Ana Sayfa > Haber > Çin, Rusya ve ABD Askeri Operasyonlar için Blockchain Yarışına Girdi

Çin, Rusya ve ABD Askeri Operasyonlar için Blockchain Yarışına Girdi

Çin, Rusya ve ABD Askeri Operasyonlar İçin Blockchain Yarışına Girdi

Dünya genelinde birçok savunma kuruluşu ve silahlı kuvvetleri askeri faaliyetler ile ilgili alanlarda blockchain teknolojisinin potansiyelini araştırmaya başladı. En başta askeri savunma gücüyle ünlü ülkeler Çin, ABD ve Rusya blok zincir teknolojisi ile askeri alanda iyileştirmeler yapılabilir mi sorusunun yanıtını araştırıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki askeri güçler rekabete ayak uydurabilmek için her zaman en son teknolojiyi kullanırlar. Bu konuda şu an dünyanın en güçlü ülkeleri Blockchain teknolojisinin askeri alanda kullanımda ne gibi faydalar sağlayacağı konusunda araştırma yarışına girmiş durumdalar. Blok zincir teknolojisi birçok alanda kullanılıyor ve bu alanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Çağın teknolojisinin getirdiği faydalar kullanım alanı konusunda da önemli avantajlar sunuyor.

Dev Güçler Blockchain Yarışına Girdi

Savunma ajanslarındaki yetkililer şu an teknolojinin anonim olma özelliğiyle ilgileniyorlar. NATO, askeri lojistiğin ve tedarik zincirinin engellenmesi için blok zincir kullanım alanlarını araştırıyor. Bununla birlikte IoT gibi diğer son teknoloji fikirlerle nasıl bir araya getirilebileceği de incelenen konular arasında.

Şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin blok zincirin askeriye, genel savunma ve siber saldırılara yönelik nasıl kullanılabileceğini araştırıyor ve bu konuda tam bir yarış içerisine girdiklerini söyleyebiliriz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde orduyla ilgili yapılanmalar uzun bir süredir blok zincir ile ilgili araştırmalar içerisindeler. 2018 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nda yer alan bir bölümde askeri istihbarat amacıyla blok zincirin değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin bir yazı bile yer alıyor. Kısa bir süre önce ABD Donanma Hava Sistemleri Komutanlığı havacılık için blok zincir teknolojisine yöneldiklerini açıkladı. Bu durumun askeri uçakların işletim ve bakım maliyetlerini azaltabileceğini ekledi. Kurum araştırmalarından olumlu sonuç alırsa bu tüm dünya için oldukça önemli bir gelişme olabilir.

ABD dışında Rus askeri yetkilileri de blok zincir kullanım alanlarını araştırıyor. Rus haber kaynakları Haziran ayında ülkede bir askeri araştırma laboratuvarında blok zincir kullanıyor. Yeni sistem siber saldırıları tespit etmek ve muhtemel saldırılara karşı durmanın yollarını keşfetmek için araştırmalar yapıyor. Bir Rus haber kanalında ise bir spiker Rusya’nın blok zincir kullanım durumunu anlattı ve Rus şifreleme algoritmalarının uluslararası standart  blok zincirde hızlı bir şekilde kullanılması gerektiğini belirtti.

Çin’de Blockchain Kullanımı Artıyor

Çinli yetkililer “Blockchain Bitcoin değildir” düşüncesiyle ünlüdür. Blok zincirine daha iyimser yaklaşırken kripto para birimlerine bir o kadar karşı duruyorlar. Şimdiye kadar Çin askeri yetkilileri blok zincir ile ilgili araştırmalarda çok fazla çalışma içerisine girmediler. Fakat büyük devletlerin çalışmalarına göre Çinli uzmanlar bir an önce bu teknolojinin askeri aşamada kullanılması gerektiğini düşündükleri makaleleri yayınladılar. Çinli yazarlar Çin’in blok zincir teknolojisini nasıl kullanacağına dair görüşlerini belirten yazılar yayınlıyorlar. Çin’in blok zincir teknolojisine olan olumlu bakış açısı ile diğer ülkelerin gerisinde kalmayacağı düşünülüyor.

bitcoinist

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir