Ana Sayfa > Haber > Blockchain Revolution : Yedi Kripto Para Türü Var

Blockchain Revolution : Yedi Kripto Para Türü Var

Blockchain Revolution Yazarları Yedi Kripto Varlığını Açıkladı

Bundan iki yıl önce tüm kripto para piyasası yaklaşık 9 milyar dolar değerindeydi. İki yıl geçtikten sonra ise artık kripto varlık piyasası yaklaşık 300 milyar dolar değerine çıktı. Yani Kanada’nın en büyük kredi veren kuruluşu olan RBC’nin piyasa değerinin yaklaşık iki katı oldu.

Bu süreçte tabi ki çok şey değişti. En başta Bircoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinde yaşanan artış ve geliştiricilerin hayal gücü, medyanın ve halkın hatta merkez bankalarının dikkatini çekmeyi başardı. Hatta Berkshire Hathaway’dan Charlie Munger Bitcoin’i “zararlı zehir” olarak adlandırdı.

Açık söylemek gerekirse bu piyasada çok fazla aldatmaca var ve her geçen gün teknolojik gelişmelerle yüzleşmek zorundasınız. Tüm bunların ötesinde tamamen yeni bir varlık oluşturulması en derin konu denilebilir. Hisse senedi ve tahviller gibi mevcut varlıklar, dijital varlıklar olacak sonucunda öngörülemeyen varlıklar ortaya çıkacak. Bu varlıklar işbirliği ve akıllı kod temeline dayanan merkezi olmayan iş modelleri olarak ortaya çıkacak. Üstelik kripto varlıkların birbirinden farklı türlerini ve hizmet ettikleri şeyi anlamak, bu yeni merkezsiz dijital ekonomide yol almak ve kalıcı olmak için oldukça önemli. Blockchain Revolution’ın güncellenmiş sürümünde bunlar yedi kategoriye ayrılarak açıklanıyor.

Blockchain Revolution Yazarları Yedi Kripto Varlığı Türü Belirledi

  • Tüm kripto varlıkların büyük babası olan Bitcoin ve diğer büyük kriptolar, değişim araçları, değer depoları ve hesap birimleridir. Bu zamana kadar Bitcoin 100 milyar doların üstünde para tutuyor ve küresel işlemlerde günde milyonlarca doları destekliyor. Bankalar “Bitcoin kötü, Blockchain iyi” sloganlarından, “Bitcoin tedirgin edici” gibi sloganlara geçiş yapıyorlar. Bank of Amerika ve JPMorgan kripto paraların onların işlerine getirdiği riskler hakkında açıkça konuşuyor. Bununla birlikte Goldman Sachs ve TMX Group’s Shorcan ise kripto ticaretine hızlı geçiş yapan kurumlardan.
  • Ethereum Blockchain gibi platformlar ekonominin hemen hemen her alanında aracıları ortadan kaldıran merkezsiz uygulamaları desteklemek için tasarlandı. Ethereum ayrıca bir projenin sermaye havuzlarına girebileceği ilk madeni para teklifleri (ICO) için de lider bir platform olarak ortaya çıktı. Bu zamana kadar ERC-20 kullanılarak ICO’lar aracılığıyla 7 milyar doların üzerinde bir artış sağlandı. Ethereum ve rakipler, Cosmos, Aion ve ICON İnternetin gelecekteki çağının bel kemiğini oluşturacak.
  • Utility jetonları, dünyadaki akıllı telefonların gücünü Golem jetonlarıyla hesaplamaları gerçekleştirmek için kullanacağı merkezsiz bir süper bilgisayar haline getirmeyi hedefleyen bir blok zincir platformu. Yani Amazon olmadan Amazon Web Servisleri gibi düşünülebilir.
  • Güvenlik jetonları, finansal aracılar olmadan eşler arası ticaret yapan yerli dijital aracılar, hisse senetleri ve diğer menkul kıymetlerdir. Kanada Menkul Kıymetler Borsası bu pazara girmeyi hedefliyor.
  • Doğal varlık jetonları eş zamanlı bir anlaşma ile pazarda altın, petrol ve karbon gibi maddi malları temsil eder. Örnek verecek olursak, Royal Mint, Royal Mint Gold’u yaratmak için Chicago Ticaret Borsası ile bir ortaklık kurdu. Royal Mint Gold, Royal Mint kasasındaki külçe altın ile desteklenen bir dijital altın jetonu. Tüm ham madde piyasası kitlesel karbon ticaretini kapmak için yarış içerisinde.
  • Kripto koleksiyonları tamamen benzersiz dijital varlıklardır. Kullanıcıların benzersiz sanal evcil hayvanları satın almasına ve üremesine olanak sağlayan bir uygulama olan CryptoKitties’i düşünün. CryptoKitties 2018 Ocak ayı itibariyle 235.000 kullanıcısı ile yaklaşık 52 milyon dolarlık işlem gerçekleştirdi. Everledger ve diğer şirketler bu koleksiyonların blok zincirde izlenmesini ve ticaretini sağlıyor.
  • Kripto- resmi para birimleri merkez bankaları tarafından düzenlenir ve yönetilir. Venezuela 2017 yılında ülkesinde bulunan petrol rezervleri için Petro’yu oluşturmuştu. Yaptırımlara karşı bir önlem olarak da oluşturulan Petro tüm dünyayı şok etmişti. Bank Of Canada, doğru bir şekilde uygulandığında kripto-resmi para birimleri piyasasının daha verimli, şeffaf ve kapsayıcı hale gelebileceğini belirtti.

Görünüşe göre kripto varlıklar dijital çağın refahından faydalanma imkanı sunabilir. Bu beceriye sahi bir altyapısı var. Ancak bunu tam olarak doğru diye değerlendirebilmek için, kripto varlıklara direkt altın olarak değil, dijital her şeye odaklanmak gerekir.

QUARTZ

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir