Ana Sayfa > Haber > Dünyanın En Büyük Kripto Para Madencilik Tesisleri

Dünyanın En Büyük Kripto Para Madencilik Tesisleri

en büyük madencilik tesisleri

Madencilik endüstrisi kripto para ile ilişkili en eski endüstri. 2009 yılında Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin ağında ilk bloğu ortaya çıkarması ile beraber başlayan bu süreç şu anda tüm dünyaya yayılmış durumda.

Bugün dünyanın 1114 ülkesinde madencilik yapılıyor. Blockchain.info istatistiklerine göre pazarın geçen seneki toplam karlılığı 4.1 milyar$ civarındaydı. Üstelik bunda madencilik cihazlarının satışları da yer almıyor.

Bitcoin Ağı Giderek Gelişiyor

Madenciliğin popülaritesinin giderek artmasıyla beraber Bitcoin ağının karmaşası da büyüyor. Şu ana kadar toplam Bitcoinlerin %80’inin çıkarılması ile beraber tamamının çıkarılması 2140 civarında olabilecek. Çünkü kripto para üretmek için yapılması gereken hesaplar giderek daha karmaşık bir hal alıyor ve böylelikle madenciliğin süresi ve tükettiği enerji giderek artıyor. Diğer taraftan madencilikten elde edilen gelirin %30 ile %60 arasında bir yüzdesi elektrik giderlerine harcanıyor. Bu gösteriyor ki Bitcoin için kullanılan tüm bilgisayarların enerji ihtiyacını karşılamak için 30 tane nükleer reaktörün tam kapasite çalışması gerekiyor.

Madenciliğin daha kompleks hale gelmesi ile beraber madencilik ödülü de 25 Bitcoin’den 12 Bitcoin’e düştü. Buna rağmen madenciler onaylanmış transferler ile beraber günde yaklaşık 20 milyon$’a kadar gelir elde edebiliyor. Miktarın bu yüksekliği piyasaya yeni madenciler getiriyor ve bu da donanım üreticilerini Bitcoin çıkarmayı daha verimli hale getirecek yollar bulmaya zorluyor.

Madencilik için Gerekli Olan Ekipman

Kripto para popülaritesinin artması ile beraber 2017 yılını yaz aylarında sadece profesyonel ekipmanlara değil aynı zamanda ekran kartlarına olan talep de arttı. Sadece 2017 yılında 776 milyon$ değerinde üç milyondan fazla ekran kartı satıldı. Bilgisayar oyuncuları yüksek model ekran kartlarına ulaşamadı. Madenciler daha ekran kartları raflardaki yerini almadan yüksek miktarlarda satın alım yaptı. Bu sayede AMD ve NVIDIA da önemli bir karlılık elde etti. 2017 yılının ikinci çeyreğinde NVIDIA’nın gelirleri yarı yarıya artarak 251 milyon$’a çıktı. Aynı dönemde de AMD’nin geliri %18 artarak 1.2 milyar$’a geldi. Ancak talebin düşmesi ile beraber, 2018 yılının ikinci çeyreği itibariyle her iki şirketin gelirlerinde düşüş yaşanması bekleniyor.

Aynı süreç içerisinde madencilikte artık bir endüstri halini aldı. Dünya çapında madenciler bir araya gelerek devasa hangarlarda, yüzlerce ekran kartını bir araya getirerek peta hash kapasitesine ulaştı. Bazı şirketler ise bu alana milyonlarca dolar yatırım yaptı. 6 Haziran tarifinde madencilik firması CoinMint yaptığı açıklamada Amerika, Kanada sınırına yakın bölgede, New York şehrinde eski bir alüminyum işleme fabrikasında madencilik yapacağını duyurdu. Bu adım ile beraber CoinMint önümüzdeki 18 ay boyunca 150 kişilik bir istihdam oluşturacak.

GigaWatt madencilik Tesisi

Washington merkezli GigaWatt 2012 yılında kuruldu ve 1.3 PH hashrate büyüklüğü ile oldukça büyük bir yer. Bir elektronik mağazasında sıradan bir grafik kartıyla madencilik yapmaya bağlayan Dave Carlson şu anda Kuzey Amerika’nın en büyük merkezinin sahibi. MegaBigPower ismiyle kurulan şirket evin bodrum katında başladı ve daha sonra adını GigaWatt olarak değiştirdi. Şirket bir yıl içerisinde oldukça büyüdü.

Genesis Mining (İzlanda – Kanada)

En Büyük Madencilik Tesisleri

2014 yılında kurulan Genesis Mining’in bugün 1000 GH hashrate büyüklüğüne sahip. İlk olarak Bosna ve Çin’de bulunan merkezleri bugün düşük elektrik fiyatları ve serin iklimleri nedeniyle İzlanda ve Kanada’ya taşındı. Genesis Mining bugün İzlanda’nın en büyük elektrik tüketicisi. Büyük firmalar genellikle yerlerini gizli tutmak için tükettiği elektriği ve soğutma sistemlerini açıklamıyor.

Dalian Madencilik Tesisi (Çin)

Çin, dünyanın en büyük ASIC ve ekran kartı üreticilerinden bir tanesi. Bu nedenle Çin merkezli madenciler bu donanıma daha ucuz erişim sağlıyor. Çin’in bir diğer avantajı ise Venezuela, Tayvan ve Ukrayna ile beraber en ucuz elektrik ücretlerine sahip ülkelerden bir tanesi. Dalian da ülkenin en büyük madencilik firmalarından bir tanesi. 2016 yılında kurulan merkezin aylık elektrik faturası yaklaşık olarak 1 milyon 170 bin$ civarında. 360.000 TH hashrate büyüklüğü ile merkez ayda yaklaşık olarak 750 Bitcoin çıkarıyor.

Swiss Mining Farm

İsviçre’nin en büyük madencilik merkezi olan Swiss Mining Farm 2016 yılında ülkenin doğusunda bulunan Linthal isimli küçük bir köyde kuruldu. Şirketin sahibi Guido Rudolphi’nin zaten Zürih’de bir merkezi bulunuyordu ancak burada elektrik giderlerinin çok olması ile beraber iki yıllık bir araştırma sonucu Rudolphi merkezini Linthal’a taşımaya karar verdi. Eski bir fabrikada kurulan merkezin ne kadar elektrik tükettiği ya da ne kadar hashrate büyüklüğüne sahip olduğu ise bilinmiyor.

CoinTelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir