Ana Sayfa > Haber > Charlie Lee : Bitcoin Dijital Aptalların Altını Değil!

Charlie Lee : Bitcoin Dijital Aptalların Altını Değil!

Charlie Lee Bitcoin'in Sahip Olduğu Değerlerden Bahsetti

Litecoin’in kurucusu Charlie Lee geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in değeri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kripto paranın finansal değeri her ne kadar spekülatif olsa da esas değeri tamamen farklı bir amaca hizmet ediyor.

Lee, Bitcoin’in değerini dört işlevsel faktör altında topladı. Lee’nin bu açıklaması Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi başkanı Peter Schiff’in kripto paranın “dijital aptalların altını” açıklamasından sonra geldi. Lee için Bitcoin’in en önemli noktalarından bir tanesi kripto para biriminin sansürlenememesi; herhangi bir kişi, şirket ya da hükumet tarafından değiştirilememesi. Lee bu sansürü kendi hayatından bir anekdot ile örneklendirdi. İnternetten oyun oynamanın tavan yaptığı 2010 – 2011 yıllarında internetten poker oynamaya başlayan Lee zaman içerisinde bu platformların nasıl etkisiz kılındığını anlattı. Amerika hükumeti en büyük üç poker platformunu dolandırıcılık ve kara para aklama nedenlerinden dolayı kapatmıştı. Poker sitelerine yapılan tüm ödemeler engellendi ve bu şekilde poker siteleri sansürlenmiş oldu. Lee gerçekleştirilen bu sansürden sonra Bitcoin’i fark etti. Bitcoin herhangi bir hükumet ya da şirket tarafından kontrol edilmediği için Lee, Bitcoin ile internetten poker oynamaya başladığını açıkladı.

Proof of Work Sayesinde Sistem İşliyor

Lee’nin dikkat çektiği ikinci nokta ise Bitcoin üzerinden yapılan işlemlerin değiştirilememesi. Blockchain’in tasarımı ve Proof-of-Work algoritması sayesinde bir önceki blokta gerçekleştirilen bir transfer blockchain platformunda yer alan her bloğun blok başlığı değiştirilmeden hiç bir şekilde düzenlenemiyor. Madenciler tarafından oluşturulan her bir blok, zincirin daha da uzamasını sağlıyor. Bu nedenle ilk blokta yer alan bir işlemin değiştirilmesi inanılmaz bir çalışma gücü gerektiriyor. Birine bir milyon dolar gönderdiğinizde bu kişi parayı almak için bir saat ya da bir gün bekleyebilir. Bu süreçte transferin yapıldığı bloğun üzerine birçok blok gelmiş olur ve transfer bloğu zincirin alt kısımlarında kalır. Bu işlemde herhangi bir değişikliğe gitmek oldukça maliyetli olur. Bu da işlemlerin geriye dönük olarak değiştirilememesini sağlıyor.

Lee bu durumu avantaj olarak görmesine karşın bazı kripto para birimleri bu durumun güvenirliği olumsuz yönde etkilediğini düşünüyor. Yanlışlıklar yapmanın insanın doğasında olduğunu düşünenlerin sayısı az değil. Bu yüzden muhtemelen ileride geçekleşecek olan merkezsiz sistemlerde bir AI bu konuda uzmanlaşacaktır.

Ambcrypto

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir