Ana Sayfa > Haber > Çin Kamu Projelerini Geliştirmek için Blockchain Yatırım Fonu Başlatıyor

Çin Kamu Projelerini Geliştirmek için Blockchain Yatırım Fonu Başlatıyor

Çin’de Kamu Projelerini Geliştirmek İçin Blockchain Yatırım Fonu Başlatıldı

Çin’de blok zinciri teknolojisini geliştirmeye yönelik adımlar gün geçtikçe artıyor. Son raporlara göre ülkede bir kentin 1.5 milyar dolarlık bir blok zincir fonuna kaynak sağlayabileceği yer aldı. Doğu Çin’de yer alan Jiangsu eyaletinin başkenti Nanjing, teknoloji odaklı haber kaynağı ZDNet’ten alınan bir rapora göre 10 milyar Çin yuanı (1.48 milyar dolar) ile blok zincir merkezli bir fon başlattı.

Nanjing merkezli başlatılan fon, eski sitemde “token ekonomisi” olarak adlandırılan teşvik edici ve kolaylık sağlayan işlemlerle birlikte ülkede bulunan halka açık toplu konut projelerini desteklemeye odaklanacak.

Çin’de Kamu Projelerini Geliştirmek İçin Blockchain Yatırım Fonu Başlatıldı

Bu fonu hayata geçirebilmek için, Nanjing şehri Pekin merkezli uluslararası ticaret birliği olan Zhongguancun Blockchain Industry Alliance ile işbirliği yaptı. Bu merkez hükumetinin bağımsız blok şirketlerinin ve araştırma enstitülerinden oluşuyor. Projeyi, Çin Halk Partisi Genel Sekreteri Yardımcısı Luoing ile devletin önde gelen memurları birlikte duyurdular. Duyuruyu blok zincir endüstrisinin ve sektörün önde gelen isimlerinin katıldığı Kamu Sektörü Zirvesi’nde (IPCS) yaptılar.

Fonun, sınır ötesi platformlarda, sağlık hizmetlerinde, enerji ve çevre koruma gibi alanlarında blok zincir kullanımını teşvik etmek finanse etmek amacıyla kurulduğu belirtildi. Aynı zamanda bu proje ile blok zincir teknolojisi kullanan şirketlerin yurt içinde ve yurt dışında gelişmesine yardımcı olmak gibi bir amacı daha var. Bu doğrultuda en uygun merkez olarak Nanjing’in seçildiği belirtildi.

Zhongguancun Blockchain Industry Alliance’ıın başkanı Yuandao, Blockchain’in benimsenmesi için çalışmalar yapılması gerektiğinin üstünde durdu. Bu doğrultuda Blockchain’in kullanımının daha yenilikçi teknolojik atılımları da getireceğinin altını çizdi. Popüler bir Asya değişim aracı olan Huobi, kısa bir süre önce bir Çin eyaletinde benzer bir uygulama için çalışmalara başlamıştı. Proje doğrultusunda yerel Blockchain firmalarına ve yeni girişimcilere odaklı bir “Küresel Kültürel ve Yaratıcı Blockchain Laboratuvarı” oluşturmak için bir firma ile işbirliği yaptı.

Çin Blockchain’e Karşı Olumlu Tavır Sergiliyor Fakat Kripto’ya Karşı Olumsuz

Mayıs ayı sonlarında NewsBTC’nin duyurduğu bir habere göre Çin Hükumet Başkanı Xi Jinping, Çin Bilimler Akademisi ve Mühendislik Akademisi ile yapılan bir toplantıda blok zincir teknolojisini bizzat onaylamıştı ve gelişiminin devam etmesini istediğini belirtmişti. Blok zincir teknolojisinin geleceğin teknolojisi olarak adlandırmış ve bu doğrultuda atılacak her yeni adım için destek vermeye hazır olduklarını belirtmişti. Xi Jinping’in Blockchain’e karşı olumlu tutumunun yanında kripto para birimlerine karşı aynı tutumu sergilediğini söyleyemiyoruz. Çin’de uzun süredir uygulanan kripto para birimleri ile ilgili yasaklar hala devam ediyor. Ülkenin Merkez Bankası kripto para birimleriyle ilgili uygulanan yasağın oldukça başarılı bir şekilde ilerlediğini belirtti.

Önümüzdeki süreçlerde ülkede kripto para birimleriyle ilgili bir özgürlük olacak mı henüz belli değil fakat ülkede blok zincir teknolojisinin gelişmeye devam edeceği aşikar.

newsbtc

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir