Ana Sayfa > Haber > Blockchain İçin Geliştirilen İlk DApp AR

Blockchain İçin Geliştirilen İlk DApp AR

Blockchain için geliştirilen ilk dapp ar

Akıllı telefonlar, akıllı saatler, akıllı gözlükler derken AR yani Artırılmış Gerçeklik yakın zamanda hayatımızın merkezine gömülecek gibi duruyor. Özellikle reklamcılık ve emlak sektörlerinde AR tabanlı uygulamalar oldukça popüler. Özellikle Amerika, Çin ve Japonya hem AR teknolojilerini hem de bu platform için üretilen yazılımları sıkı takip ediyor. Hal böyleyken teknolojik anlamda çağımızın sıçraması olarak kabul edilen Blockchain de AR’a yabancı kalmıyor. Yeni geliştirilen uygulamalar blok zincirini kullanarak çok daha hızlı ve güvenilir çözümler sunmayı planlıyor.

Zamanı ve mekanı kullanma konusunda devrim niteliği taşıyan AR teknolojisindeki pazarın birkaç yıl içinde 215 milyar dolar seviyesine çıkması bekleniyor. Yeni AR uygulamalarında blok zincirinin kullanılacak olması da bu teknolojiyi Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralara bağımlı olmaktan bir derece de olsa kurtarıyor.

AR teknolojisinin yeni ihtiyacı, tıpkı google maps gibi bir alt yapıyı kuvvetli ve güvenli bir biçimde oluşturmaktır. Oluşacak bu yeni ortam gerçek zamanlı ve sürekli bir mekansal haritanın temelini oluşturacak. İşte bunun için şeffaf, güvenilir ve ölçeklenebilir bir blok zinciri yazılımına ihtiyaç duyuluyor. Bu şekilde yeni bir ortak platform hazırlanacak ve kullanıcılar bu ortamdan eşit ve özgür bir şekilde yararlanabilecekler. Uzmanların dile getirdiklerine göre bu sanal ortam dünyanın en önemli altyapısı olmaya aday.

Kullanıcı dostu, NEM tabanlı ve merkezi olmayan Scanetchain projesinin asıl amacı Blockchain’i ticarileştirmektir. AR teknolojisine dayanan Scanetchain, ürünleri, resimleri ve markaları hem çevrimdışı hem de çevrimiçi olarak dijital olarak tanımlamak için bir AR-akış sistemi kullanmak üzere tasarlandı.

Ticaretin ve Reklamcılığın Yeni Yöntemi

Scanetchain projesi, kullanıcıların akıllı telefonlarıyla fiziksel nesneleri taramasına izin veren taranabilir bir işaretçi geliştirmek için AR teknolojisini kullanacak. Ek bir ekipman gerekmeksizin Blockchain bağlantısı ile erişim anında gerçekleşecek ve  AR içerikleri, bulut üzerinde veri akışı yoluyla kullanılabilir hale getirilecek. Platformun çekirdeğinde dört ana platformdan oluşan karma bir off-chain, on-chain blok zinciri bulunuyor:

  • Kullanıcıların AR kamera ile her zaman ve her yerde reklamları AI tarayabileceği AR reklamcılık sistemi. Bu reklamları izleyenler tokenler ile ödüllendirilecekler.
  • AR alışveriş sistemi. Kullanıcılar, reklamlardaki ürünleri satın almak veya token ile ücretli içerik satın almak için toplanan tokenleri kullanabilirler.
  • Kullanıcıların Blockchain tabanlı sosyal ağ içeriğini Scanetchain AR çerçevesi üzerinden çevrimdışına getirebildiği AR sosyal ağı.
  • Scanetchain’in otomatik NEM tabanlı, noter tasdikli sistemine sahip olan bir açık pazar platformu sağladığı, içerik dağıtım sistemi.

Gerçekleştirilmek istenen bu açık platform, insanların telif hakkı veya önceden tanımlanmış bir ücret karşılığında içerik ve ürün satın alıp satabilecekleri sanal bir alan haline getirilmek isteniyor. Reklam ve ürünleri bir araya getirerek birden fazla platformdan oluşan tek bağlantılı bir ekosisteme dönüştürmek için yapılandırılan Scanetchain, alışveriş deneyimlerinin, reklamların ve sosyal ağ hizmetlerinin çevrimdışı ve çevrimiçi olarak sorunsuz bir şekilde yürütüldüğünden emin olmak için Blockchain ve AR teknolojisiyle desteklenecek.

Scanetchain, her iki tarafında karına olan bir yazılım. Kullanıcılar, reklamları izlemek için ödüller kazanıyor. Topladıkları tokenlerle içerik ve mal satın alabiliyorlar. Öte yandan, reklam verenler, kullanıcı satın almalarından toplanan tokenleri kullanarak reklam yerleştirebilir ve böylece marka değerlerini artırabilirler.

Scanetchain, hem blok içi hem de blok dışı çalışabilecek bir sistem olarak geliştiriliyor. Kullanıcıların kendi hesaplarında düzenlemeler yapmak ve sadece kendilerini ilgilendirecek olan işlemlerini gerçekleştirebilecekleri off-chain bir platformu, hem de blok içinde yer alabilecek olan genel işlemler için olan on-chain bir platformu içeriyor. 

Ticari bir platform da olmasından dolayı AR tabanlı Scanetchain, faturalandırma işlemleri için NEM ağını kullanacak. Platformu diğerlerinden ayıracak olan özelliği blok zinciri ile öncü şifreleme teknolojilerini bir araya getiren ScanLedger defteri. NEM Blockchain’in iki katmanlı bir mimariye sahip bir açık ağa sahip olduğunu düşünürsek, Scanetchain üzerinde gerçekleştirilen her eylem son derece güvenli ve şeffaftır. Kullanıcılar kendi AR tabanlı içeriklerini oluşturabilir, işaretleyicilerini yükleyebilir ve bir şey indirmeden veya gecikme ve depolama sorunlarıyla uğraşmadan verilerini eşleştirebilirler.

Ethereum ağında geliştirilen Scanetchain, kısa bir süre önce ERC-20 uyumlu özel satışını başlattı. 600 milyon Scanetchain token (SWC) sunuldu ve bunun yüzde 60’ı fon sağlayıcısına gidecek. Üyelere ve danışmanlara yüzde 15, vakfa yüzde 10 ayrılacak. Özel satışı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra, proje SWC token Public Crowd Sale’i Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirecek.

CCN

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir