Ana Sayfa > Haber > Çin’de Kripto Operasyonu: 421 Sahte Kripto Para Tespit Edildi

Çin’de Kripto Operasyonu: 421 Sahte Kripto Para Tespit Edildi

Çin’de Kripto Operasyonu: 421 Sahte Kripto Para Tespit Edildi

Çin hükümeti tarafından yürütülen bir kripto para operasyonu sonucunda 18 Mayıs’ta yayınlanan rapora göre, ülkede 421 tane sahte kripto para tespit edildi. 

Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı tarafından oluşturulan IFCERT, (internet finans güvenlik uzmanları komitesi) kripto para konusunda yaygınlaşan sahtekarlıklar konusunda halkı uyardı. Komitenin hazırladığı raporda, Nisan ayı itibariyle tespit edilen 421 sahte kripto paranın %60’ından fazlasının denizaşırı sunuculardan kontol edildiği ve bunların izlerinin bulunmasının ve takibinin yapılmasının zor olduğunu belirtti. Bu konuda halkı dikkatli olmaya davet eden raporun devamında şunlar yer aldı:

“Sahte digital para profillerinin 3 temel özelliği bulunuyor.

Birinci olarak, ‘piramit şeması’ operasyon modeli olarak adlandırılan, yatırımcıların önce bir ödeme yapmak zorunda olduğu ve daha sonra plana başkalarınında dahil edildiği bir sistem mevcut.

İkinci özelliği ise sahte dijital varlığı bir açık kaynak kodunun bulunmaması.

Üçüncü olarak sahte kripto paraların meşru kripto borsalarında işlem görememesinden dolayı, sahte platformlarda işlem görüyorlar. Şeffaflık olmadığı için, dolandırıcılar olası dalgalanmaları manipüle edebiliyorlar. Aynı zamanda ani bir tükselme yaşandığında, yatırımcıların bu aşamada para çekmesini engelliyorlar.”

Bu konuda halkı uyaran raporda, halkın bu tür dolandırıcılık olaylarında kişilerin veya şirketlerin izi bulunamadığından haklarını arayamayacakları ve bu yüzden kripto para alışverişlerinde dikkatli olmaları gerektiği belirtildi.

cointelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir