Ana Sayfa > Haber > Bitcoin Sunduğu Avantajlar ile Kredi Kartlarını Gölgede Bırakabilir

Bitcoin Sunduğu Avantajlar ile Kredi Kartlarını Gölgede Bırakabilir

Bitcoin ve diğer kripto para türleri yakın gelecekte birincil ödeme yöntemleri olacak.

Bazı finans uzmanlarına göre Bitcoin’in (BTC) transfer maliyetleri giderek düşüyor. Bitcoin, kredi kartlarının ihtiyaç duyduğu gereksiz ve pahalı aracı finansman kurumlarını devre dışı bırakmayı başarıyor. Uzmanlara göre Bitcoin’in bu avantajları ticaretle uğraşanları kredi kartı yerine BTC kullanmaya teşvik ediyor. 

Kredi kartı işlem ücretlerinin çok fazla olması hem satıcıları hem de müşterileri zor durumda bırakıyor. Her yıl birçok kişi transfer işlemleri için neredeyse milyarlarca dolar harcıyor. Bu nedenle BTC özellikle finans alanındaki uzmanlar arasında giderek daha fazla öne çıkıyor. Long Island Üniversitesi Ekonomi Bölümü profesörlerinden Panos Mourdoukoutas, perakende sektöründe giderek artan rekabetin ve Bitcoin’in transfer ücretlerinin giderek düşmesi ile birlikte kripto paraların kredi kartlarının yerini alacağını düşünüyor. 

Mourdoukoustas, bu görüşünü The Bitcoin Guidebook: How To Obtain, Invest, And Spend The World’s First Decentralized Cryptocurrency kitabının yazarı Ian DeMartino’nun bir sözü ile destekliyor. DeMartino’ya göre ticaretle uğraşan kişiler Bitcoin’in kredi kartlarında yer alan maliyetlere sahip olmadığını gördüklerinde kripto paralara yönelecekler. Şirketler bu şekilde maliyetlerini de düşürmüş olacaklar. Yani şimdilik ticaret için kripto para kullanımı kaçınılmaz gibi gözüküyor. Kredi kartı şirketler her bir transferin %3, %4 kadarını transfer ücreti olarak alıyor. Küçük ölçekli girişimler için bu maliyetler karlarının yarısına kadar gelebiliyor. Bu tam da Satoshi Nakatomo’nun ön gördüğü bir şey ve yapmak istediği bir şey. 

Bitcoin Daha Hızlı, Daha Ucuz ve Daha Güvenli

Kredi kartlarının yüksek işlem ücretlerine ek olarak kullanıcılar her an bir dolandırıcılık tehdidi ile karşı karşıya. Statista tarafından yapılan bir araştırmaya göre sadece Amerika’da 2012 ile 2018 yılları arasında kredi kartı dolandırıcılığında büyük bir artış yaşandı. Bu dolandırıcılıklar kartsız, sahte kart ya da çalınmış kartla gerçekleştirilebiliyor. Diğer taraftan kredi kartı hizmeti sağlayan firmalarda kripto para dünyasına da adım atıyor. 21 Ağustos 2018 yılında MasterCard, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’nden kripto para transferlerini daha hızlı hale getiren bir teknolojinin patentini aldı. MasterCard’ın bu hareketi, kredi kartı sağlayıcılarının kripto para dünyasındaki hareketlerini hızlandırabilir. 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir