Ana Sayfa > Haber > Blockchain Üzerindeki İlk Gizlilik Çözümü: Enigma Protokolü

Blockchain Üzerindeki İlk Gizlilik Çözümü: Enigma Protokolü

Vitalik Buterin, kripto para tarihindeki bu önemli olayı bir balonun kuyruğu olarak adlandırdı. Buterin burada kripto paraların beklenmeyen düşüş ve yükselişlerini önceden tahmin edebilecek yeni bir teknolojiyi kast ediyordu. Bu daha önce girişimler ve dolandırıcılar tarafından speküle ediliyordu. ICO’lar, Bitcoin geleceği ve bir gecede zengin olanlar. Ancak eski heyecan kalmadı gibi görünüyor. Herhangi bir zemine dayandırılmayan, değere yönelik spekülasyonlar artık geçmişte kalacak gibi gözüküyor. Artık girişimler gerçekliğe daha yakın bir teknoloji üzerine şekilleniyor. MIT tarafından geliştirilen Enigma da bunun ilk örneği.

Enigma, Blockchain üzerinde gizli işlemleri gerçekleştiren ve dağınık yapıya sahip bir süper bilgisayar. ENG token desteği ile çalışan Enigma MIT de Guy Zyskind tarafından geliştirildi ve Blockchain üzerinde çoklu işlem yapabilen ilk örnek oldu.

Teknolojinin kendisini açıklamak oldukça zor. Enigma ile basitçe dışarıda ya da değişime katılan taraflar arasında herhangi bir bilgi açık etmeden paylaşım yapılabilecek. Bunun en basit örneği iki kişinin banka hesaplarındaki gerçek parayı söylemeden birbirlerinin ne kadar parası olduğunu tahmin edebilmesi. Bu kulağa son derece kolay gelse de aslında son derece önemli bir ilerleme.

Blockchain ve Enigma

Blockchain, üretim bandı, finans, sağlık ve hükumet alanında birçok problemi çözmeyi hedefliyor. Neredeyse tüm modern kurumlar gizlilik üzerine dayalı. Banka hesapları, sosyal güvenlik numaraları, fikri mülkiyet hakları ve daha fazlası hassas bilgiler arasında yer alıyor. Blockchain olmadan bu bilgileri gizli tutarak kullanabilmek, Blockchain’i kullanışsız kılıyor. Ölçeklendirilebilirlik ve bilgi gizliliği, blockchainin yaygınlaşmasının önündeki engellerden bazıları ama yeni protokolün bu engelleri aşabilen ilk teknoloji olduğu iddia ediliyor.

Enigma sadece bir gizlilik protokolü değil aynı zamanda Blockchain için bir anahtar mekanizması görevi görüyor. Ethereum, akıllı kontratları kullanıyor ancak bu kontratların gizliliğini sağlayamıyor. Enigma Protokolü ise direkt olarak bu problemin üstesinden gelebiliyor.

Akıllı kontratlar, içerisindeki bütün bilgiyi güvenli ve şifreli bir şekilde kullanabiliyor. Burada akıllı kontratların bilgisi şifreleniyor ve şifrelenmiş veriler üzerinde çalışmalar yapılabilen Enigma ağına gönderiliyor. Ağdaki düğümler olan ENG jetonlarına hileye karşı el koyuyor ve doğru işlemler için ENG ödülleri veriyor. Eğer düğümler hile saptarsa geriye yanlış bilgi ya da çöp bilgi veriyor ve ENG jetonlarını ortadan kaldırıyor.

Eğer Enigma’yı Blockchain üzerinde gizli veri transferi olarak düşünürsek bir paylaşım protokolü olarak kabul edebiliriz. Protokolü akıllı kontratlardaki hassas bilgiyi korumaya yönelik düşünürsek, bu sefer de Blockchain üzerinde bir gizlilik altyapısı olarak kabul edebiliriz ya da finansal kurumların, sağlık sistemlerinin ve üretim bantlarının arkasında çalışan ve güvenli düğümlere teşvik eden bir yapı olarak düşünürsek o zaman da Web 4.0’ı çalıştıran, dağınık yapıya sahip bir süper bilgisayar olarak kabul edebiliriz.

Medium

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir