Ana Sayfa > Haber > Bitfinex Borsasında Ethereum Alarmı

Bitfinex Borsasında Ethereum Alarmı

Ethereum Bitfinex'te Çakıldı

En büyük dijital para borsalarından biri olan Bitfinex’te bugün oldukça heyecanlı ve hareketli saatler yaşanmaya devam ediyor.

Neredeyse bütün kripto para birimlerinin değer kaybettiği haftanın açılış gününde en büyük darbeyi Ethereum aldı. Açılış değeri olarak 580$’dan güne giriş yapan ETH, Bitfinex üzerinden gerçekleşen devamlı satışların ardından gün ortasında 492$ seviyelerine kadar geriledi. Ancak güçlü bir dijital para olan Ethereum gün sonuna doğru biraz da olsa kendisini toparlamayı başardı ve 540$ seviyesine yükseldi. Ancak yine de düşüş %6 oranında ve Ethereum’a an itibari ile büyük bir darbe vurdu.

Bugün sabah saatlerinde öncelikle Bitfinex üzerinden 30.000 ETH satışı gerçekleşti. Bunu takip eden zaman içerisinde her saat 100.000 ETH transfer edildi.

Bitfinex ve diğer dijital para ve Blockchain borsalarında 20.000 ETH olarak seyreden işlem hacmi, Bitfinex için 180.000 ETH seviyesine yükselirken, diğer piyasalar sabit oranlardaki işlem hacimlerini korudular.

Satışların Çin ve Asya’da öğleden sonraya, Amerika’da ise gece yarısına denk gelmiş olması da uzmanların kafasını bir hayli karıştırmışa  benziyor. Bu zaman aralığı kripto borsasında fiyatların değiştiği bir aralık olarak değerlendiriliyor. Ancak sadece Bitfinex borsasında böylesi bir değişimin gerçekleşmiş olması, olayın tek bir elden gerçekleşiyor olduğunun da bir göstergesi gibi okunuyor.

Henüz bu düşüşün gerçek sorumluları bilinmiyor. Ancak uzmanlar 4 Haziran günü lansmanı yapılarak piyasaya sürülecek olan yeni EOS coinlerinin bu olayla bir ilgisinin bulunabileceğini düşünüyorlar.

Ethereum’un Hızlı Düşüşünde EOS’un Payı Var Mı?

EOS piyasaya girdiği günden bu yana Ethereum’un en büyük rakiplerinden biri olarak değerlendiriliyor. Her ne kadar dijital para birimi olarak kıyaslanmamış olsalar da EOS blok zincire getirdiği yeni teknolojiler ile daha önce Bitcoin’in altında rakipsiz olan Ethereum’un yerini bir hayli sarsmıştı. Özellikle para transferlerinde sağladığı güven kısa zamanda bir çok şirketin dikkatini çekmişti. En gelişmiş merkezi olmayan uygulamaları ürettiği belirtilen EOS böyle bir olaya karışmış olabilir mi sorusunun cevabı henüz bir sır.

EOS şirketini bu olayın faili yapan bir diğer neden de sahip oldukları Ethereum miktarı. Tam olarak bilinmese de toplamda bir milyon ETH’ye sahip olduğu düşünülen EOS bugün gerçekleşen 300.000 ETH’luk satışın tamamını rahatlıkla yapmış olabilecek güçte.

Ayrıca Bitfinex’in EOS firmasının Blok Üreticisi adını verdiği bir çeşit madencilik yönteminin aracısı olması da dikkate değer bir detay olarak göze çarpıyor. EOS ve Bitfinex arasındaki iş birliği nedeni ile uzmanlar, bu kanallardan yapılacak olan açıklamaların gerçeği yansıtmayabileceğini düşünüyorlar.

Siber Saldırı Olma İhtimali Var Mı?

Bir diğer teori de siber saldırı ihtimali. Uzmanlar daha önce de Bitfinex daha önce de birçok saldırıya uğramış ve ciddi oranda Bitcoin kaybetmişti. 2015 yılında 1500 Bitcoin’in çalındığı borsadaki asıl vurgun ise 2016 yılında gerçekleşmiş ve 75 Milyon Dolar değerinde 120.000 Bitcoin bir anda ortadan kaybolmuştu. Piyasayı toparlamak için şirket bu kaybı tüm Bitcoin sahiplerine eşit oranda yaymak adına adeta kullanıcıları cezalandırmıştı.

Ancak bir çok uzman bu satışların gerçekleştiğinin raporları olmasından dolayı bu ihtimal üzerinde çok fazla durmuyor. Olayın nedeni henüz açıklığa kavuşturulmamış olsa da özellikle Amerika’da sabah saatlerinda büyük bir hareketliliğin yaşanacağı bekleniyor. Bakalım Ethereum ya da EOS tarafından ne türden açıklamalar gelecek?

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir