Ana Sayfa > Haber > Centra Tech Patronları 60 Milyon Dolar Çalmakla Suçlanıyor!

Centra Tech Patronları 60 Milyon Dolar Çalmakla Suçlanıyor!

token Dolandırıcılığı New York Mahkemesinde

Bitcoin’in duyulmaya başladığı ilk yıllardan beri süre gelen bir tartışma aslında bu. Kripto paraların kötü amaçlar için kullanılabileceği yönündeki eleştiriler dopal olarak her zaman haksız çıkmıyor. Özellikle illegal yollardan yapılan ticaretler, uyuşturucu ticareti, kara para aklama, savaş ekipmanı ticareti gibi yasal olmayan eylemler kripto paraların ve dolaylı yoldan Blokchain ve Bitcoin’in başını epey ağrıttı. Bütün bu suçların kripto paralardan çok daha önce de var oldukları biliniyordu oysa ki! Ancak endişe duyulan bir diğer husus daha gün yüzüne çıktı. ICO dolandırıcılığı!

New York Güney Bölgesi ABD Başsavcısı pazartesi günü yaptığı açıklamada, dijital para şirketi Centra Tech‘in üç kurucu üyesinin mahkeme jürisi tarafından piyasaya sundukları ICO tokenler ile yatırımcılarını dolandırdıkları gerekçesi ile suçlu bulunduğunu bildirildi.

Centra Tech Kurucularının Tamamı Yargılanıyor

Şirketin kurucuları olan Raymond Trapani, Sohrab Sharma ve Robert Farkas yatırımcılarını token satışı yoluyla dolandırmayı planlamakla suçlanıyorlar. ABD Başsavcısı Robert Khuzami, kurucu ortakların 60 milyon dolardan fazla para aldığını açıkladı. Her üç üye de komplo ve dolandırıcılık suçları ile yargılanıyorlar.

Centra’nın “kripto-para birimi ile ilgili finansal ürünler pazarladığı ve kurucularının kayıt dışı menkul kıymetler için milyonlarca dolar değerinde dijital fon yatırımı konusunda kurbanlarını teşvik etmeyi amaçlayan bir plan oluşturdukları” iddia ediliyor.

Bununla birlikte, üç üye ayrıca, ödeme şirketleriyle olan bağları ile ilgili iddialar da dahil olmak üzere önemli bilgileri saklı tutma ve yatırımcıları yanlış yönlendirme suçlarıyla da yargılanacak.

Şirketin token satışları, ağır boksör Floyd Mayweather’ın da dahil olduğu bir kurulda mali ürünler yaratmak için Visa ve Mastercard ile ortaklıklar geliştirdiği duyurulmuştu. Ancak yetkililerden gelen açıklamalara göre böylesi bir ortaklık hiçbir zaman var olmadı.

Suçlamalar ilk olarak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun daha önce bildirildiği gibi, sahtecilikle yargılanan Sharma ve Farkas’ın üzerine yoğunlaşmıştı ve bu konuya ilişkin karar yılın başlarında açıklandı. Adalet Bakanlığı daha sonra, üç kurucunun her birine karşı ayrıca suç duyurusunda bulundu. Mahkeme sürerken kurucu üyeler tutuklu yargılandıkları için gözaltında kalmaya devam ediyorlar.

coindesk

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir