Bir işlemi açtığınızda satın almak istediğiniz BTC miktarı web sitesi tarafından otomatik olarak alınacak, böylece satıcıya hediye kartı bilgilerinizi vermeniz yetecektir.

Hediye kartlarını değerlerinin yüzde 60’ından kadar satan çok sayıda online perakendeci var. Bitcoin’i bu şekilde satın almanın neden çok fazla tasarruf sağladığını görüyorsunuz. Hediye kartları da, değerinin nasıl değişkenlik gösterdiğini dikkate almak kaydıyla BTC’yi saklamak için harika bir yoldur. Ancak, her yerde olduğu gibi hediye kartlarında da her zaman sizi dolandırmaya çalışan kişilere karşı dikkatli olmanız gerekir. Bu yüzden yalnızca güvenilir satıcılarla ticaret yaptığınızdan emin olun.

Borsalar

Her yeni potansiyel Bitcoin alıcısı, kendi aralarında rekabet içerisinde olan bir dizi değişik borsayla karşılaşacaktır. Doğru olanı seçmek için birçok farklı faktöre dikkat etmek gerekir. Bunların içinden belki de en önemlisi konumdur. Borsa, devlet tarafından düzenlenmeli ve müşteri tanıma ve kara para aklamayı önleme gereksinimlerini karşılamalıdır. Bu nedenle bir hesap oluşturmak ve şu anda mevcut olan herhangi bir borsada işlem yapmaya başlamak için uzun bürokratik prosedürlerden geçmeniz gerekir. Örneğin borsaların çoğunda işlem yapmaya başlayabilmeniz için mevcut bir banka hesabını bağlamanız gerekir. Bunlar genellikle kişisel olarak ayrıntılı bilgileri vermeniz gerekeceği için Bitcoin alıcılarının anonimliğini geçersiz kılmaktadır.

Bununla birlikte, borsalar, benzersiz bir ticaret opsiyonu sunmaktadır. İster kurumsal yatırımcılar için tam gelişmiş bir platform, ister bir defalık ticaret için daha basit bir çözüm arıyor olun, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir borsa mutlaka bulacaksınız. Üstelik çoğu platforma hem masaüstü hem de mobil cihazlar aracılığıyla erişilebilmekte ve kullanıcıların her yerden işlem yapabilmelerine olanak sağlanmaktadır. Borsalar kabul ettikleri ödeme seçeneklerine, güvenlik seviyelerine, satın alma limitlerine, ücretlere, doğrulama gereksinimlerine vb. göre değişiklik gösterir.

Bitcoin borsaları

Borsaların listesi, Cryptocurrency Market Capitalizations’a dayanmaktadır.

İsim Ödeme şekli Güvenlik Doğrulama Seviyesi Ücreti
Bitfinex Banka transferi, Ethereum, Dash Monero, Zcash 2 adımlı kimlik doğrulama, evrensel 2. faktör, para çekme koruması, gelişmiş API anahtar izinleri, e-posta şifrelemesi Kripto karşılığı ile para yatırmak için gerekli değildir. USD veya EUR cinsinden mevduatlar kimlik doğrulaması gerektirir %0 – %0.1
BitFlyer Banka havalesi, kredi kartı, Bitcoin Gerçek insanlar işlemleri doğrular, soğuk depolama Sadece bir e-posta ile hesap oluşturma, ek doğrulama ayrıntıları ile daha fazla özellik %0.01-%0.15
BitStamp Banka havalesi, kredi kartı,SEPA transferi, SWIFT transferler 2 adımlı kimlik doğrulaması, Borsa Gözetleme Daimi Sekreteri tarafından düzenlenen borsa Kimlik doğrulaması (Kimlik taramaları, ikamet kanıtı) %0.1-%0.25
BTCC Banka transferi SSL şifreli trafik, gerçek zamanlı dahili kontroller, soğuk depolama Kimlik doğrulaması (Kimlik taramaları) %0,1 – %0,2
Coinbase Banka havalesi, banka hesabınızı doğrudan Coinbase’e bağlama, banka havalesi, kredi kartı, Paypal Kasa özelliği (2 veya daha fazla kullanıcıyla bir hesabı paylaşma, her işlem tüm kullanıcıların onayını gerektirir), ABD sakinleri için FDIC sigortası, soğuk depolama Kimlik doğrulaması (Kimlik taramaları), limitleri yükseltmek için kredi kartı doğrulama %1,49 – %3,99
GDAX Banka havalesi, kredi kartı 2 adımlı kimlik doğrulama, şifreli e-posta servisi, soğuk depolama Kimlik doğrulaması (Kimlik tarama) %0.01 – %0.25
Gemini Bitcoin, Ethereum, Havale ve ACH 2 adımlı kimlik doğrulama, ABD sakinleri için FDIC sigortası, soğuk depolama Kimlik doğrulaması (Kimlik tarama) % 0.25
itBit Banka havalesi 2 adımlı kimlik doğrulama, ABD sakinleri için FDIC sigortası, soğuk depolama Kimlik doğrulama (Kimlik taramaları, ikamet belgesi) Yok
Kraken Banka transferi, Altcoin’ler 2 adımlı doğrulama, hesap kurtarma için ana anahtar, genel ayar kilidi, şifreli e-posta hizmeti Tam ad, DoB, ülke, telefon numarası, adres doğrulama %0,16 – %0,26

Ticaretin yanı sıra çoğu borsa Bitcoin cüzdan hizmetleri sunmaktadır; ancak muhtemelen paranızı saklamanın en güvenilir yolu bu olmayacaktır. Düzenlenmiş bir finansal kuruluş olarak faaliyet göstermelerine rağmen, BTC borsaları normal bankaların yaptığı gibi aynı seviyede koruma sunmamaktadır. Ticaret platformları hacker saldırılarına uğrayabilir ya da genellikle kullanıcıların parasını elinde tutarak ticareti kesebilir. Bu nedenle kripto parayla düzenli işlemlerde bulunmak isteyenlerin tercih ettiği bir seçenek olmakla birlikte, bürokrasi, potansiyel riskler ve Bitcoin borsası ile ilgili anonimlik eksikliği kimi tüccarlar için uygun değildir.

P2P

Bitcoin işlemlerinizi anonim olarak yapmayı tercih ederseniz, bankacılık sorunlarıyla uğraşmak istemezseniz, yerel bir satıcıyla yüz yüze ticaret Bitcoin satın almanın en kolay yolu olacaktır. Çok sayıda web sitesi ve forum arasında, LocalBitcoins bu tür işlemlerin kolaylaştırılması için en popüler platformdur ve aynı zamanda hem tarafları hem de fonlarını daha da korumak için bir emanet hizmeti sunmaktadır.

Bitcoin yeni ortaya çıktığı zaman bu tür işlemler genellikle satıcıların evlerinde gerçekleşirdi. BTC’nin gittikçe daha popüler hale geldiği bugünlerde insanlar dolandırıcılığa karşı ihtiyatlı olmaya başlıyor ve gerekli güvenlik önlemlerini alıyor. Bu işlemlerin çoğu artık halka açık yerlerde gerçekleşmekte ve her iki taraf da büyük miktarlarda nakit taşırken ve takas yaparken normalde almaları gereken tüm önlemleri almaktadır. Ayrıca, alıcının işlemi onaylamak için cüzdanlarına erişmesi gerekmektedir; bu yüzden akıllı telefonunuz veya dizüstü bilgisayarınız yanınızda olmalı ve aktif İnternet erişimine sahip olmak hesaba katmanız gereken bir diğer noktadır.

Bire bir buluşmayı uygun bulmayanlar, bir grup ortamında kripto para satın alabilecekleri ve BTC bilgisini bu süreçte zenginleştirebilecekleri yerel bir Bitcoin buluşması arayabilirler. Bu toplantılara ilişkin bilgiler, meetup.com ve diğer benzer web sitelerinde bulunabilir.

Elbette bu işlemleri yapmak için bir satıcıyla yüz yüze görüşmek zorunda değilsiniz. Bazı satıcılar internet üzerinden işlem gerçekleştirmeyi kabul eder. Ancak paranızı kaybetme riski büyük olduğundan çok dikkatli olmanız gerekir. Her zaman, alışverişin güvenliğini garanti eden PayPal gibi ödeme hizmetlerinden faydalanabilirsiniz; ancak günümüzde çoğu satıcı, Bitcoin’in fiyatındaki sürekli dalgalanma nedeniyle sabit nakit kullanmayı tercih etmektedir.

Satıcıya bağlı olarak, gizlilik ve rahatlık için orijinal döviz fiyatına ek yüzde beş ila on ücret ödemeniz gerekecektir. Bazı satıcılar toplantıdan önce genel fiyatı müzakere ederken, diğerleri sadece işlem sırasında belirlenen BTC oranından Bitcoin satacaklardır. Bitcoin’in değerinin ani bir değişim geçirmesi durumunda buna özellikle dikkat edilmesi gerekir.

Yatırım tröstü

Yatırım tröstü, yatırımcıların parasının, piyasaya sürüldüğü anda tröst tarafından düzenlenen sabit sayıdaki hissenin satışından bir araya getirilen bir toplu yatırım şeklidir. Bitcoin’in finans dünyasının odağında ortaya çıkması ile BTC odaklı bir yatırım tröstünün ortaya çıkışı sadece bir zaman meselesiydi.

İlk halka açık Bitcoin ilişkili yatırım aracı olan Bitcoin Investment Trust (BIT), insanların doğrudan satın almak veya depolamak zorunda kalmadan kripto para almalarını sağlar. BIT, sadece Bitcoin’e yatırılır ve değerini sadece BTC’nin fiyatından alır. Tröst şu anda 1,8 milyar dolarlık pazar değerine ulaşmış ve iki yılda yüzde 1.600 oranında artmıştır. Büyük performans rakamlarına rağmen bazı yatırımcılar bunun patlayacak bir balondan başka bir şey olmadığını düşünmektedir.

Bitcoin Investment Trust, türünün ilk örneği olup aşırı şişirilmiş değerlemesine büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır. Piyasaya giren benzer şekilde yapılandırılmış diğer fonlar hakkında spekülasyonlar yapılmıştır, ancak BIT oyundaki tek büyük oyuncu olmaya devam ediyor. Ancak, kripto para piyasası geliştikçe, benzer fonlar şüphesiz piyasaya girecek ve bu da BIT’i çok fazla baskı altına almayacak, aynı zamanda dünyaca ünlü bir para birimi olarak Bitcoin’in durumunu da pekiştirecektir.

Bitcoin Satın Almanın Zorlukları

Bitcoin satın almanın zorlukları

Kredi kartı veya PayPal

Sürpriz olarak gelebilir, ancak hangi ticaret yöntemini kullanıyor olursanız olun, Bitcoin’i kredi kartınızla veya PayPal aracılığıyla dünyanın neresinde bulunduğunuza bağlı olarak satın almak hala kolay değil. Borsalar, bu ödeme yöntemlerinden kaçınırken kullanıcılarının bunun yerine banka hesaplarına bağlamasını gerektirmektedir. Çoğu özel satıcı, bu tür işlemlere karşı ihtiyatlı olma eğilimindedir.

Bunun nedeni, “ters ibrazlar” olarak adlandırılmaktadır. Kredi kartı veya PayPal ile yapılan çoğu işlem, kart veren şirket tarafından kolayca geri çevrilebilir. Bitcoin işlemleri geri dönüşümsüzdür ve herhangi bir malın Bitcoin transferinde el değiştirdiğini kanıtlamak son derece zordur, bu yüzden bu ödeme yönteminden genellikle kaçınılır.

PayPal’ın hala Türkiye’deki hizmetlerini tekrar başlatmamasıysa zaten önümüzdeki en büyük engel.

Bitcoin satın alma konusunda uyarılar

Yerel yasalarla ilgili sorunlar

Bitcoin, şüphesiz kanun uygulayıcı kurumlar, vergi makamları ve yasal düzenleyicilerin ilgisini çekmektedir. Anlamaya çalıştıkları şey, kripto paranın zaten var olan çerçevelere nasıl uyduğudur. Bitcoin aktivitelerinizin yasalara uygunluğu kim olduğunuza, nerede yaşadığınıza ve onunla ne yaptığınıza bağlı olarak da değişiklik gösterebilir. Esasen, çoğu ülke için cevap basittir: Bitcoin’inizi yasa dışı bir şey için harcamıyorsanız, herhangi bir yasayı ihlal etmiyorsunuz demektir.

Bitcoin bir süredir göz önünde olduğundan çoğu hükümet yasallığına karar vermek için yeterli zamana sahip olmuştur. Eylül 2017 itibariyle BTC yalnızca Vietnam, İzlanda, Bolivya, Ekvador, Kırgızistan ve Bangladeş’te yasadışıdır. Diğer bazı ülkeler konuyla ilgili resmi bir tavır almamışken, Tayland ve Rusya başlangıçta tüm dijital paraları yasakladı, ancak kısa bir süre sonra geri adım attılar. Son zamanlarda, Rus yetkililer yasadışı işlemlerle mücadele etmek için Bitcoin ve diğer tüm dijital paraları resmi olarak kabul ettiler.

Koruma riskleri

Çoğu borsa ve cüzdanın kullanıcılarına empoze ettiği kimlik gereksinimlerinin kanıtlarına rağmen, bu hizmetlerin bankaların yaptığı koruma düzeyini sağlamayacağını hatırlamakta fayda vardır. Örneğin, borsanın ticareti kesmesi veya bilgisayar korsanları tarafından soyulması durumunda, kullanıcı fonlarının sigortası genellikle çok sınırlıdır ya da hiç yoktur. Resmi olarak iflas koruması için başvuruda bulunan ve müşterilerinin Bitcoin’lerinin 750.000’inin geri dönüşü olmayan kaybını itiraf eden kötü şöhretli Çin Borsası Mt Gox’la ilgili durum buydu. Bitcoin, dünyanın birçok yerinde yasal statüye sahip bir para olmadığından, yetkililer genellikle hırsızlıklara nasıl yaklaşacaklarından emin değiller. Borsanın kendisinde bir hırsızlık olduktan sonra müşterilerinin fonlarını yerine koyan büyük borsaların olduğu durumlar da mevcuttur; ancak BTC’nin gelişim aşamasında, bunu yapmak için yasal olarak zorunlulukları yoktur.

Ayrıca, kripto paranın çalınması kullanıcının kendine düşen bir güvenlik önlemini atlaması veya parolayı kaybetmesi/çaldırması nedeniyle gerçekleşirse, parayı geri almanın garantili bir yolu yoktur. Bazı bankalar düzenleyici belirsizlik nedeniyle dijital para işlemleri yoluyla elde edilen fonlarla çalışmayı bile reddediyor.

Bitcoin satın alma konusunda tavsiyeler

Bitcoin’le işlem yaparken özel anahtarınızı (bir ATM PIN’i ile karşılaştırılabilir) bir sır olarak saklamak ve sadece BTC işlemlerini yetkilendirmek için kullanmak önemlidir. Özel anahtar cüzdanınızda saklanır, bu yüzden cüzdanınızı da korumak akıllıca bir fikir. Örneğin cüzdanı güçlü bir parola ile şifreleyebilir, cüzdanınızı yedekleyebilir veya temel olarak çevrimdışı kalmasını sağlayan soğuk depolama seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Bazı borsalar, anahtarlarınızı saklamak için bile bir “çok noktalı kasa” seçeneği sunar. Çoklu imza adresleri birden fazla kişinin adresi ortak bir anahtarla kısmen kontrol etmesine izin verir. Bu nedenle birisi o adreste depolanan Bitcoin’lerin bir kısmını harcamak istediğinde, bu kişinin dışında söz konusu kişilerden birinin de yapacağı işlemi imzalaması gerekir. Gerekli imza sayısı genellikle ilgili kişilerin adres oluşturması üzerine kararlaştırılır.

Son olarak, çoğu borsalar kullanıcılarına cüzdan özellikleri sunarken, bunun birincil işlerinin olmadığını hatırlamak çok önemlidir. Ayrıca, kripto para geçmişi, kullanıcılarının parasına el koyup bu paralarla kaçan borsa örnekleri ile doludur. Bu nedenle, Bitcoin’lerinizi bir borsadan satın almaya karar verirseniz, paranızı kendi cüzdanınıza taşımanızı ve güvenli, emniyetli ve korumalı olduğundan emin olmanız önerilir.

 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir