Ana Sayfa > Haber > Bitcoin vs Ethereum Bu Hafta Hangisi Daha Karlı?

Bitcoin vs Ethereum Bu Hafta Hangisi Daha Karlı?

Hangi Kripto Paraya yatırım Yapmalı?

Markette bulunan yüzlerce altcoin ve binlerce ICO olmasına rağmen kripto severlerin en çok merak ettiği iki kripto para var. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH). Ancak grafiklere bakacak olursak Bitcoin’in ne kadar önemli olduğunu kolaylıkla anlayabiliriz. Altcoinler her ne kadar güncellemeler ya da üçüncü parti şirketlerle yaptıkları ortaklıklar gibi olaylardan etkilenerek küçük kıpırdamalar gösterse de aslında Bitcoin’in değerine bağımlı görünüyorlar.

Özellikle geçtiğimiz kasım ayında BTC tarafından yakalanan ivmenin estirdiği rüzgar, altcoinler tarafından neredeyse iki hafta sonra hissedilmeye başlanmıştı. BTC 20.000$ seviyelerini gördüğünde daha sonraları 1.333 dolar seviyelerini görecek olan Ethereum henüz 700 dolar aralığında işlem görüyordu.

Bitcoin’in diğer dijital paralara etkisi sadece çıkış yakalanan grafiklerde değil aynı zamanda iniş grafiklerinde de kendisini gösteriyor. Bitcoin’in devasa üçgenler çizerek dibe çakıldığı dönem olan şubatın ilk haftasında Ethereum hala 900 dolar aralığındaydı. Bu dibe çöküş sonrası yaşanan inişli çıkışlı grafiklerde de ETH her zaman Bitcoin’i bir miktar geriden izlemeye devam etti.

Aslında son altı yedi ay grafiğini diğer kripto paralar için de bu şekilde okumak mümkün. Monero, NEO ve diğer tüm kripto paralar Bitcoin’de yaşanan hareketlenmeleri geriden takip ediyorlar. Buradan çıkan ana sonuç aslında dış dünya olayları kripto paraların tamamını direk etkilemiyor. Ancak Bitcoin’de yaşanan bir sıkıntı ya da iyileşme kripto dünyasının tamamını etkisi altına alıyor. Bu durumdan kurtulma ümidi olan kripto paralar muhtemelen ETH ve ileride EOS olacaktır diye düşünüyorum. Ancak şimdilik bu durum pek mümkün görünmüyor. Altcoinler hala güncellemeler çıkarıyor ve yeni güncellemeler için tarih veriyor. Bu da yeni güncellemeler çıkana kadar sistemde eksik bir şeyler olduğunu düşündürüyor bir çok yatırımcıya. Dolayısıyla olgunlaşma sürecinde olan Blockchain uygulamalarına bel bağlamaktansa Bitcoin’i takip etmek daha mantıklı görünüyor.

Bitcoin’in Kısa Süreli Yükselişleri Takip Edilebilir

Al sat yapmaya yönelmiş borsacılar bu durumdan faydalanabilirler. BTC yükselişleri hızlı alım satımlarla kar getirebilir. Ancak uzmanlar daha çok uzun vadeli ve stabil yatırımları tavsiye ediyorlar. Bunun başlıca nedeni kuşkusuz coinlerin aktifliğini koruması. Bu sayede coinler kendilerine bir destek seviyesi bulabiliyorlar.

Şu anda CoinCentral verilerine bakılacak olunduğunda Bitcoin’in %0,83’lük bir yükselişle 6,208 dolara çıktığını görüyoruz. İlk on kripto para arasında görülen en büyük gerileme ise %2,13 ile Ethereum kanadında yaşanıyor. Bakalım bu hafta grafikler nasıl bir şekil alacak, tahmin edildiği gibi Ethereum kısa süreli bir yükselişe geçecek mi?

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir