Ana Sayfa > Haber > Casper Ethereum’a Ne Kazandıracak?

Casper Ethereum’a Ne Kazandıracak?

Casper Yükseltmesi Ethereum'a Ne Kazandıracak?

8 Mayıs’ta geliştiriciler Ethereum’un Casper yükseltmesi için bir güncelleme yayınladılar. Güncelleme kapsamında Casper, Ethereum’a, aşırı enerji tüketimi, madencilik donanımına denk erişim, madencilik havuzu merkezileştirme ve ASIC’lerin yükselen piyasası gibi madencilik ile ilgili sorunların giderilmesi konularında kazançlar sağlayacak.

Madencilik için gerekli olan üksek miktardaki enerji sorunu yeni çözüm yollarınıda beraberinde getiriyor. Analistler madenciliğin en karlı olduğu yeri belirleyebilmek için, her ülkenin madencilik maliyetlerinin karşılaştırmasını yapıyorlar.

Araştırmalar ile birlikte, bugüne kadar en iyi şifre geliştiricileri bile ölçeklenebilirlik ile ilgili bu sorunları çözmeyi başaramadı. Özellikle Ethereum’un çok fazla madencisi olması bile bu konuda çözüm ürettiremedi.

Bununla birlikte son zamanlarda yeni bir sorun daha ortaya çıktı. Süper güçlü ASIC madencilerinin piyasaya düşmesi merkezi olmayan ağlar için ciddi bir tehdit haline geldi. Bunun temel sebebi ise madencilik havuzlarından birinin karmanın önemli bir kısmını işgal etme ve ağın merkezileştirilmesini sağlama şansını arttırdı.

Şimdiye kadar bu büyük sorunların çözümü için en makul yaklaşım Ethereum ekibi tarafından gözterildi. İki algoritmanın  yani, Proof Of Stake (PoS) ve Proof Of Work ( PoW) algoritmalarının parametrelerini birleştiren bir protokol oluşturuldu. Oluşturulan yeni protokol Casper-Friendly Finality Gadget (FFG) olarak adlandırılıyor ve blok zincirinin genel karmaşıklığını azaltırken, Ethereum blok oluşturma ve dağıtma olaylarını tam anlamıyla değiştiriyor.  Etereum geliştiricleri POW algoritmasının mükemmel bir enerji tükettiğini ve ekonomik kesinliğe sahip olmadığını vurgulayarak, PoW’dan PoS algoritmasına geçmeyi planlıyorlar. İki algoritma arasındaki fark; PoW ‘da kullanıcılar enerji tüketen bilgisayarlar almalıdır. PoS’da bir bloğun imzalanma olasılığı işlem gücüne değil, doğrulayıcı hesabının üzerindeki sikke sayısına bağlıdır.

Casper, PoW’dan PoS’a geçişte, her iki ilkenin olanaklarını birleştiren ara bir adım olcak.

Mayıs 2018’in başlarında Edcon Konferansı’nda, Ethereum’un yaratıcısı Vİtalik Buterin “dost hayalet” hakkında yeni birkaç bilgi paylaştı. Yeni sistemde bir ödül ve ceza sistemi olacağını belirten Buterin, yeni ödül sisteminde hisse oranı ne kadar büyük olursa faiz oranının o kadar düşük olacağını belirtti. Ceza sisteminde ise hataların şiddetine bağlı olacak ve cüzdanın bulunduğu shard veya disk ile ilgili sorunların çıkmasında, depozito miktarının %2’si kadar cezalandırılacak.

Casper Ne Sağlayacak?

Casper, hem geliştiriciler hem de sıradan kullanıcılar için çok önemli bir blockhain yükseltme ve çözümü olmaya devam edecek. Bant genişliğinin arttıkça, daha fazla işlemin daha yüksek hızlarda gerçekleşmesi bekleniyor, bu da büyük şirketlerin ağa dayalı ekosistemler geliştirebilecekleri anlamına geliyor. Platformun arkasındaki ekip de gelişime katkıda bulunma ve işlevselliği geliştirme konusunda sonsuz destek olacaktır.

cointelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir