Ana Sayfa > Haber > BitMEX Duyurdu: DDoS Saldırısından Sonra Servisler Normale Döndü

BitMEX Duyurdu: DDoS Saldırısından Sonra Servisler Normale Döndü

 BitMEX Duyurdu: DDoS Saldırısından Sonra Servisler Normale Döndü

Bitcoin ticari değişim platformu ve dünyanın en büyük kripto borsalarından olan BitMEX 22 Ağustos’ta DDoS saldırısı altında olduklarını açıkladı. Değişim platformu alışveriş hizmetleri için piyasada oldukça popüler bir borsa. Platform, bakım güncellemesinden geçerken bir saldırıya uğradı. Tüm bu süreç içerisinde Bitcoin fiyatlarında ise bir hareketlenme yaşanıyordu. Bir anda ani bir sıçrama yaşayan Bitcoin yaklaşık olarak yüzde 4 yükseldi ve çok kısa bir sürede tekrar eski seviyesine düştü.

BitMEX Twitter sayfasından bir duyuru yaptı:

“Hizmetler normale döndü. DDoS ve fiyat hareketinin birleşimi veri tablosunda ağır yüklere neden oldu. Veri alımları yavaşken, ticaret ve Pazar veri akışı geri dönüşleri normal kalmıştır. Bu sistemi ölçeklendiriyoruz ve kritik giriş yolunun dışına taşıyoruz.”

Saldırı kripto para piyasasında ciddi bir hareketlenmeye sebep oldu ve Bitcoin (BTC) fiyatındaki artış için bir katalizör görevi gördü. Bu arada Bitcoin (BTC) 6.500 dolarlık çizgiyi aştı. Bu hareketlenme herkesin tahmin edeceği gibi kripto piyasasına oldukça iyi bir şekilde yansıdı ve kripto para piyasasına yaklaşık 11 milyar dolar kazandırdı.

 BitMEX Duyurdu: DDoS Saldırısından Sonra Servisler Normale Döndü

Fiyattaki sıçramanın BitMEX’teki DDoS saldırısı ve bakım sürecinden kaynaklandığına inanılıyor. BitMEX dünyanın en fazla Bitcoin alım satım adresi olduğu için kısa süre için de olsa hizmet vermemesinin fiyatlarda ani değişikliklere sebep olduğu düşünülüyor. Saldırı kısa süre içerisinde engellendi ve tasfiye edildi. Tabi bu süreç içerisinde yaklaşık 2 saat boyunca işlem yapılamadı. Platform müşterilerine 21 Ağustos 2018 tarihinde bakım nedeniyle saat 01.00’de 30 dakika kapalı olacağını bildirmişti. Fakat sorun yaklaşık ki saat sürdü ve bu süre içerisinde kullanıcılar büyük bir panik yaşadı.

Platform bakım için kapatıldığında Bitcoin fiyatını hemen etkiledi. Ticaret servislerinin sadece iptal modunda 01.30’a kadar sürmesi gerekiyordu. Fakat bu süre DDoS saldırısı nedeniyle biraz daha uzadı ve yaklaşık iki saat boyunca hesaplara erişim sağlanamadı. Bu saatten sonra müşteriler hesaplarına erişemedikleri için oldukça tedirgin bir bekleyiş başladı ve birçok kullanıcı şikayette bulundu. Bu süreci izleyen süre içerisinde ekip hizmet vermeye başlayacaklarını açıkladı. Bunu izleyen süreç içerisinde web hizmetlerinin yeniden başlatılacağını, gecikmenin sebebi olarak ise büyük bir DDoS saldırısı ile karşılaştıklarından kaynaklandığı açıklandı.

Bu olay kısa süre için de olsa pek çok kullanıcının hesaplarına erişememesiyle sonuçlandı. Aynı zamanda kullanıcılar bir aldatmaca olabileceği ile ilgili tedirginliğe düştü. Ayrıca olay gerçekleştiğinde kripto piyasaları iyi bir seviyede işlem görüyordu. BitMEX bakıma alındığı andan itibaren Bitcoin fiyatı yaklaşık yüzde 4 artış yaşadı. Kısa süre içerisinde ise tekrar aynı oranda düştü.

BitMEX’in sebep olduğu düşünülen bu fiyat hareketliliği kısa süre için de olsa Bitcoin’de olumlu bir hava yaşattı. Uzun zamandır beklenilen bu hareketlenme Bitcoin yatırımcılarına umut verdi. Bakım sürecinin bitmesi ile kullanıcılar tekrar hesaplarına erişim sağlayabildi.

ambcrypto

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir