Ana Sayfa > Haber > Bitcoin vs. Bitcoin Cash | İki Kripto Para Biriminin Artıları ve Eksileri

Bitcoin vs. Bitcoin Cash | İki Kripto Para Biriminin Artıları ve Eksileri

Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki farklar, iki kripto para biriminin artıları ve eksileri.

Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash (BCH) arasındaki ilişki daha uzun süre daha devam edecek. Ancak her iki birimin birbirine karşı avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Her iki paranın ölçeklendirilebilirliğe yatkınlığı, markası ve dağınıklık yapısı hem birbirine benziyor hem de farklılaşıyor. 2008 yılında bankacılık krizi ile birlikte klasik finansmanın nasıl olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Bu ekonomik kriz tüm dünyaya önemli etkileri de beraberinde getirdi.

Bitcoin’in değerinin ana kaynağı dağınık bir yapıya sahip olması e para desteğini hükumetlerden ve bankalardan alması. 1 megabytelık bloklar ve inanılmaz büyüklükteki has gücü Bitcoin’i güvence altına alıyor. Bitcoin, dağınık yapısı ve saldırılara karşı dayanıklılığı ile kripto para birimleri arasında ilk sırada yer alıyor. Bu Bitcoin’in pazar büyüklüğü açısından ilk sırada olmasının bir tesadüf olmadığını gösteriyor. Bugün, Bitcoin ağına saldırı düzenleyecek olan bir bilgisayarın yaklaşık olarak 7 milyar dolarlık olması gerekiyor.

Satoshi, Bitcoin ilk ortaya çıktığında bunu bir elektronik para olarak duyurmuştu. Ancak 2017 yılındaki çatallanmadan sonra Bitcoin’in son formu para olarak kullanılmaktan oldukça uzaklaştı. Transferler uzun sürüyor ve oldukça maliyeti. Para transferi yapmak için ortalama 20$ ödeme yapmak gerekiyor.

Bitcoin Cash İlk Forklardan Biri

Bitcoin Cash, Bitcoin’den çatallanarak ortaya çıktı. Bu çatallanma ile beraber blok büyüklüğü 1 MB’dan 8 MB’a çıktı. Bu sayede her bloktan daha fazla transfer yapılabilir hale geldi. Bitcoin Cash’in Satoshi’nin gerçek vizyonunu yansıttığı düşünülüyor. Satoshi geçmişte internet hızlarının artması ve depolama fiyatlarının düşmesi ile beraber dağınık yapıdan ödün vermeden blok büyüklüğünün arttırılabileceğini öngörmüştü.

Bitcoin ağında blokların daha büyük olması ve talebin daha az olması nedeniyle transferler daha hızlı ve daha düşük maliyetle gerçekleşiyor. Ancak burada olan talebin artması Bitcoin’in 2017 yılında başına gelenlerin bu sefer de Bitcoin Cash’in başına gelmesi kaçınılmaz. BCH blok büyüklüğünü 8 MB’dan 32MB’a yükseltti.

Bitcoin’in Ölçeklendirilmesi

Bitcoin geliştiricileri, ölçeklendirme problemlerini görmezden gelemiyor. Segwit, blok büyüklüğünü iki katına çıkardı. Bu yılın Temmuz ayında ödemelerin %40’ı Segwit üzerinden gerçekleştirildi ve bu sayı giderek artıyor. Bitcoin blockchaini şu anda saniyede 7 transfer yapabiliyor. Ancak bu global ekonomi için yeterli değil. Visa üzerinden saniyede 24.000 transfer gerçekleştirilebiliyor.

Bitcoin destekçileri ödemelerin doğrulanabilmesi için daha fazla kişinin bütün Blockchain arşivini indirmesini istiyor. Yaklaşık her 10 dakikada bir yeni bir 1 MB’lık blok ekleniyor ve şu anda toplam boyutu 200 GB’ı aşmış durumda. Eğer bloklar daha büyük hale gelirse çok daha az kişi Blockchain arşivini kendi bilgisayarında tutabilecek ve bu da dağınık yapının bozulmasına neden olacak.

Bitcoin Cash’in Ölçeklendirilmesi

Bitcoin Cash, Segwit’i kabul etmedi ve bunun yerine talebi karşılamak için blok büyüklüğünü arttırdı. BCH, 8MB’lık bloklara geçtiğinde saniyede 40 ile 90 arasında transfer gerçekleştirilebilir hale geldi. Bitcoin Cash’in blok büyüklüğü şimdi daha fazla ve bu sayede çok daha fazlasını destekliyor.

Şu anki talep karşılığında BCH ortalama bir transferi 10 dakika içerisinde ortalama bir maliyet ile gerçekleştiriyor. Bitcoin, 32 MB’lık bloklarla bile global talebi desteklemenin çok uzağında kalacak. Diğer taraftan Bitcoin Unlimited geliştiricileri 1 GB hatta 1 TB’lık blok büyükleri üzerinde çalışıyor.

İlk Bitcoin Markası

Bitcoin açık ara en çok bilinen kripto para birimi. Bu da onu önemli bir yere koyuyor. Birçok çatallanma Bitcoin adını kullanıyor ve bu sayede önemli büyüklükte market hacmi elde ediyor. Bitcoin Gold, Bitcoin Diamond, Bitcoin Private ve BitcoinDark bunlardan bazıları.

Bitcoin markasının en önemli etmenlerinden birisi de Satoshi Nakamoto. Satoshi’nin gizemi Bitcoin için bulunmaz bir nimet. Dağınık yapıya sahip para birimlerinin kurucuları bu paraların üzerinde önemli bir etkiye sahip. Bu nedenle Litecoin’in kurucusu Charlie Lee kendi Litecoinlerini sattı. Bitcoin’in gerçek anlamda bir liderinin olmaması dağınık yapısı güçlendiriyor.

Bitcoin Cash Markası

Satoshi’nin gizemli pozisyonu, bize Bitcoin Cash’in renkli ve tartışmalı bir liderinin olmasına neden oluyor. Bitcoin Jesus adı ile bilinen Roger Ver son yıllarda BCH için yaptığı ardı arkası gelmez agresif reklamlardan tanınıyor. Kripto para dünyasına yeni adım atanlar için Roger’ın çizdiği Bitcoin Cash imajı kafa karıştırıcı olabilir. Bitcoin Cash’in yasal sitesi www.bitcoin.com‘un sahibi Roger. Bitcoin Cash’in resmi Twitter hesabı @Bitcoin de Roger tarafından yönetiliyor. Bitcoin Cash’in simgesi de Bitcoin’in simgesinin neredeyse bir benzeri ve sadece biraz yana yatmış hali.

Roger Ver, orijinal Bitcoin’i Bitcoin Core olarak adlandırıyor ve Bitcoin Cash’in yenilenmiş versiyonu olduğunu savunuyor. bitcoin.com, BCH’yi Bitcoin Cash yerine Bitcoin olarak adlandırıyor. Ancak geçtiğimiz günlerde açılan dava sonucunda bu durum tersine çevrildi. Bu durum da Bitcoin Cash markasına gölge düşürüyor.

Paul ANDREW – coincentral

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir