Ana Sayfa > Haber > Casper ve Ouroboros Tartışması Devam Ediyor

Casper ve Ouroboros Tartışması Devam Ediyor

Casper Icarus Cardano Ethereum

18 Ağustos’ta IOHK kurucu ortağı ve Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’in yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Vitalik Buterin, Cardano’nun Ouroboros protokolünün yeterli düzeyde olup olmadığını sorgulayan açıklamalarda bulunmuştu. Buterin düşüncelerini IOHK blog makalesinde açık açık yazmıştı. Buterin’in bu söylemleri üzerine neredeyse bir aydır bir tartışma yaşanıyor.

Casper ve Ouroboros Tartışması Devam Ediyor

Hoskinson geçtiğimiz günlerde Buterin’in açıklamalarını çürütecek bir açıklama yapmıştı fakat Buterin bu düşünceye de katılmadığını açıklamıştı. Hoskinson’un açıklaması şu şekilde:

“Böyle bir protokol (Ouroboros protokolü), dürüst herhangi bir oyuncunun birdenbire ağ kodlarının kodlanmış sınırın ötesine geçmesine olanak sağlamaz.”

Buterin’den yanıt gecikmedi. Buterin’in açıklaması ise şekilde:

“Burada Hoskinson’a katılmıyorum. Yüzde 50 hata toleranslı bir protokolde, ağların yüzde 20’sinde herhangi bir gecikme yaşanırsa yüzde 30 hata toleransına sahip olmuş oluyorsunuz.”

Hoskinson, Buterin’in IOHK blog makalesinde yazdığı Ouroboros ve Casper protokollerinin benzerlikleri üzerine bazı açıklamalarda bulundu.

  • Varlık elde etme
  • Varlığın sahip olduğu risk modeli
  • Bir protokolün bir risk modeli içerisinde herhangi bir özelliği karşıladığını kanıtlamak ne anlama gelir?

Hoskinson bu üç başlıkta daha başarılı olduklarını ve şirketinin Byzantine Fault Tolerance (BFT) protokolünün kullanıcılar açısından oldukça dikkate değer kullanım durumları olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte kısmi eş zamanlı bir ortamda analiz edildiğinde, benzer sınırlamaların Nakamoto iş birliğine de uygulandığını ileri sürüyor. Ayrıca Ourobros’u inceleme altına almanın protokolün gelişimi için çok önemli bir adım olduğunu ve Proof of Stake protokollü ve Proof of Work protokolünün nasıl eşleşebileceği gösterebilecek bir protokol olduğunu belirtti.

Ayrıca Hoskinson, Byzantine Fault Tolerance (BFT) Ve Secure MPC protokollerinde elde edilen sonuçların önemli bilgi birikimleri ile değerlendirildiğini ve bu sürecin her zaman bu şekilde devam edeceğini belirtti. Risk modelini sürekli olarak değerlendirme altında tuttuklarını da belirterek protokollerin bu şekilde daha güvenilir ve daha iyi olabileceğini vurguladı.

Buterin ve Hoskinson arasında yaşanan bu tartışma daha uzun süre devam edecek gibi görünüyor. Protokollerde yaşanan herhangi bir hatanın açıklanamaması veya giderilememesi bu tartışmaların büyümesine yol açabilir. Hoskinson Ouroboros protokolüne olan güvenini her geçen gün vurguluyor ve her açıklamasında değerlendirmeleri önemsediklerini vurguluyor. Hoskinson’a göre bu protokol üzerinde yapılan her çalışma bir artı kazandırıyor ve bu sistemin büyümesine ve iyileşmesine olanak sağlıyor. Hoskinson’un tartışmanın geneliyle ilgili son açıklaması ise şu şekilde:

“IOHK araştırmasında konu olan tüm konular üzerinde çok aktif bir şekilde çalışıyoruz ve her zaman yeniliklere açık olduğumuzu vurguluyoruz. Gelecek yeni teklifleri değerlendirmek, tartışmak ve bunlara ek katkılarda bulunmak için son derece açık görüşler içerisindeyiz. Bu tür modelleri ve sınırlarını tam olarak anlayabilmek ve bu tartışmaların içerisinde olmak, bu alandaki her türlü iyi gelişmenin temelini oluşturur.”

ambcrypto

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir