Ana Sayfa > Haber > Charlie Lee: Bithumb Saldırısı Bitcoin’i Etkilemez

Charlie Lee: Bithumb Saldırısı Bitcoin’i Etkilemez

Charlie Lee: Bithumb Saldırısı Bitcoin'i Etkilemez

2O Haziran Çarşamba günü, CNBC ile bir röportaj yapan Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, yaşanan Bithumb saldırısının Bitcoin’in temellerini ciddi anlamda sarsamayacağını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan, Güney Koreli kripto borsası Bithumb’a yönelik siber saldırı sonrası 31 Milyon Dolar değerinde para çalınmıştı. Dünyanın önde gelen bir kripto para değişim firmasının böyle bir saldırı yaşanması, doğal olarak kripto para yatırımcılarında bir tedirginliğe yol açtı. Geçtiğimiz çarşamba günü CNBC’yle bir röportaj yapan Charlie Lee, yaşanan Bithumb saldırısının Bitcoin’i temelden sarsamayacağını belirtti.

Siber Saldırılar Kripto Paraların Temelini Sarsmaz

Saldırı sonrası yaşanan aşağı yönlü fiyat hareketliliklerinin normal olduğunu ve bunların yaşanan siber saldırı sonrası 31 milyon doların çalınmasına karşı piyasaların verdiği bir tepki olduğunu belirtti. Bir banka soygunu ile altın fiyatlarının ne ölçüde değiştiğinden yola çıkan Lee, Bithumb saldırısını da bir banka soygunu gibi düşünülmesi gerektiğini söyledi. Bu olay sonrası yatırımcıların doğal olarak korktuğunu belirten Lee, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Borsa kripto paralarını en iyi şekilde koruyamadığı zaman, yaşadığı saldırı sonrası bu paraları kaybediyorsa, bu olay o kripto paraların temelini sarsmaya yetmez.”

Lee, yaşanan siber saldırı sonrası kripto paraların nasıl daha iyi korunacağının ve kullanıcıların güvenini temelden sağlamanın yollarının araştırılması gerektiğini özellikle vurguluyor. Hatta şu an piyasanın büyük ölçüde buna odaklandığını da belirtiyor. Kripto para birimleri ve Blockchain teknolojisinin henüz yeni gelişmeler olduğunun altını çiziyor. Her geçen gün bu teknoloji ile ilgili yeni çalışmalar olduğunu aktaran Lee, buna rağmen istenilen çözümlerin hala bulunamadığını söyledi. Lee özellikle saldırı sonrası, bu sorunun çözümü için tüm sektörün yoğun araştırmalara giriştiğini belirtti. Fakat Lee, geliştiricilerin bu soruna çözüm bulmak için daha çok uzun yol almaları gerektiğini belirtti.

Lee, Bitcoin ile ilgili iyimser düşüncelere sahip olduğunu belirterek, Bitcoin’in tekrar toparlanacağını düşündüğünü vurguladı. 2017 yılı içerisinde Bitcoin’in yaklaşık yüzde 70’lik bir düşüş yaşamış olmasına rağmen, Bitcoin’in hala emin adımlarla ilerlediğini söyledi. Hatta Lee’ye göre, önümüzdeki yıllarda Bitcoin gücünü iyice arttıracak ve tekrar eski görkemli günlerine geri dönecek.

Lee şu anki Bitcoin fiyatının, normal Bitcoin gelişimine göre olması gerektiği yerde olmadığını düşünüyor. Bitcoin’in hak ettiği yerde değil de farklı bir yerde oluğunu söylüyor. Önümüzdeki aylarda fiyatlarda yaşanacak artışla Bitcoin’in hak ettiği yere tekrar ulaşacağını düşünüyor.

Röportajın ilerleyen bölümlerinde Charlie Lee, şu an piyasalara hakim olan kişilerin piyasanın seyrini değiştirdiğini de belirtti. Fakat bunun daha ne kadar süreceğini kestiremediğini hatta bunu uzmanların öngörmesinin de zor olduğunu şu sözlerle ifade etti:

“7 veya 8 yıldır bu piyasanın içerisindeyim ve içinde bulunduğum bu dönem içerisinde uzun yıllar bu yatırımcıların piyasaya etkisini gördüm. İşte bu sebepten dolayı bu sürecin ne zaman sona ereceğini kestiremiyorum. Bu yine 3-4 yıl da sürebilir, bakarsınız yarın da sona erebilir.”

ccn

 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir