Ana Sayfa > Haber > Çin En Değerli Blockchain Platformları Listesini Güncelledi : EOS Yine Zirvede

Çin En Değerli Blockchain Platformları Listesini Güncelledi : EOS Yine Zirvede

Çin EOS'u Çok Sevdi

Çin bu yılın başından bu yana belirli sürelerde en değerli blok zinciri platformlarını belirli kriterleri hesaba kadar kıyasladığı bir liste yayınlıyor. Hükumetin resmi kanallarından yapılan bu listenin son güncellemesinden sonra EOS birinci sıradaki yerini koruyor. Listenin bu son sürümünde bazı sürpriz değişiklikler yer alıyor.

Kripto para borsasında en değerli birimler sıralaması piyasa değerine göre yapılıyor. Ancak Çin yetkilileri bu birimlerin Blockchain ya da benzeri (Tangle) protokollerini değerlendirmeye alıyor ve geleceği olan protokolleri aramaya çalışıyor.

Liste hazırlanırken değerlendirmeye alınan kriterler şunlar. Temel Teknoloji, Uygulanabilirlik ve Yaratıcılık. Bu kriterleri ayrı ayrı değerlendiren yetkililer bir toplam puan hesaplıyorlar ve bu toplam puan üzerinden en değerli blok zinciri protokolünü bulmaya çalışıyorlar.

EOS Yine Zirvede Bitcoin Geride Kaldı

Çin bu uygulamayı ilk başlattığı sıralar EOS oluşum aşamasında bulunuyordu ve listenin ilk sırasında Ethereum bulunuyordu. EOS, Ethereum platformundan ayrılıp kendi evrenini yarattıktan sonra teknolojiye getirdiği önemli değişiklikler sayesinde ikinci listede bir numaraya yerleşti. EOS Temel Teknoloji bakımından 100 puan alarak bu alanda en başarılı şirket oldu. Uygulanabilirlik açısından en yüksek puan 28 ile Ethereum’a giderken bu alanda EOS 17 puan alabildi. Yaratıcılık konusunda bir numarada doğal olarak Bitcoin var. Bitcoin’in 36 puan aldığı klasmanda Ethereum 27 puanla ikinci sırada bulunuyor.

Genel sıralamada Bitcoin geçtiğimiz listede 10. sırada yer alırken bu güncelleme ile 16. sıraya geriledi. Bitcoin’i diğer protokollerden ayıran zayıflatıcı özelliği iskelet yapısı ve bu yapının çok yavaş gelişiyor olması. Hatta bugün daha hızlı ve ölçekleme sorununu ortadan kaldıracak olan fikirlerin Bitcoin blok zincirine uygulanabilirliği henüz mümkün görülmüyor.

Çin Tangle’ı Beğenmedi IOTA 23. Sırada

IOTA’nın geliştirdiği ve Blockchain teknolojisine rakip olarak ortaya çıkan Tangle yaratıcılık bakımından listede oldukça geri sıralarda yer alıyor. 6.2 yaratıcılık puanı alan IOTA bu alanda en kötü puanlardan birine sahip. Listede IOTA’dan daha az yaratıcı olarak Hcash (3.4), Bytecoin (4.1) ve NEM (1.8) gösterilmiş. Çin yetkilileri bu listeyle birlikte ek açıklamalar yapsa çok iyi olur. IOTA, Tangle ile birlikte ölçekleme sorununu ortadan kaldırmayı hedefliyor. Aynı zamanda sistemde madencilik yapılmadığı için işlem masrafı da bulunmuyor. Tam listeyi incelemek için Medium’da yer alan makaleye göz atabilirsiniz.

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir