Ana Sayfa > Haber > Bitcoin ve Altcoin’ler Neden Değer Kaybediyor?

Bitcoin ve Altcoin’ler Neden Değer Kaybediyor?

Kripto Paralar Neden Değer Kaybediyor?

Kripto para piyasaları güçlü temellerine rağmen değer kaybetmeye devam ediyor. Ekonomistler ise piyasalarda yaşanan bu düşüşlerin sebebini ayı piyasasından etkilenen jetonlar (token) tarafından olduğunu düşünüyor. Bitcoin 24 Temmuz’da umut vadeden bir yükseliş yaşamıştı ve yaklaşık 8.400 dolar seviyelerini görmüştü. Yükseliş çok uzun sürmedi ve Bitcoin 10 Ağustos itibariyle tekrar düşüşe geçti. Şu an Bitcoin 6.000 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Kripto Piyasalarında Yaşanan Düşüşün Ana Sebebi Ayı Piyasası

Bitcoin ile birlikte altcoinler de piyasalarda yaşanan olumsuz havadan dramatik bir şekilde etkilendi. Bitcoin’in yaşadığı yaklaşık yüzde 30’luk düşüş oranından altcoinler de etkilendi. Özellikle EOS ve Ethereum piyasaların gergin havasından büyük ölçüde etkilendi ve aşağı yönlü harekete geçti. Bitcoin’in piyasa değeri 24 Temmuz’da aylık 145 milyar dolardan, şu an yaklaşık 108 milyar dolar seviyelerine geriledi. Ethereum’da ise durum çok farklı değil. Ethereum’un piyasa değeri 17 Temmuz tarihinde aylık 52 milyar dolar iken şu an piyasa değeri yaklaşık 28 milyar dolar seviyelerine geriledi. EOS da aynı şekilde Ethereum’u ve Bitcoin’i takip etti. EOS’un pazar payı 17 Temmuz’da 8 milyar dolar seviyelerine ulaşmıştı. Fakat şu an EOS’da diğer büyük kripto para birimleri gibi ciddi bir değer kaybı yaşadı ve yaklaşık değeri 4 milyar dolar seviyelerine düştü. Yani EOS çok ciddi bir düşüşle piyasa değerinin yaklaşık yüzde ellisini kaybetti.

Kripto para fiyatlarında yaşanan büyük kayıpların bir diğer nedeni olarak ise diğer altcoinler’in Bitcoin’e oranla daha etkisiz kalması olarak değerlendiriliyor. Özellikle büyük yatırımcılar ve kripto para piyasalarına ilgi duyan çok sayıda kişinin güvenilir en önemli kaynak olarak Bitcoin’i görmesi diğer kripto para birimlerinin etkinliğini azaltıyor.  Bitcoin’in 2009’dan bu yana çok fazla iniş çıkış yaşamasına rağmen hala sağlam bir şekilde ayakta kalması da yatırımcıların fikirlerini doğrudan etkiliyor.

Piyasalarda ki mevcut kripto paraların temelleri ciddi derecede güçlü olmasına rağmen, Pazar fiyatlarının bu güçlü temelleri yansıtmadığı açıkça görülüyor. Olması gereken fiyat aralığının altında kalan dijital para birimlerine ise yatırımcılar çok fazla yaklaşmak istemiyor.

En nihayetinde piyasaları etkileyecek olan temel unsurlar arasında ise bazı önemli şirketler karşımıza çıkıyor. Bunlar arasında Coinbase Custody, Gemini gibi büyük borsalar yer alıyor. Bu büyük borsaların yaptığı açıklamalar yatırımcıları etkilese de tam anlamıyla yatırım konusunda karar değişikliği sağlamıyor. Bu da fiyat hareketlerini önemli ölçüde değiştiremiyor.

ETF’nin Düşüşte Ciddi Bir Etkisi Olmadı

Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen Bitcoin ETF’sinin iptal kararları da piyasalarda dalgalanmalar yaşanmasına neden olan etkenlerin arasında yer alıyor. ETF’lerin reddedilmesinin ardından kısa süreli düşüşler yaşandı fakat bu iptal kararları beklenilen kararlar olduğu için buna bağlı düşüler kısa süreli oldu. Bir çok yatırımcının ETF’lerin iptal kararı ile Bitcoin’in değer kaybını paralel değerlendiriyor fakat yukarıdaki anlattığımız nedenlerin yanında ETF iptal kararları büyük ölçüde bir etki olarak yansımadı.

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir