Ana Sayfa > Haber > Çin Hükümeti, Ticaret Savaşlarının Başladığını Açıklayınca Hisseler Düştü, Kriptolar Yükseldi

Çin Hükümeti, Ticaret Savaşlarının Başladığını Açıklayınca Hisseler Düştü, Kriptolar Yükseldi

Çin Hükümeti, Ticaret Savaşlarının Başladığını Açıklayınca Hisseler Düştü, Kriptolar Yükseldi

Son zamanlarda ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret gerginliğinin artması, Çin hisse senetlerinin yaklaşık %5 oranında değer kaybetmesine neden oldu. Yaşanan gerginlik Ethereum’a yaradı ve Ethereum’la birlikte kripto paralar yaklaşık%7 oranında bir artış yaşadı.

Çin ile ABD Arasında Sular Durulmuyor

Gece, Trump tarafından yapılan, 200 trilyon dolara mal olan yeni tarifelerin duyurusunun ardından Çin hisse senetleri bugün kapanıştan önce bir noktada %5’lik bir düşüş yaşadı ve bu düşüşün %3.8’ini yaklaşık %10 değer kaybeden 1.000 Çin hisse senedi oluşturdu. Çin ise, 50 milyar doları aşan ABD ihracatlarında tarifeleri artıracağını belirtti.

Görünüşe göre Çin, Amerikan varlık ve teknolojilerinin kazanımı ile alakalı olarak uyguladığı haksız uygulamaları değiştirmemekte kararlı. Trump ise yaptığı açıklamada, bu uygulamaların değiştirilmiyor olmasının, hiçbir hatası olmayan çiftçileri, işçileri ve Amerika’daki şirketleri tehdit ettiğini dile getirdi.

Trump’a göre, Çin’in uyguladığı bu haksız uygulamaları değiştirmeye, pazarını ABD ürünlerine açmaya ve daha dengeli bir ticaret ilişkisini kabul etmeye teşvik etmek için daha fazla önlem alınmalı.

Tüm bunlara karşılık olarak Trump, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’dan, Çin’den ithal olarak alınacak ürünlere 200 trilyon dolara tekabül eden, yaklaşık %10’luk bir vergi artırımı uygulamasını talep etti.

ABD, Çin’i Uyardı: Geri Adım Atmalısınız!

Trump, henüz ABD yönetiminin bu vergi artırımını yürürlüğe koymadığını, lakin Çin’in bu yöndeki tavrının aynı yönde devam etmesi ve uygulamalarını değiştirmemesi durumunda bu uygulamayı yürürlüğe koyacaklarını aktardı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Çin’in geri atması beklenirken, tam tersi oldu. Çin, resmen ticaret savaşının başladığını Çin Ticaret Bakanlığı aracılığıyla ilan etti.

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’nin piyasa yasalarını ihlal eden ve mevcut küresel eğilimlerine uygun olmayan bir ticaret savaşı başlattığını bildirdi.

MarketWatch’a göre, bu durum Asya’yı ve Apple’a ürün tedariği yapan teknoloji şirketlerini etkileyerek, küresel hisse senetlerinin satılmasına sebep oldu.

IPhone kamera üreticisi unvanına sahip olan Cowell Holdings, Hong Kong’ta rekor bir düşüş yaşayarak %11,5 oranında bir gerileme yaşadı. Bu durumun yanında, Akıllı telefon cihazların lenslerini üreten isim, Sunny Optical, %5’lik bir gerileme ile günü kapattı. Sesle alakalı ürünlerin üretimini gerçekleştiren AAC Technologies adlı firma ise %3.3’lük bir düşüş yaşadı.

Tüm bu gelişmelerle birlikte, Tayvan’da, Sunny’nin eş düzeyindeki bir firma olan Largan Precision %5,2’lik bir düşüş yaşarken, Apple ürünlerinin montajını yapan Hon Hai Precision Industry %2.3’lük bir kayıp yaşadı.

Açılıştan önce, Down Jones’ta yaklaşık %2’lik bir gerileme yaşandı. Dolar yükselişte, Sterlin ve Yuan düşüşte ve Ethereum ile birlikte, kriptolarda %7’lik bir yükseliş yaşandı.

Trump G7 zirvesinde de yine kendisini tekrarladı ve aynı şeyleri dile getirdi. Bu haksız uygulamaların son bulması durumunda, ABD’nin vergi artırımlarını iptal edeceğini dile getirdi.

Amerika ve Çin arasındaki bu ticaret savaşının ilerleyen günlerde daha farklı sahnelere sebep olacağı kuşkusuz. Bu gelişmelerin ardından, ABD’deki bir çok markanın üretimini gerçekleştiren Asya Firmalarının gidişatının ne olacağı merakla beklenenler arasında. Umarız bir an önce iki taraf bir şekilde anlaşmaya varabilirler. Nihayetinde bu iki büyük ekonominin ticaret oyununu bu şekilde sert oynaması, tüm dünyayı etkileyebilecek kadar güçlü bir oyun haline gelmektedir.

trustnodes

 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir