Ana Sayfa > Nedir? > Bytecoin (BCN) Nedir? | Yeni Başlayanlar İçin Detaylı Rehber

Bytecoin (BCN) Nedir? | Yeni Başlayanlar İçin Detaylı Rehber

Bytcoin Nedir, BNC Nereden Alınır?

Bytecoin Nedir?

Bytecoin, anonim işlem yapmak için CryptoNote ring imzası kullanan izi sürülemez bir kripto para birimidir. Temel olarak eşler arası (P2P) bir ödeme sistemi olduğu için Bytecoin, Bitcoin’in kullanıldığı çoğu durumda kullanılabilir.

2012’de yaratılan Bytecoin, ilk geliştirilen kripto paralardan biridir. Bu zamana dek para biriminin arkasındaki ekip kendini gizli tutmayı başardı. Fakat bugün, çoklu iletişim kanalları açıp gizliliğin bazı düzeylerini kaldırdılar ve hatta birkaç yerel topluluk oluşturdular.

Bu para biriminin, bir başka ünlü gizli para birimi ve Bytecoin fork’u olan Monero ile köklü bir geçmişi vardır.

Bu Bytecoin rehberinde, aşağıdakileri tartışıyor olacağız:

 • Bytecoin nasıl çalışır?
 • Bytecoin ekibi ve ilerlemesi
 • Ticaret
 • BCN nereden alınır
 • BCN nerede saklanır
 • Sonuç
 • Ek Bytecoin kaynakları

Bytecoin nasıl çalışır?

Benzer fonksiyonlara sahip olan Bytecoin ekibi, Bitcoin’in karşılaştığı sorunların birçoğunu geliştirmeye çalışıyor – özellikle de gizlilikle ilgili olan sorunlara odaklanıyorlar. Bundan da öte ekip, para biriminin sürekli değişen finans çevresinde daha ölçeklendirebilir olmasını ve esnek bir hale gelmesini umuyor.

İzlenebilirlik

Bitcoin işlemleri, cüzdanlar arasındaki aktarım işlemlerini kolayca izleyebilmenizi sağlayan halka açık bir deftere kaydedilir. İşleminizi gizli tutmanızın tek yolu, işlemleri karıştırmak için gelişmiş bir yazılım olan güvenilir üçüncü kişi karıştırıcısı kullanmaktır.

Bytecoin, işlemlerinizi izlenemez ve bağlanılamaz kılmak için CryptoNote’u temel alır. Aynı alıcıyla birden fazla işlem yapılsa dahi her işlem tek seferlik public key (halka açık anahtar) kullanır. Temel olarak bu, adreslerin yeniden kullanılması sorununu kaldırır ve işlemlerin izinin takip edilirliği azaltır.

İşlemler ve işlem katılımcıları arasındaki bağlanılabilirliği kaldırmak için Bytecoin tek seferlik ring imza kullanır. Ring imzada varlıklarınızı göndermeniz için imzanız, ağdaki diğer olası hesaplarla karıştırılır.

Ring imzanızın gizlilik düzeyi sizin kontrolünüzdedir. Daha çok veri sağlarsanız işleminiz daha gizli olur, fakat aynı zamanda daha fazla işlem ücreti ödemeniz gerekir.

Proof-of-Work (PoW; İş İspatı)

Bitcoin’in PoW anlaşma algoritması, CPU ile madencilik yapmaya çalışanlar yerine güçlü GPU ve ASIC makinelerini kullanan madencileri tercih eder. Bu, ağın daha güçlü madenciler etrafında merkezileşmesine neden olur.

Bytecoin, bu iki madenci sınıfı arasındaki farkı kapatmak için yeni bir algoritma geliştiriyor: Eşitlikçi İş İspatı.

Eşitlikçi PoW, Bitcoin’in kullandığı hashcash fonksiyonuna benzer bir iş ispatı olan skrypt’in bir versiyonunu kullanır. Aralarındaki fark ise, skrypt’in bir hafızaya bağlı olmamasıdır. Bu nedenle oldukça etkili CPU madencilik teçhizatı üretebilirsiniz. Ancak GPU’lar her zaman 10 kat daha etkili olacaktır.

Skrypt fonksiyonu, güç dinamiğini dengelemeye çalışıyor çünkü pahalı GPU’lar CPU’lardan, önceden olduğu gibi, yalnızca doğrusal olarak, katlanarak değil, daha iyi olabilirler.

Para Emisyonu

Bitcoin’in madencilik ödülleri her dört yılda bir yarılanır. Geçmişte bu durum oluştuktan hemen sonra ağda hızlı bir düşüşe neden olmuştu. Daha düşük bir hashrate ile ağ, çifte harcama saldırıları gibi kötü niyetli faaliyetlere daha dayanıksız bir hale gelir.

Bytecoin, her blokla blok ödülünü azaltır. Bu durum blok ödüllerindeki düşüşün Bitcoin’in kullandığı parça başına fonksiyonundan daha yavaş gerçekleşmesini sağlar.

Ödül aşağıdaki denklemdeki gibidir:

BaseReward = (MSupply – A) / 218

MSupply (2^64)’e eşittir, yani 1 atomik birim, BCN’nin bölünebilir en küçük birimidir. A, daha önce yaratılan paraların sayısıdır.

Ne yazık ki Bytecoin çok uzun zamandır var olduğu için diğer PoW paraları kadar madencilik yapmaya değer olmayabilir. Paraların yüzde doksan dokuzundan fazlası çoktan dolaşımdadır.

Parametreler

Bitcoin’in kaynak kodunda değiştirilmesi kolay olmayan birkaç sabit kodlu değişmez bulunmaktadır. Sürekli değişen dünyada sistemin gelecekteki ihtiyaçlarını tahmin etmek mümkün değildir ve bu bir sorundur. Bunun bir örneğini blok büyüklüğü hakkındaki büyük tartışmada görmüştük.

Bytecoin ekibi, esneklik özelliği eklediği üç parametreyi belirledi:

 • Zorluk
 • Büyüklük sınırı
 • Fazla büyüklük cezası

Madencilik zorluğu, ağ hashrate’i artıp azaldıkça her Bytecoin blokla değişir. Sistem trafiğindeki madenci sayısında keskin bir düşüş olsa dahi bu durum değişmez blok oranını sabit tutar.

Her Bytecoin kullanıcısı, blockchain büyüklüğü hakkında oy kullanabilir ve her madenci madencilik yaptığı blok büyüklüğü için bir soft limit belirler. Blok büyüklüklerinin hard limiti önceki tüm blokların medyanının iki katına ayarlanmıştır. Bu limitler, ağ büyüdükçe blokların gerektiğinde büyümesi için alan sağlar.

İşlem büyüklükleri ilgili ücretleri ödemeye razı olduğunuz sürece sınırsızdır.

Madencilerin çok büyük blok büyüklükleri yaratarak blockchain’i şişirmesini engellemek için Bytecoin fazla büyüklük cezasını tanıttı. Bu ceza, aşağıdaki denklem aracılığıyla büyük blokların blok ödülünü azaltmaktadır:

NewReward = BaseReward * ( ( Block size / MN ) – 1 ) ^ 2

MN önceki blokların medyan blok büyüklüğüdür. En basit denklem olmasa da işe yarıyor.

Bytecoin ekibi ve ilerlemesi

Bytecoin projesi Temmuz 2012’deki başlangıcından beri türlü çatallaşmalar yaşadı. Daha önce bazı izole ekipler proje üzerine birbirleriyle iletişim halinde olmadan çalışmışlardı. Bu durum, Monero gibi çok sayıda fork ve para versiyonunun oluşmasına yol açmıştı.

Temmuz 2017’de ekip imajlarını değiştirmeye ve topluluğa daha fazla şeffaflık sağlamaya karar verdi. İnternet sitesinde yalnızca isim ve vesikalık resimleri (biyografi veya sosyal medya bağlantıları olmadan) sunarak ekip hala sahte bir gizlilik sunuyor. Fakat gizliliğe odaklanmış bir projeden daha fazlasını beklemek çok gerçekçi olmaz.

Ekip kodlarını yeniden düzenlemeye çalışıyor ve yeni bir halka açık API’yi kullanıma sunmayı planlıyor. Aynı zamanda 2018 boyunca Asya, Orta Doğu ve Afrika pazarlarına da girmeyi deniyorlar.

Bu yol haritası, pazarlama ve iş geliştirmede önemli bir darbeyle aynı zamana denk geliyor. İşletme, yerel topluluk kuruluşları ve daha faal iletişim kanallarıyla yeni ortaklıklar kurdular.

Gizliliğe odaklanmış olan Bytecoin, Monero, ZCash ve Dash gibi diğer gizli para birimleriyle rekabet halinde. Monero aslında orijinal Bytecoin kodunun bir fork’u. Monero’yu destekleyenler, orijinal Bytecoin’lerin (>%80) halka sunulmasından önce iki yıl süresinde ön madenciliğe uğramış olabileceğini iddia ediyor, fakat bu hala iki taraf arasında bir tartışma konusu.

Ticaret

Şu anda dolaşımda 183 milyardan biraz fazla BCN parası var. Madencilik ödülleri azaldıkça pazarda en fazla 184,47 milyar BCN olacak.

BCN’nin ücreti Mayıs 2017’ye kadar 0,00002 ve 0,00005 ABD Doları arasında kaldı. Bu noktada ücret yaklaşık 0,0043 ABD Doları yani o zamana kadar en yüksek olan 0,00000198 BTC’ye fırladı. Bu ücret artışı, daha önce hiç görülmediği üzere Bytecoin’nin izi sürülemeyen paraları uygulamaya koyacağını duyurması ve gizlilik paralarına olan pazar ilgisine denk geldi. BCN bu yazının eklendiği tarihte (18.07.18) 0.0034 dolardan işlem görüyor.

Bu kısa ömürlü yükselmenin ardından, ekibin şeffaflık ve iletişimdeki gelişmelere odaklandığını duyurmasıyla ücret istikrarlı bir şekilde düştü. Çoğu diğer altcoin gibi BCN ücreti de bu aralıkta büyük bir boğa piyasasında yer edindi.

Gizlilik paralarının hepsi yaklaşık aynı zamanda yükselme eğilimi göstermektedir. Monero veya Zcash’teki bir ücret artışıyla beraber BCN ücretinde artış görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

BCN Nereden Alınır

Yol haritası BCN’nin Q3 2018’de daha fazla borsada kullanılabilir olacağını söylese de şu anda satın alabileceğiniz görece az sayıda seçenek bulunmaktadır.

HitBTC ve Poloniex’te Bitcoin’i BCN ile takas edebilirsiniz. Bu platformlarda ticaret yapmadan önce GDAX gibi başka bir borsadan Bitcoin satın almalısınız.

BCN’yi ayrıca Changelly’de ABD Dolarıyla satın alabilirsiniz, fakat platformun koyabileceği yüksek işlem ücretlerine dikkat edin. Changelly’yi kullanırken BCN cüzdan kurulumunuzun önceden hazır olması gerekiyor.

BCN Nerede Saklanır

BCN saklamak için üç alternatifiniz vardır:

 • Masaüstü cüzdan
 • İnternet cüzdanı
 • Mobil cüzdan

Masaüstü cüzdan Mac, Windows ve Linux’ta kullanılabilir. İnternet cüzdanına herhangi bir web tarayıcısından ulaşabilirsiniz.

Şu anda yalnızca Android kullanıcıları mobil cüzdan kullanabilmekte. Ekip, iOS cüzdanı için henüz bir piyasaya sürülme tarihi duyurmadı.

Bu cüzdanları kullanırken aynı zamanda kriptolu şifre ve iki taraflı doğrulama kurmalısınız. Bu ek özellikler cüzdanınızı varsayılan ayarlarda olduğundan daha güvenli bir hale getirecektir.

Sonuç

Bytecoin, en eski Blockchain projelerinden biridir ve son kullanıcı için gizlilik üzerine odaklanan ilk projelerdendir.

Bitcoin’i geliştirme hedefiyle dahi ekip tanıtım yazısında açıkça Bytecoin’i, Bitcoin’in yerine koymaya çalışmadıklarını belirtiyor. Aksine, birden çok güçlü para birimine sahip olmanın herkes için faydalı olacağını düşünüyorlar.

Ekip iletişim ve şeffaflığının son zamanlarda yeniden güçlenmesi, bazılarının sorgulanabilir olduğunu düşündüğü geçmişi olan bir projeye güven getiriyor.

Hükûmetler kripto uzayıyla daha ilgili oldukça, Bytecoin gibi gizli para birimlerinin faizlerinin artmaya devam etmesi muhtemeldir.

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir