Ana Sayfa > Haber > Charlie Lee: Bitcoin Cash’in AsicBoost Madenciliği Haksızlık Yaratıyor

Charlie Lee: Bitcoin Cash’in AsicBoost Madenciliği Haksızlık Yaratıyor

Charlie Lee: Bitcoin Cash’in AsicBoost Madenciliği Haksızlık Yaratıyor

Litecoin’in kurucusu Charlie Lee kısa bir süre önce AsicBoost ile ilgili görüşlerini paylaştı. Lee Bitcoin Cash‘in AsicBoost ile yaptığı eşitliğe aykırı madencilik işlemlerinin sorun yarattığını düşünüyor.

Bitcoin gibi Proof of Work protokolüne uygun kripto para birimlerinin üretim maliyeti çoğu kişiye göre bu para birimlerinin dip noktası olarak değerlendiriliyor. Bu fiyat doğal olarak paranın gerçek değerinde önemli bir hale geliyor ve bunun üzerinde bir direnç düzeyi sağlıyor. Konuyla ilgili Charlie Lee Twitter’da şu açıklamayı yaptı:

“Üretim maliyeti (yani madencilik) kripto para biriminin gerçek değerine eşit değildir. Sıfırdan farklı bir üretim maliyeti Bitcoin ve Litecoin’in para kazanmasını sağlayan çeşitli faktörlerden biridir.”

Bitcoin Cash ağında Bitmain AsicBoost teknolojisinin gizlice çalışmasına izin verir. Madencilik optimizasyonu olduğundan AsicBoost’u ağındaki bloklarda kullanan madenciler madencilik için daha ucuz maliyete neden oluyorlar. Lee’ye göre bu olay Bitcoin blok zincirinde SegWit’e geçiş yapmanın en önemli nedenlerinden biriydi.

Charlie Lee: Bitcoin Cash’in AsicBoost ile Yaptığı Haksız Madencilik Sorun Yaratıyor

SegWit, Segregated Witness’ı (Ayrık Tanıklık) temsil ediyor ve temelde işlemlerin tanık bölümünü ayırıyor ve dolayısıyla bir blokta işlemler için daha fazla yer açılmasını sağlıyor. SegWit etkin bir şekilde kullanılmadığı için AsicBoost kullanma seçeneğinden kaldırıldı. Bunun yanı sıra SegWit’ten önce AsicBoost’un kullanımı gizliydi ve bu da madencilerin haksız bir avantaj elde ettiğini gösteriyordu. Lee bunun Bitcoin’in bazı özelliklerine darbe vurduğunu düşünüyor:

“Bitcoin’de kullanıcı tarafından işletilen bir soft fork başlattık ve SegWit’i de ekledik. Bu da AsicBoost’un ölmesine neden oldu ve dolayısıyla madenciliğin daha adil olmasını sağladı. Haksız madencilik çok fazla soruna neden oluyor. Bu Bitcoin Cash’de şu an gerçekleşiyor ve biz bunu bilmiyoruz. Yani şu an büyük bir sorun var. Bazı madenciler diğer madencilerden çok daha ucuz bir fiyat karşılığında Bitcoin Cash oluşturabiliyor.”

Lee konuşmasına esas değerin sabit para kaynağı faktörüne de değindi. Kripto para birimleri değiştirilemeyen sabit bir para kaynağına sahip değilse madenciler blok ödülleri olarak daha fazla para yatırmak için gönüllü olabilecek. Ayrıca Bitcoin Cash’de belirgin bir madencilik meselesi var. Lee bununla ilgili şunları söyledi:

“Eğer burada herhangi bir sorun varsa buna madenciler karar verecek. Bu madencilerin gelecekte madencilik ödüllerini yüksek tutmak istediklerinde her dört yılda bir kesinti olmasını istemeyeceklerdir. Bunun sebebi açıktır çünkü insanlar açgözlüdür. Bu Bitcoin Cash ile gerçekleştiğinde buna karşı çıkacak kimse olmayacaktır.”

Bununla birlikte Bitcoin ve Litecoin ile böyle bir karar madenci olmayan ağlardan gelen bir karşı çıkmaya neden olabilir. Özetle bu durum değişikliğe karşı direnç sağlayacak ve daha güvenli bir seçenek oluşacaktır. Lee konuşmasını merkezsiz yapıya değinerek sonlandırdı:

“Merkezsiz yapı kripto para birimlerinin varoluşuna değer veren en önemli şeydir. Merkezsiz olmayan kripto para birimleri uzun vadeli bir değere sahip olamaz.”

ambcrypto

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir