Ana Sayfa > Haber > Bitcoin Türkiye’nin Mali Kaosuna Çözüm Olabilir Mi?

Bitcoin Türkiye’nin Mali Kaosuna Çözüm Olabilir Mi?

Bitcoin Türkiye’nin Mali Kaosuna Çözüm Olabilir Mi?

Washington’dan yayınlanan son raporlar, Trump yönetimi ile Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki hükumetler arası yaşanan mali gerginlik ile ilgile bazı açıklamalarda bulundu. Raporda iki ülke arasında mali kriz yaratmak ve bu krizin derinleşmesini sağlamak için özel bir anlaşma ya da bir adım olmadığı vurgulandı.

İki ülke arasında yaşanan gerginlik Türkiye’de ev hapsinde tutulan rahip Brunson’un serbest bırakılmasını isteyen Trump’a olumsuz yanıt verilmesi üzerine başladı. Doların, Türk Lirası karşısında ciddi bir artış göstermesi ise akıllara Türkiye için çözümün Bitcoin’de olabileceğini getirdi.

Politikacılar Para Birimleri Üzerinden Savaşırken Halk Çözümü Bitcoin’e Yönelmekte Buluyor

Trump yönetimine göre Türkiye ile mali gerginliğin bitirilmesi için bir anlaşma olmayacak. Raporda yazılanlara göre ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoyu ihlal ettiği iddia edilen T.C. Halk Bankası A.Ş’ye uygulanacak para cezasının hafifletilmesi karşılığında ABD’nin tek talebi olarak Türkiye’de tutuklu bulunan papazı Brunson’u serbest bırakılması teklif edildi.

Hükumetlerin politik kavgasının sonucu olarak ise Türk lirası son günlerde hiç yaşamadığı bir değer kaybı yaşadı. Son günlerde dolar karşısında yüzde 40 düşüş yaşayan Türk lirasının değerini arttırmak için devlet değişik politikalar izliyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) desteği, faiz oranlarının yükseltilmesi gibi politikalar izleniyor.

Halk için temel sığınak ise Bitcoin olarak görülüyor. Hükumet yatırımcılara doların dışına çıkma çağrısında bulunurken, Türk halkı yatırım için Bitcoin’e başvuruyor.

Dünya genelinde yaygın bir görüş ise ekonomik sıkıntı yaşayan ülkelerde insanların kripto paralara yöneldiği yönünde. Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler kripto para değişim bankası olan Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong ekonomik krizin kripto para birimlerinin benimsenmesini güçlendirdiğini düşünüyor. Yakın bir tarihte bir konferansta konuşan Armstrong şunları söyledi:

“Ekonomik krizden geçen ülkeler ve bu bölgede bulunan halk kripto para birimlerine yöneliyor. Bu krizdeki ülkelerin parasının değerinin düşmesiyle ilgili. Önümüzdeki yıllarda ekonomik krize giren ülkeler ve insanlar kripto para birimlerini daha güçlü bir şekilde benimseyecektir.”

Faiz Artırımı Gündeme Gelebilir

Kowala’nın kurucusu ve CEO’su Eiland Glover ise faiz oranlarıyla ilgili yorum yaptı:

“Türkiye’nin tek seçeneği Merkez Bankası’nın faiz artırımı gibi görünüyor. Peki insanlar hükumetlerin ekonomik krizlerinin bir parçası olmak istemiyorsa ne yapmalı? Tabi ki merkezi olmayan kripto paralara yönelmeli. Bunlar eminim ki çok yakında pazara nakit için bir alternatif olarak girecek.”

Genel bir bakış olarak Türkiye’nin kripto para serüvenine bakacak olursak, vatandaşlar dijital paralara çok uzak değil. Türkiye’deki insanların kripto para ile ilgili biraz şüpheleri olduğu kesin fakat kesin olan bir şey var ki bu mali ortamda Türkiye’de kripto paralara güvenen yatırımcıların paraları güvence altında kaldı. Türkiye’de ekonomik olarak kötüye gitme devam eder mi onun şu an için yorumunu yapamayız fakat ekonomisi kötüleşen ülkelerin kriptoya sığındıklarını göz ardı edemeyiz.

news.bitcoin

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir