Ana Sayfa > Nasıl Yapılır? > Bitcoin Nasıl Satılır?

Bitcoin Nasıl Satılır?

Bitcoins’larınızı paraya çevirmek onları satın almak kadar kolay değildir. Bitcoin’lerinizi online satmaya karar verirseniz bunu borsa, doğrudan ticaret veya p2p (eş düzeyler arası) yoluyla gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’de karşılaşmıyor olsak da çeşitli ülkelerde Bitcoin ATM’leriyle de karşılaşılabiliyor. Bu yüzden Bitcoin ATM’lerine de yazımızda yer vereceğiz.

Borsalar

Çeşitli dezavantajlara rağmen Bitcoin ticareti söz konusu olduğunda borsalar farklı ihtiyaçları bir arada karşılayabildiği için en iyi çözümdür. Kripto paranın satılması durumunda, borsalar hem satıcının hem de alıcının fonlarını elinde bulunduran bir aracı olarak hareket eder.

Öncelikle seçtiğiniz bir borsada hesap oluşturmanız gerekir. Saygın borsaların mutlak çoğunluğu fonlarınızı çekebilmeniz için kimliğinizi doğrulamanızı ve bir banka hesabınızı bağlamanızı ister.

Bunların ardından yalnızca satmak istediğiniz parayı, tutarını ve birim başına istediğiniz fiyatı belirten bir “satış teklifi” vermelisiniz. Birileri teklifinizle eşleştiğinde borsa otomatik olarak işlemi tamamlayacaktır.

Bitcoin'lerinizi Borsalarda Satabilirsiniz

Fonlar hesabınıza yatırıldıktan sonra, bunları bağlı banka hesabınıza çekmeniz gerekecektir. Bu durum, özellikle borsanın kendi bankalarıyla ilgili sorunlar veya likidite problemleri yaşanması durumunda, bazen aşırı zaman alabilir. İflasından birkaç ay önce Mt. Gox borsası bu sorunu yaşıyordu. Dahası bazı bankalar kripto para ticareti yoluyla elde edilen fonlarla işlem yapmayı tamamen reddedebiliyor veya işlemin kaynağını sorgulayarak süreci yavaşlatabiliyor.

Bazı borsaları kullanmak için ödemek zorunda kalacağınız ücreti de dikkate almak önemlidir. Örneğin dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan CEX.io, banka havalesi yoluyla para çekme işlemi için 50 dolar, paranızı Visa kartına çekiyorsanız 3.80 dolar ve MasterCard kullanıyorsanız İşlemin 1.2’si + 3.80 dolar tutarında bir ücret ödetiyor. Para çekme ücretleri borsaya bağlı olarak değişebilir; ancak işlem ücretleri hemen hemen her zaman ya küçüktür ya da hiç yoktur.

Ayrıca çoğu borsanın biriktirmenize izin verdiği para miktarının bir sınırı olacaktır. Belirli bir borsaya sadık kalırsanız zamanla limit artacaktır.

Son olarak, cüzdan hizmetlerine rağmen borsaların paranızı saklamak için hiçbir şekilde güvenli ve güvenilir bir yer olmadığını hatırlatmamız gerek. Hacker saldırılarına fazlasıyla açıktırlar ve kullanıcılarının paralarıyla kaçtıkları örnekler de vardır. İşte kendi kaynaklarınız için tam sorumluluk almanızın ve hemen kullanmanızın gerekli olmayacağı miktarları güvenli bir çevrimdışı cüzdanda biriktirmemizin nedeni budur.

Borsa Döviz Kuru Seçenekleri Satış Ücreti Para Çekme Ücreti: Banka Havalesi Para Çekme Ücreti: Kredi Kartları
Bitfinex ABD Doları, Bitcoin, Ether, Eter Klasik, Litecoin, Zcash, Monero, BFX, Recovery Right Tokens (RRT), Dash %0 – %0.1 Havale -%0,1

24 saat açık -%1

Mevcut değil
Bitstamp ABD Doları, Euro, Bitcoin, Ripple (XRP) %0,1 -%0,25 Uluslararası Havale -% 0.09, EUR – 0.09€ 10$ – 1000$ – 2000$ üzerinden 2%
CEX.IO ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Rus Rublesi, Bitcoin, Litecoin, Ether %0 50$ / 25€ / 1750₽ / 30£ MasterCard -%1,2 + 3,80$
Coinbase ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Bitcoin, Ether %1.49 ABD – %1.49, EUR/İngiltere – 0.15€ Mevcut değil
GDAX ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Bitcoin, Litecoin, Ether %0 ABD – 25$, EUR – 0.15€ Mevcut değil
Kraken ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni, Kanada Doları, Bitcoin, Ether, Ether Klasik, Iconomi, Augur, Dogecoin, Lümen, Monero, Ripple, Zcash, Stellar/Lumens %0 – %0.36 %0 – %0.19 veya sabit komisyon Mevcut değil

Doğrudan ticaret

Bitcoin’lerinizi satmanın başka bir yolu da başka biriyle doğrudan ticaret yapmaktır. Bu hizmete, genellikle borsalarla ilişkili, bağlantıyı kolaylaştıran aracı sitelerden erişebilirsiniz.

İlk olarak, satıcı olarak kayıt olmanız ve profilinizi oluşturmanın yanı sıra kimliğinizi tam olarak doğrulamanız gerekir. Kaydolduktan sonra istediğiniz miktardaki Bitcoin’leri satma niyetinizi belirten bir teklif verebilirsiniz. Bir alıcı sizinle ticaret yapmak istediğinde hizmetten bildirim alırsınız ve o andan itibaren yalnızca alıcıyla etkileşim halinde olursunuz. Web sitesi sadece ticareti tamamlamak için bir platform olarak hizmet verir.

Bitcoin’i bu sitelerin bazılarında satma süreci oldukça ilgili gerektiren ve zaman alıcı bir işlem olabilir. Bu nedenle hangi ticaret platformunu kullanacağınıza karar vermeden önce araştırmanızı yapmak ve gerekli zaman ve sabıra sahip olduğunuzdan emin olmak gerekir.

Doğrudan ticaret seçeneği sunan bazı web siteleri şunlardır: BitBargain, Bittylicious, Coinbase, Openbitcoins, Bitsquare ve LocalBitcoins.

Online p2p ticareti

P2p (eş düzeyler arası) ticaret pazarları Bitcoin dünyasında nispeten yeni bir gelişmedir. Gerçekleştirilen fonların doğrudan borsası yoktur. Bunun yerine bu web siteleri aslında farklı fakat birbirini tamamlayan ihtiyaçları olan insanları bir araya getiren bir platform olarak işlev görmektedir.

Hizmet, Bitcoin’i kredi kartıyla satın almak isteyen ve bir ödeme şekli olarak dijital ödemeyi kabul etmeyen yerlerden ürün almak için Bitcoin’lerini harcamak isteyen kişilerin karşılıklı yararına olacak şekilde tasarlanmıştır. Bunun bir sonucu olarak, bir kişi BTC ile takas edilen sabit dövizini alırken, diğer kişi indirimli ürünlere sahip olabilir.

Hizmeti kolaylaştıran web siteleri, Bitcoin depolamak için bir cüzdanın yanı sıra işlemler için bir emanet hizmetini kullanıcılara sunar.

Nasıl çalışır?

Ahmet, normalde yüzde 25’e varan, almak istediği ürünleri ve indirim tutarlarını içeren gerekli istek listesini gönderir. Levent daha sonra ticareti kabul eder ve Ahmet’in mallarını, yine Ahmet’in teslimat adresini belirterek satın alır. Mallar teslim edildikten sonra pazar yeri Levent’in parasını emanetten çıkarır ve parayı Levent’in cüzdanına aktarır.

Bu sistem Levent’in sadece banka kartını kullanarak nispeten kolayca Bitcoin almasına izin verirken, aynı zamanda hizmet için oldukça yüksek bir ücret talep etmesini de sağlar.

Bu hizmeti veren web sitelerinden bazıları şunlardır: Purse, Brawker ve OpenBazaar.

Yukarıda belirtilen tüm hizmetler online tabanlı merkezi platformlardır. Bitcoin’leri bu hizmetleri kullanarak satabilmek için genellikle kimliğinizi tam olarak doğrulamanız gerekir. Bu, Bitcoin’in anonimliğini ortadan kaldıran bir şeydir. Ayrıca BTC’lerinizi satmayı başardıktan sonra, bunları hala banka hesabınıza veya banka kartınıza çekmek zorundasınız. Pek sık olmamakla birlikte, bu süreç çok uzun bir zaman alabilir ve bazı ek ücretler ortaya çıkarabilir.

Bu nedenle birçok kişi çevrimdışı işlem yapmayı tercih etmektedir.

ATM ile

Geleneksel bankamatikler benzemesine rağmen, Bitcoin ATM’leri geleneksel anlamda ATM değildir. Kullanıcının banka hesabına bağlanmak yerine Bitcoin işlemlerini kolaylaştırabilmek için İnternet’e bağlanırlar. Bitcoin ATM’leri nakit olarak para kabul edebilir ve bunları üzerinde bir QR-kodu bulunan bir kağıt makbuzu olarak ya da bir Blockchain ağındaki bir cüzdanın parasını taşıyarak Bitcoin ile değiştirebilir. Genellikle çok yüksek işlem ücretleri talep ediyorlar.

Dahası, Türkiye’de bulunamıyorlar. Dünya genelinde de henüz pek yaygın değiller. Bilinen Bitcoin ATM’lerinin çoğunu bu haritada görebilirsiniz.

Sadece birkaç özel Bitcoin ATM’si, kullanıcıların hem Bitcoin’leri satın alıp hem de satabilmeleri için çift yönlü işlevsellik sunar. Bu gibi makineler arasında Robocoin, Genesis1 ve Genesis Coins’ten Satoshi2, General Bytes’ten BitAccess ve BATMThree modelleri bulunmaktadır. Ancak bazı operatörler satış işlemlerini devre dışı bırakabilir.

Bazen Bitcoin ATM sağlayıcıları, kullanıcıların satış işlemlerini yürütebilmesi için mevcut bir hesaba sahip olmalarını ister ve kayıt süreci genellikle çok fazla zaman, enerji ve çaba gerektirir. Örneğin, Robocoin ATM aktivasyon ve bildirimler için yeni kullanıcılarının telefon numarasını, resmi kimlik numarasını, avuç içi taramasını ve ATM’nin kamerası tarafından çekilen güncel bir fotoğrafını talep etmektedir. Tanımlama işlemi makineye ve hatta benzer ATM’lere sahip olsalar bile operatöre bağlı olarak değişebilir. Ancak satmak istediğinizde, her zaman kimlik doğrulaması gerekmektedir.

Kimliğiniz doğrulandıktan sonra Bitcoin’lerinizi göndermeniz gereken bir cüzdan adresine sahip bir QR kodu verilir. Kullandığınız makineye bağlı olarak, hemen makineden para çekebilirsiniz veya bir kod alırsınız ve işlem onayını beklemeniz gerekir. Genellikle bir onay yeterlidir, ancak bazen kullanıcının para çekebilmesi için altı onaylama gerekebilir.

Dünya çapında Bitcoin ATM’lerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu ATM’lerin genellikle Bitcoin satın almak için kullanıldığını söyleyebiliriz. Ayrıca, BTC ATM operatörleri, makinelerini kara para aklamanın önlenmesine dair yasalarla uyumlu olarak ayarlamalı ve ATM’lerinin bulunduğu yetki alanlarında geçerli müşteri standartlarını bilmelidirler. Bazı ülkelerde bu, bir para aktarıcı lisansı gerektirirken, diğer ülkelerdeki mevcut düzenlemeler herhangi bir Bitcoin ATM’sinin kurulmasını bile engelleyebilir.

Yüz Yüze Bitcoin Ticaretinde Dikkatli Olun
Yüz yüze Bitcoin ticaretinde dikkatli olun

Kişisel olarak Bitcoin satışı

Birçok yönden dijital para birimi ticareti göründüğü kadar kolaydır. Bitcoins’lerinizi satmak için yapmanız gereken tek şey birisinin telefonunda bir QR kodu taramak ve karşılığında para almaktır.

Arkadaşlarınıza veya akrabalarınıza satış yapıyorsanız yalnızca onlar için bir Bitcoin cüzdanı ile ayarlamanız, gerekli miktarı göndermeniz ve nakit paranızı almanız yeter. Ancak rastgele biriyle takas yapacaksanız, büyük olasılıkla fiyatı, toplantı yerini ve diğer ilgili koşulları tartışan uzun müzakere turlarından geçeceksiniz. Ayrıca, güvenliğinizi ve paranızın güvenliğini sağlamak için birkaç şeyi daha düşünmeniz gerekecek.

Fiyatı nasıl görüşebiliriz

Tüccarlara, Bitcoin’i satın almak ve satmak için birebir toplantılar düzenlemeye yardımcı olan çok sayıda web sitesi ve forum bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın kullanılanı, LocalBitcoins. Başlıca avantajlarından biri derecelendirme sistemidir Bu, ticaret yapmak istediğiniz kişilerin güvenilirliğini değerlendirebileceğiniz anlamına gelir.

Bitcoin’in değeri sürekli dalgalandığı için son döviz kuru normal olarak toplantı sırasında kararlaştırılır. Çoğu tüccar önemli borsalardaki oranları kullanır. Bazen satıcılar, kolaylık, anonimlik ve masraflarını karşılamak için Bitcoin’in mevcut döviz kuru üzerinden ücretlendirme yaparlar. Söz konusu ücretin miktarını seçmek tamamen size kalmış, ancak normal olarak yüzde beş ila yüzde on arasında bir değer kabul edilir.

Ayrıca, Bitcoin’in fiyatındaki yerel dalgalanmaların farkında olmak önemlidir. Döviz kuru, bir ülkeye bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu yerel ulusal para birimi ile Bitcoin elde etmede zorluklarla ilişkilidir.

Alternatif olarak, önceden birebir toplantı ayarlamak yerine, yerel bir Bitcoin buluşmasını ziyaret edebilirsiniz. Katılımcıların Bitcoin ve diğer dijital paraları almak ve satmak isteyebilecekleri dünyanın dört bir yanında düzenlenen çeşitli buluşmalar vardır. Muhtemelen bu buluşmalar kişiden kişiye ticaret yapmak için en güvenli ortamdır. Tabii ki bir buluşmada satış yaparken fiyatı yerinde görüşmeye hazır olmalısınız. Yerel Bitcoin buluşmanızla ilgili bilgileri meetup.com gibi hizmetleri kullanarak bulabilirsiniz.

Güvenli kalmak için tavsiyeler

Kişiden kişiye Bitcoin satışı yapmak, anonimliğe ve hıza değer verenler için mükemmel bir ticaret seçimidir. Ancak özellikle İnternet’e tamamen yabancı olan biriyle ticaret yaparken güvenlik hususları çok önemlidir.

Her şeyden önce toplantı için bir yer seçmelisiniz. Her ikinizin de çevrimiçi cüzdanlarınıza erişmeniz gerekeceğinden aktif İnternet erişimi olan halka açık bir yer olmalıdır.

Bir arkadaşını toplantıya getirmek de kişiden kişiye ticaret konusunda oldukça yaygındır, ancak alıcıyı toplantıdan önce bilgilendirmelisiniz.

Aslında, büyük miktarda nakit taşıdığınız her durumda aynı önlemleri alın. Dikkatli olun, toplu taşıma araçlarından kaçının ve evler gibi özel yerlerde asla tanışmayın.

Para çekilmesi

Bitcoin’leri internetten satıyorsanız kaçınılmaz olarak para çekme problemiyle karşı karşıyasınız. Para çekmenin en yaygın yolu uluslararası banka havalesidir. En önemli borsalar bu aktarım yöntemini destekler. Ancak son zamanlarda bazı borsalar kredi ve banka kartı çekimlerini de kabul etmeye başladı.

Alternatif olarak parayı, Tek Avrupa Ödemeler Alanı anlamına gelen SEPA üzerinden çekebilirsiniz. Avrupa Birliği üyeleri arasında uluslararası transferleri daha verimli hale getirmek için tasarlanmış bir sistemdir. Bazı Avrupa kripto para borsası bu şekilde işlemleri kabul etmektedir.

Ancak bu sistemlerin her ikisi de mükemmellikten uzaktır. Transferler genellikle ülkeye ve transfer edilen para miktarına bağlı olarak çok uzun bir zaman alır. Tamamlanmaları dört güne kadar sürebilir. Ayrıca her iki sistem de ek ücrete tabidir. Kimi bankalarsa Bitcoin ile ilişkili işlemleri kabul etmeyebilir. Dolayısıyla, özellikle Bitcoin satışlarında para çekmek için bir banka hesabı açmadan önce araştırmanızı yapmanız ve ihtiyacınıza en uygun bankayı seçmeniz gerekir.

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir