Ana Sayfa > Haber > Dünya Ekonomi Forumu Çevre Sorunları için Blockchain’i Öneriyor

Dünya Ekonomi Forumu Çevre Sorunları için Blockchain’i Öneriyor

Blok zinciri ve çevre

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) vakfı 14 Eylül’de yayınlanan bir raporda en önemli çevre sorunlarını çözmek amacıyla 65’den fazla blok zincir uygulamasının özelliklerini inceledi. İsviçre merkezli WEF Daha İyi Bir Gezegen İçin Blockchain Kullanımı başlıklı raporda dünyanın en önemli ve acil çevresel sorunlarının çözümüne yardımcı olmak için kullanılabilecek birçok blok zincir uygulaması olduğunun altını çizdi.

WEF dünya için önemli bir projenin altına imzasını attı. Vakıf çağın gerektirdiği teknoloji olan Blockchain teknolojisinin en iyi ve verimli şekilde kullanılması gerektiğini vurgulayan bir rapor yayınladı. Raporda çevre koruma fikri en ön planda tutulurken, detaylarında ise blok zincirin faydalarının kaliteli bir şekilde kullanılması gerektiğini vurguladı.

WEF’e göre önerilen başvurular çevre koruma çabalarını, daha verimli ve daha temiz dağıtılmış sistemler ile ortaya konulabilir. Rapor mevcut süreçleri iyileştirme potansiyeline ek olarak, büyük çevresel sorunların yönetilme şeklini tamamen değiştirmesi beklenen yani tamamen yeni blok zincir çözümlerinin piyasaya sürülme ihtimalinden bahsediliyor.

Dünya Ekonomi Forumu Çevre Koruma için 65 Blockchain Kullanımını Özetliyor

Raporlar tedarik zincirlerini merkezi olmayan enerji ve su yönetim sistemlerini, sürdürülebilir kaynak oluşturma gibi değerleri içeriyor. Raporda çevre korumaya yönelik blok zinciri uygulamalarının kullanılmasındaki bir sonraki adım olarak sorumlu ve küresel bir blok zincir ekosistemi oluşturmayı içeriyor. Yani blok zincir teknolojisi kapsamında yapılan yanıltıcı yayınlar ve uygulamaların son bulması için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğinden bahsedildi. Yapılan birçok aldatıcı projelerin bu sisteme verdiği zararlar ne yazık ki bu teknolojinin gelişmesinin önüne geçebilir. Sonuç olarak WEF çevre için blok zincir uygulamasının yanı sıra aynı zamanda endüstri etrafındaki aldatmaya yönelik blok zincir problemlerini de saptıyor. Bunun önemini vurgulayan raporda en önemli ve acil çözüme kavuşturulması gereken konulara vurgu yapıldı.

Bu sorun için ise örgüt blokajla ilgili herhangi bir girişim için başlangıç noktası değerinde üç temel soru önerdi:

“Teknoloji belirli sorunları çözebilir, istenmeyen sonuçların risklerini kabul edebilir ve işleyen bir ekosistemin mevcut olup olmadığını görebilir.”

13 Eylül’de WEF dağıtılmış defter teknolojisinin (DLT) gelecek on yıl içerisinde küresel ticaret hacmine 1 trilyon dolar ekleyebileceğini tahmin eden ortak bir rapor yayınladı. Raporda Avrupa Birliği üye devletleri de dahil olmak üzere büyük devletlerin çağın teknolojisini benimsememe gibi bir durumun söz konusu olmayacağından bahsedildi. Dünya çapında benimsenmeye başlayan bu teknolojinin giderek daha da genişlemeye başladığı aşikar. Her sektörde kullanılmaya çalışılan blok zincir teknolojisi kullanım alanını geliştirerek daha önemli sorunların çözümü olabilir. Raporda büyük devletlerin bu teknolojiden kaçmalarının anlamsız olacağını ve bunu en yararlı ve iyi şekilde kullanmak zorunda oldukları anlatıldı. Bunun öneminin çok büyük olduğu ve blok zincir teknolojisinin gelişmesinde etkili olacağı yavaş yavaş dünya çapında kabul görmeye başlıyor.

cointelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir