Ana Sayfa > Haber > Blockchain Projelerinin Ortalama Ömrü 1.2 Yıl

Blockchain Projelerinin Ortalama Ömrü 1.2 Yıl

Blokchain ve ICO Dalgalanarak İlerliyor

Blockchain, 2008 yılında Bitcoin ile birlikte canlanmaya başladığında teknolojinin bugün kullanıldığı anlamda geniş bir yelpazeyi içermesini kimse beklemiyordu. Ancak yıllar geçtikçe Blockchain teknolojisi birçok sektörün, birbirinden çok farklı konularda ihtiyaç duyduğu bir sistem halini aldı.

Bugün, Samsung, Microsoft, LG, Amazon gibi dev şirketler lojistik, finans, data arşivleme ve takip bilgi gibi sayısız alanda blok zinciri ile yazmış oldukları yazılımları kullanıyorlar. Ancak Çin resmi yetkililerinin yapmış oldukları bir araştırmaya göre bu projelerden sadece küçük bir kısmı varlıklarını ikinci yıla taşıyabiliyor. Sunulan rapora göre bir blok zinciri projesinin ortalama ömrü 1.2 yıl.

2016 yılında toplamda 90 milyon dolarlık bir hacme sahip 29 ICO bulunurken bu rakam bugün 871 ICO ve 9 milyar dolar seviyelerine yükseldi. Sadece bu yıl 777 ICO projesi sahneye atılacak. Ancak verilen bilgilere göre bunlardan çok azı hayatta kalabilecek. Zira kripto borsalarındaki karşılaştırma zorluğu ve yüksek dalgalanmalar bu ICO’ların uzun süreler piyasada kalmasının ve anlamlı bir değer teşkil etmesinin önüne geçiyor. Hal böyle olunca da bu atılımlar kendilerine piyasada bir yer bulamıyor ve sadece küçük bir projenin parçası olarak unutulmaya mahkum kalıyorlar.

Çin tarafından hazırlanan raporda bu blok zinciri projelerinin ömürlerinin yanında çok daha ilginç bir noktaya değiniliyor. Rapora göre 2008 yılından bu yana 80.000 blockchain projesi hayata geçirilmiş ve bunlardan sadece %8’lik bir kısmı tutunmayı başarabilmiş. Yani diğer bir değişle bu projelerin %92’si kayıplara karışmış. Bu oranı hesapladığımızda 80.000 projenin 73.600 tanesinin yok olduğunu görüyoruz.

Çin Hükümeti Blok Zinciri Uygulamalarını Destekleme Konusunda Kararlı

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT) bünyesindeki bir bilimsel enstitü olan China Academy of Information and Communications Technology (CAICT) kapsamında bulunan Cloud Computing ve Big Data Araştırma Enstitüsü’nden Baohong, bu projelerin kısa ömürlerini Guizhpu’da düzenlenen Çin Uluslararası Büyük Veri Endüstrisi Fuarı’nda değerlendirdi:

“(Bu projeler) çok hızlı bir şekilde ortaya çıktı, ama hızla da yok oldu. Bu durumda, hükümetler dünya genelinde gerçek hayattaki uygulamalara ulaşmak için blok zinciri projelerine yardımcı olmak amacıyla birleşik standartlar oluşturma çabalarını hızlandırıyor. Çin’de doğrulanabilir blockchain programları oluşturduk ve 200’e yakın özel girişim bu programlara katılma talebinde bulundu. (Bu durum) blockchain teknolojisinin ve sanayinin daha şeffaf ve açık hale gelmesine yardımcı olacak”

Burada bahsedilen laboratuvar daha önce yine CAICT tarafından duyurulmuştu. Güvenilir Blok Zinciri Açık Laboratuvarı adını taşıyan program Çin için önemli olabilecek projelerin hayata girmesinde özel girişime öncülük niteliği taşıyordu. Hatta bu proje kapsamında blok zinciri altyapılı ATM’ler üzerine çalışmalara başlanmıştı.

Bir Başka Raporda Sunulan Listede Bitcoin 13. Sırada

Çin hükümeti bu raporun yanında bir de blok zinciri projeleri başarı sıralaması yayınladı. Dün büyük bir yara alan Ethereum bu listede bir numarada yer aldı. Bilindiği gibi Ethereum blok zinciri teknolojisinin en güvenli ve en hızlı çalışan sistemlerinin başında geliyor. Listede hayal kırıklığı ise Bitcoin oldu. Nitekim BTC bu listede kendine on üçüncü sırada yer bulabildi. Listede ikinci sırayı Steem alırken üçüncülük Lisk’e gitti. Tabi bu liste yine Çin’in kendi çıkarları doğrultusunda blok zinciri teknolojilerinin kullanım biçimlerine göre hazırlanmış bir liste ve aslında kripto paraların birbiri ile karşılaştırılması ile alakası yok. Ancak yine de uzmanlar ve özellikle Bitcoin tutkunları, Bitcoin’in de sadece bir dijital paradan ibaret olmadığını, Confidential Transactions (CT), Bulletproofs ve Lightning Network gibi harika işlere imza attığını, güvenirliğinin hacmi sayesinde en yüksek seviyelerde bulunduğunu ve bu listede daha üst sıraları hak ettiğini düşünüyorlar.

ccn

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir