Ana Sayfa > Haber > Cardano [ADA], Marlowe ve Meadow için Gün Sayıyor

Cardano [ADA], Marlowe ve Meadow için Gün Sayıyor

Cardano, yeni geliştirdiği programlama dili ile finans sektörünü hedef alıyor.

Cardano’yu da içeren Input Output [IOHK] isimli Blockchain firması yeni projesi Marlowe’a dair önemli açıklamalarda bulundu. Marlowe, Cardano ile çalışan bir Blockchain programlama dili. İlk kripto paralar arasında yer alan ve şu anda dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Ethereum akıllı kontratlar ve sanal programlama üzerinde önemli geliştirmeler yapıyor. Cardano ekibi ise aynı alanda Ethereum ile rekabet edebilmek için Bu dili geliştiriyor. 

Cardano, Marlowe’u alana özgü bir dil olarak geliştiriyor. Bu nedenle yeni dil, sadece Peyton Jones ve diğer Blockchain araştırmacılarının tarzında, finansal kontratların yapılmasına yönelik çalışacak. Marlowe DSL, IOHK’nin cebirsel Haskell’i ile birlikte semantik bir şekilde çalışacak. Bu dili kullanacak olan yazılımcıların, kontratlar Blockchain üzerinde aktif hale geldiğinde nasıl çalışacağını biliyor olması gerekiyor. Ancak bunu bilmeleri için kontratı aktif hale getirmeleri gerekmiyor. Kısacası Marlowe, zincirin üzerinde meydana gelecek olan işlemleri simüle ediyor. 

Marlowe Finansal Sektör için Önemli Bir Gelişme

Marlowe, finansal sektörde kullanılması planlanan bir dil. Cardano, bu dili geliştirmeyi bitirdiğinde kendi ağında akıllı kontratları aktif hale getirebilir olacak. Bu dil Cardano’ya finansal sektörde önemli bir avantaj kazandıracak. Marlowe’un bir de Meadow adında web aracı bulunuyor. Meadow, akıllı kontratların interaktif bir şekilde oluşturulmasını, revize edilmesini ve simüle edilmesini sağlıyor. Meadow’un asıl amacı yeni geliştirilen dilin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak. 

Cardano, bu yeni dil ile beraber yine akıllı kontratlara özel bir dil daha geliştiriliyor. Plutus adındaki bu dil, akıllı kontratların kodlarının yazımını daha kolay hale getirecek. Cardano’nun kurucusu ve CEO’su Charles Hoskinson, Plutus hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Hoskinson’a göre Plutus ekibi şu anda geliştirme takvimine uygun bir şekilde ilerliyor. Plutus’un en büyük özelliği verileri farklı platformlarda işlenebilir hale getirmesi olacak. 

Bu konuda Ethereum’un kurucusu olan Vitalik Buterin’in yeni yorumları bakalım nasıl olacak. Daha önce Cardano’nun yeni projelerini çok sağlıklı bulmadığını açıklamıştı. Ancak bir yandan Ethereum, dil zorunluluğu nedeni ile çok fazla eleştiri alıyor. Bu eleştirilere yanıt olarak zorunlu tutulan dilin oldukça popüler ve Blockchain teknolojisi için en iyi dil olduğu şeklinde yanıt geliyor. İlerleyen zamanlarda yeni dillerin türeyeceği aşikar. Bakalım bu yeni dillerden biri de Cardano’nun son projesi olabilecek mi?

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir