Ana Sayfa > Haber > Brian Kelly: Olumlu Bir Bitcoin ETF Kararı Piyasaları Hareketlendirir

Brian Kelly: Olumlu Bir Bitcoin ETF Kararı Piyasaları Hareketlendirir

 Brian Kelly: Olumlu Bir Bitcoin ETF Kararı Piyasaları Hareketlendirir

Son zamanların en hararetli tartışmaları Bitcoin ETF’ler üzerinden yapılıyor. SEC’in Bitcoin ETF başvurularına olumsuz yanıtlar vermesi tartışmaları daha da alevlendiriyor. ETF başvurularının hepsinin reddedilmesi, insanların bir başvurunun kabul edilmesi üzerine nasıl bir hava olacağını merak etmesine neden oluyor.

Geçtiğimiz gün NewsBitcoin’in dokuz ETF kararının reddedildiğini yazan haberi sizlerle paylaşmıştık. SEC ProShares, Direxion ve GraniteShares’in dokuz ETF teklifi için ret kararı vermişti. Kararlara gerekçe olarak ise düzenleyici kurumun manipülasyon ihtimali ve yatırımcı korunması adına şüphelerin tam olarak giderilememesi göstermişti. SEC Bitcoin pazarının ve kripto sektörünün manipülasyona açık olması nedeniyle Bitcoin ETF’lerin çok sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Brian Kelly: Piyasalar Henüz Bir Bitcoin ETF İçin Olgunlaşmadı

SEC’in verdiği kararların yanında uzmanlar da Bitcoin ETF’lerle ilgili düşünlerini açıklamaya devam ediyor. BKCM’nin CEO’su Brian Kelly’de ETF’ler ile ilgili düşüncelerini CNBC’de açıkladı. Kelly öncelikle SEC’in verdiği bu ret kararlarının beklenen kararlar olduğunu ve hiçbir sürprizle karşılaşılmadığını belirtti. Bunun yanı sıra Kelly SEC’in 2019 Şubat ayı içerisinde bir Bitcoin ETF başvurusunu onaylayacağını düşündüğünü söyledi. Kelly verdiği bu tarihin gerekçesini de şu şekilde açıkladı:

“Şubat 2019 muhtemelen onay kararı için en olası ve erken tarih olacak. Bu tarihten önce bir onay geleceğini düşünmüyorum. Bunun nedeni ise Eylül ayında açıklanması beklenen VanEck kararının 2019 Şubat’a kadar erteleneceğini düşünmem. SEC bu tarihi erteleyecektir ve sonunda bu başvuruyu onaylayacaktır.”

İşin ilginç tarafı ise Kelly’nin verdiği tarih ile Charlie Shrem’in San Fransisco MoneyShow konferansında söylediği tarih birbirini tutuyor. Shrem ise konferansta şunları söylemişti:

“Bugün piyaslar bir ETF için hazır değil çünkü çok fazla manipüle edilme ihtimali var. Fakat 2019’da onaylanmış bir tane ETF başvurusu göreceğiz.”

Shrem’in de belirttiği gibi aslında sacede SEC değil sektörde birçok kişi piyasaların bir ETF için henüz olgunlaşmadığının farkında. Bununla birlikte Kelly’de aynı düşünce içerisinde. Kelly SEC’in piyasa manipülasyonunu dikkate aldığını ve bu konuda doğru bir karar verdiğini düşünüyor. Bitcoin ETF konusunda piyasaların olgunlaşması gerektiğini ve bu konuda emin adımlarla ilerlenmesi gerektiğini vurguluyor. Bununla birlikte Kelly 2019 yılında bir ETF başvurusunun onaylanması durumunda piyasların önemli derecede etkileceğini ve bu kararın piyasaları havaya sokacağını düşündüğünü söyledi. Kelly’e göre olumlu bir ETF kararı piyasalarda sağlam bir yankı uyandıracak ve çok güzel geri dönüşler alınacak.

Kelly SEC’in ETF kararlarını tekrar gözden getirme ihtimalinin olmasına da vurgu yaparak, bunun tam anlamıyla olumlu karar verme açısından net bir tavır olmayacağını da ekledi. Kelly’e göre bu tavır doğrudan bir ETF kabulü olacağı anlamına gelmiyor. Bu sadece ETF başvurusunun daha ince ayrıntılarıyla incelenmesi anlamına geliyor. Yani Kelly’e göre SEC verdiği kararlarda doğru bir yol izliyor ve yatırımcı hakları konusunda ince eleyip sık dokuyor.

newsbtc

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir