Ana Sayfa > Haber > Blockchain ile Konum Tabanlı Veri Piyasası Oluşturan Fysical ile Tanışın

Blockchain ile Konum Tabanlı Veri Piyasası Oluşturan Fysical ile Tanışın

Blockchain ile Konum Tabanlı Veri Piyasası Oluşturan Şirket ile Tanışın

Yaşadığımız dijital çağda kişisel bilgiler gibi verilerin ciddi anlamda değerli olduğu ortada. Bu zamana kadar veri şirketleri tüm dünyadaki insanlara ulaşabilmek için farklı yollar seçtiler. Örneğin; sosyal ağlar, çevrimiçi satın alma veya tarama geçmişi gibi seçeneklerle dijital olarak kolayca bu verileri toplayabildiler. Fysical veri sistemine büyük bir yenilik getirmeyi planlıyor.

Dijital ortamlardan veri elde edilmesi tabi ki kişilerin bizzat yaşadıkları konumlardan elde edilmekten daha kolay. Çünkü dünya genelinde insanların yaşadıkları coğrafi konum düşünüldüğünde, bu konumlara ulaşım sıkıntısının yanında, verimli bir şekilde veri toplanması ve bunun başkalarıyla paylaşılması oldukça zor bir yol. Buna rağmen araştırmalar gösteriyor ki, konum tabanlı veri piyasası önümüzdeki beş yıl için yıllık %40 oranında bir büyümeye yaşayacak.

Ayrıca elde edilen bu rakamın 2012’e kadar 96 milyar dolara çıkacağı belirtildi. Bu büyümenin altında yatan temel sebepleri olarak, kullanımı git gide artan akıllı mobil cihazları, konum tabanlı reklamcılığın gelişmesini ve tüketiciler için daha kolay hizmet sunulabilecek olmasını sıralayabiliriz. Uzmanlara göre, insanların yaşadıkları fiziksel dünyayı nasıl değerlendirdiklerini anlamak, gelecek için çok önemli bir proje olan akıllı şehirlerde yapılacak şehir planlaması, akademik araştırmalar, aslında çok bilinen perakende satış pazarlamaları ve daha birçok sektör için çok önemli.

Güncel Pazar Sorunları Yeni Bir Veri Sistemine İhtiyaç Duyuyor

Bu proje ışığında olası bazı sorunlar da bulunuyor elbette. Örneğin, konum tabanlı veri hizmetleri için, merkezileşmiş bir pazar da konum kapalıysa, doğal olarak veri alıcılarına ya da tedarikçilerine verimli bir şekilde hizmet sunulması zor. Çünkü, veri alıcıları elde edilen verilerin doğruluğu ve kalitesini doğrulamak isteyeceklerdir. Bu verilerin kaynağına ulaşamayarak şeffaflığı kullanamazlar ve satın aldıkları verileri etkin olarak kullanamazlar. Bununla birlikte, tedarikçilerin verilerin nerelerde kullanıldığı ya da kullanılacağı, farklı yerlerde kullanılacak veriler için ödemeler doğru bir şekilde alınacak mı gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.

Ayrıca, tedarikçiler açısından da sorunlar oluşabilir. Örneğin, data şirketleri tedarikçilere bu verilerin toplanması için gerekli gizlilik yasaları ve yönetmeliklere uygun olup olmadığı konusunda bir kanıt sunamayabilir ki bu Avrupa’da yakın tarihte çıkan GSYİH veri koruma yasaları için büyük sorun oluşturabilir. Bununla birlikte GSYİH, Avrupa’dan sonra ABD’deki veri gizliliğini de etkileyebilir ve benzer bir yasa orada da çıkabilir. Geçtiğimiz aylarda yaşanan Facebook veri skandalı sonrası konum tabanlı verilerin, şeffaf ve verimli bir şekilde satın alınabilmesi ve aynı şekilde satılabilmesi için yeni bir pazar arayışı yarattı denilebilir.

Fysical Platformu, Blockchain Teknolojisiyle Çalışacak

Artık dünyada kabul edilen bir gerçek, Blockchain teknolojisinin konum verileri korunumu için mükemmel bir kullanım alanı olduğu. Blockchain şeffaflığı ve güvenilir altyapısıyla, verilerin kişilere ihtiyaç duyulmadan saklanabileceği, paylaşılabileceği ve izlenebileceği ideal ortamı yaratan, aslında data şirketlerinin tam da ihtiyacı olan bir platform. Bu platform, şeffaf ve uyumlu veri değişimlerine olanak sağlayan bir altyapı da sağlıyor. Konum tabanlı veri sistemi için, merkezi olmayan bir sistemle bir araya gelerek yeni bir pazar yeri oluşturulması hedefleniyor. Yani sistem tedarikçilerin takibi, verilerin denetlenmesi ve alıcılara doğru bir şekilde ulaştırılması gibi konularda kolaylık sağlayacak. Platform sayesinde alıcılar şu gibi kaynaklara ulaşabilecekler:

-Konum ve Mesafe Verileri

-Mobil ve Diğer Cihazların Sensör Verileri

-Makbuz Verileri

-Taşıma Verileri

Bu yeni pazarı oluşturabilmek için, piyasadaki işlemleri kolaylaştırmak ve daha verimli devam edebilmek için -bir bakıma da teşvik amacıyla- bir kripto para birimi yaratıldı. FYS tokenları ile tüm işlemler Blockchain ile gerçekleştirildiğinden, işlem koruması için gerekli aracılara olan gereksinimi kaldırıyor.

FYS Tokenlarının Kullanımı

Veri tedariği yapan kişiler, FYS olarak ödeme yapmak için Fysical yazılımını yükler. Daha sonra veriler, Fysical veri pazarına gönderilir. Verileri alacak kişiler, FYS tokenları karşılığında, Fysical Pazar yerinden verileri satın alır. Fysical platformu, hali hazırda 50’yi aşkın ülkede 50 milyondan fazla mobil cihazla şirketlere veri gönderimi sağlıyor ve Ethereum Blockchain üzerinde çalışır durumda. Fysical platformu kullanılan önemli bir uygulama da App Store’da bulunan iki hava durumu uygulaması.

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir