Ana Sayfa > Haber > Bitcoin’in Geleceği için Muhtemel Üç Senaryo Var!

Bitcoin’in Geleceği için Muhtemel Üç Senaryo Var!

Bitcoin Gündemi - Bits of Gold

2018 yılı itibariyle sektörde 9 yıldır var olan Bitcoin (BTC), kısa geçmişine rağmen oldukça yüksek ses getirmeyi başardı. Bloomberg’den kripto para analisti Noah Smith kripto para birimleri arasında en popüler olan Bitcoin’in üç olası geleceğe sahip olduğunu düşünüyor:

Bitcoin için Üç Muhtemel Gelecek Senaryosu

Smith’e göre ilk senaryo; Bitcoin tüm dünyadaki resmi para birimlerinin yerini alacak olması. Yani BTC, ithalat vergileri, emlak ödemeleri gibi her türlü resmi işlem için fiili bir ödeme aracı haline gelecek. Jack Dorsey ve Steve Wozniak gibi önemli kişiler de Bitcoin’in önümüzdeki on yıl içerisinde küresel para olacağı görüşünü savunanlar arasında yerini alıyor.

İkinci senaryoda ise BTC dünyanın yeni altını olacak. Bu senaryoda Smith’e göre Venezuela gibi dünyadaki başarısız ekonomilere sahip olan ülkeler dışında BTC resmi para birimi yerine geçmez. Fakat bunun yerine yatırımcıların güvenli limanı olabilir. Yani borsanın dibe çökmesi gibi bir durumda tedbir amaçlı BTC kullanılabilir.

Son Senaryo Oldukça Korkutucu

Son senaryo ise bariz karamsar. Burada BTC değeri dramatik bir düşüş yaşıyor ve önümüzdeki süreçlerde oldukça değersiz bir hale geliyor. Yani şu an dünyanın en popüler dijital para birimi BTC, bu senaryoya göre eski ihtişamlı günlerinden uzak ve unutulmuşlar çöplüğüne terk edilir.

Smith öngördüğü ikinci senaryonun BTC için en az dirençli yol olduğunu düşünüyor. Bize göre ise Smith’in analizlerinde bazı mantıksal hatalar var. Öncelikle Smith analizlerinde sadece iki temel parametreyi göz önünde bulunduruyor. Yani BTC/USD döviz kuru ve USD enflasyon oranı. Bu iki parametrenin muhtemel davranışlarını göz önünde bulundurarak Bitcoin’in geleceğin altını olmaya meyilli olduğunu düşünüyor. Sonlu arz argümanı ortada fakat BTC’nin sekiz ondalık basamağa bölünebileceği gerçeğini göz ardı ediyor. Ayrıca şu an Bitcoin’in para birimi olarak kanıtlayacak yeterince veri var. Bunun dışında Smith Bitcoin’ e olan ilginin ölmek üzere olması ihtimalinin çok zor olduğunu düşünmekte haklı.

Bitcoin 43 Dolar Seviyesine Gerileyebilir

Tabi bunların dışında herkes Bitcoin’in geleceği konusunda iyimser değil. Thycotic baş güvenlik sorumlusu Josep Carson, bu üçlü senaryo içerisinde en olası olarak üçüncü senaryoyu görüyor. Yani Carson Bitcoin’in geleceği konusunda çok iyimser değil:

“Bence en olası senaryo, Bitcoin’in süreç içerisinde öleceği. Bence önümüzdeki yıllarda BTC 43 dolara kadar düşecek. BTC, madencilikte daha verimli bir hale gelmediği sürece ve piyasalarda daha kararlı olmadığı sürece ölmesi muhtemeldir. Burada daha madencilik maliyetleri ve daha fazla tüccarın ödeme aracı olarak Bitcoin’i kabul etmemesi de bu gerçeği destekler niteliktedir. Bunun sebebi ise zaten açık, madenciliğin çok maliyetli olması ve tüccarların bunu kolaylıkla dönüştürememesi.”

Tabi bize göre Carson’un öngörüsü biraz uçuk. Bitcoin’in 43 dolar olacağı değerlendirmesinde bu değere nasıl ulaştığıyla alakalı açık bilgi vermemesi de bu yorumlarının dikkate değer olmamasına neden oluyor.

bitcoinist

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir