Ana Sayfa > Nedir? > Elix/Elixir (ELIX) Nedir? | Yeni Başlayanlar İçin Bir Kılavuz

Elix/Elixir (ELIX) Nedir? | Yeni Başlayanlar İçin Bir Kılavuz

Elix Nedir ve Elix Nereden Alınır

Elix Nedir?

Elix ödeme, borç ve kitlesel fonlama için kurulan Ethereum temelli bir platformdur. Ekip, özgün bir şekilde önce-mobil yaklaşımını izliyor ve başlangıçtan itibaren mümkün olduğunca geniş bir kullanıcı temelini kendine çekmeye odaklanıyor.

Pazar Problemi: Finansal ve kişisel bilgiyi merkezi bir sunucuda tutmak, güvensiz bir veri depolama yöntemi olduğunu (örn. Equifax) tekrar tekrar kanıtlamıştır. Bu yalnızca hassas verilerin bilgisayar korsanlarına gitmesine neden olmaz aynı zamanda dolandırıcılığa da fırsat sağlar. Veri ve işlemleri kontrol eden tek bir merci varken verilerle oynanmadığını kim söyleyebilir?

Elix’in yeni başlayanlar için olan bu kılavuzunda, projenin bu sorunlara nasıl çözüm bulacağını ve bilmeniz gereken her şeyi işleyeceğiz:

 • Elix nasıl çalışır?
 • Elix ekibi ve gelişimi
 • Ticaret
 • ELIX nereden alınır
 • ELIX nerede saklanır
 • Sonuç
 • Elixir üzerine ek kaynaklar

Elix Nasıl Çalışır?

Elix ağı, üç ayrı bileşenden oluşur:

 1. Ödeme kayıt defteri
 2. Kitle fonu platformu
 3. Eşler arası borç

Ödeme Kayıt Defteri

Ödeme kayıt defteri, Elix’in temelidir. Ödeme, borç alma ve varlık isteme işlemlerinizi yapabileceğiniz gibi yaptığınız tüm işlemleri izleyebilirsiniz. Kayıt hesabınızı telefonunuzdaki yerel bir adrese veya doğrudan Elix uygulamasına bağlayabilirsiniz. Buna ek olarak uygulamaya senkronize ettiğinizde adreslerini girmeye gerek kalmadan kişilere “hızlı ödeme” gönderebilirsiniz.

Kitle Fonu Platformu (Boost)

Elix’in ayrıca akıllı sözleşmeler dahil merkezsizleşmiş kitle fonu etkinliklerini kolaylaştırmak için Boost adında bir platformu bulunmaktadır. Bir projenin etkinliğine katkıda bulunmak için ekibin ELIX adını verdiği Elixir parasını kullanmanız gerekir. Elix, Boost vasıtasıyla projelerin topladığı fakat yüzdesini white paper’a girmediği varlıkların yüzdesini alır. Ayrıca Elix ekibi yalnızca kaliteli projelere izin vermek için para toplamak isteyen her projeyi güvenlik soruşturmasından geçirmektedir.

Eşler Arası (P2P) Borç

Son olarak Elix teşvikli eşler arası (P2P) borç programı sunmaktadır.

Geleneksel bir borç işleminde borç alan kişi borç veren kişiye küçük taksitler hâlinde ödeme yapar. Bu taksitler, borcun belirttiği faiz oranını içerir. Bu sistemde borç alan kişiyi haciz dışında ödemeleri zamanında yapmaya teşvik edecek pek bir şey yoktur.

Ancak Elix’le hem borç alan hem de borç veren taraflar borç şartlarını izlemeye teşvik edilmektedir. Borç oluşturulduğu zaman katılımcılar, borç ek ödüller aldığı zaman bir madencilik sürecini tercih edebilir. Borç veren kişi olarak izin verildiği zaman ELIX’inizi cüzdanınızda Hisse Kanıtı’na benzer bir sistemde belirli bir süre tutmanız gerekmektedir. Bu tutma süresi tamamlandığında Elix ödülleri yeni bir para formu olan Token P’yi verir. Bu para gelecekte büyük ihtimalle farklı bir isme sahip olacaktır.

Borç alan kişi borcunu zaman içerisinde öder, ödül borç veren kişiye %65 ve borç alan kişiye %35 oranında bölüştürülür. Ancak borç alan kişi geç ödeme yaparsa, borç veren kişi ödülün tamamını alır.

Token P’de ekibin birkaç on yıl sonra ulaşmayı umduğu sabit bir en yüksek arz değeri bulunmaktadır.

Zaman Kanıtı Madenciliği

Elix, eşsiz olarak ELIX madenciliği için zaman kanıtı kullanmaktadır. Bu oldukça karmaşık bir madencilik stratejisidir, bu yüzden adım adım inceleyeceğiz:

 1. Başlangıç kullanıcısı olarak ana ve çocuk Ethereum adresi yaratırsınız. Bu, Elix’in yaratılışı sırasında gerçekleşir.
 2. Elix ekibi 1 Elixor (EXOR)’u çocuk adresinize airdrop’lar.
 3. Herhangi bir zamanda 1 EXOR’u çocuk adresinden ana adrese aktarabilirsiniz. Bunu her çocuk-ana eşiyle yılda on kez yapabilirsiniz.
 4. EXOR’u çocuktan ana hesabına taşıdığınızda yerine belirli miktar ELIX alırsınız. Bu sayı 2 bin 500’den başlar, fakat ilerleyen 10 yılda 5 bine kadar artar.
 5. Bu nedenle ne kadar uzun süre EXOR’unuz saklarsanız sonunda aktardığınızda o kadar çok ELIX elde edersiniz.

Çeşitli madencilik ödülleri nedeniyle madencilik bittiğinde toplam arzın ne olacağını tahmin etmek güçtür.

Elix ekibi ve gelişimi

Elix ekibinin uzun süredir iki kurucu ortağı vardır, David Jackson ve Melanie Plaza, ancak yakın zamanda bir danışman ve yönetim geliştiricisi de eklenmiştir.

Ekip diğer blockchain ekiplerine kıyasla gençtir. Jackson Stanford Makine Mühendisliğinden 2017’de mezun olmuş ve hemen ardından Elix üzerine çalışmaya başlamıştır. Blockchain’le tanışması henüz olsa da Plaza’nın, daha önce To The Tens CTO’su ve Crunchbutton kurucu ortağı olarak startup tecrübesi bulunmaktadır.

Bu kısıtlı deneyim yine de gelişimlerini yavaşlatmadı. Platformun Eylül 2017’deki başlangıcından beri ekip, ödeme kayıt defteri için bir deneme sürümü yayınladı ve kitle fonu ve borç akıllı sözleşmelerini denemeye açtı.

ETHLend, eşler arası borç aleminde Elix’in muhtemelen en büyük rakibi. ETHLend, ödünç alabileceğiniz geniş bir kripto para çeşitliliğini desteklemektedir ancak Elix’in sunduğu borç ödül programı bulunmamaktadır.

Ödeme platformu olarak Elix, Request Network ve OmiseGo gibi birkaç farklı projeyle rekabet halindedir. Elix öncelikli olarak bir borç ve kitle fonu platformu olduğundan ödeme seçenekleri, rakiplerinin sunduğundan oldukça basittir.

Elix ile Ticaret

ELIX’in ücreti Eylül 2017’de ticarete başlamasından beri iki ani yükseliş yaşamıştır. İlk yükseliş (ve ardından gelen düşüş) Ekim 2017’nin başında olmuştur. Emin olamasanız da bu, kısmen ünlü bir Youtube kripto para yorumlayıcısı sayesinde olmuştur. O zaman bir video yayınlayan Suppoman, ELIX’in yatırım için iyi bir proje olduğunu belirtmişti.

Sonrasında fiyatta meydana gelen önemli hareketlilik 2017’nin sonu ve 2018’in başında ELIX’in bütün kripto para pazarıyla artıp azalmasıyla olmuştu. Fiyatı o zamandan beri istikrarını oldukça korumuştur ve şu anda 0,25 dolar (yaklaşık 0,00005 BTC) civarındadır.

2018’deki Q2’nin ardından yapılması beklenen kamuoyu açıklamasının ELIX fiyatı üzerinde olumlu bir etki göstermesi bekleniyor. Fakat yatırımcıların beklentilerini karşılamazsa kısa süreli (ve ihtimalle uzun süreli) gelecekte zararları görülebilir.

ELIX nereden alınır?

Kucoin, BTC ve ETH’nin ticari eşleri olarak ELIX’i sunmaktadır. Eğer bu iki para biriminden birine sahip değilseniz, nasıl Bitcoin veya Ethereum alacağınıza dair kılavuzlarımıza bakabilirsiniz

ELIX nerede saklanır?

ELIX bir ERC20 parasıdır, bu yüzden Ethereum temelli paraları destekleyen her cüzdanla çalışır. MyEtherWallet, yatırımcılar arasında ünlü bir çevrim içi seçenektir. Fakat daha fazla güvenlik için Trezor veya Ledger Nano S gibi bir donanım cüzdanı kullanmayı düşünebilirsiniz.

Ekip, mobil uygulamayı halka sunduğu zaman ELIX’i bu cüzdanda saklamanız ideal olacaktır.

Sonuç

Elix, eşler arası borç, kitlesel fon ve normal ödemeleri merkezsizleştirmeyi hedefliyor. Şu anda yalnızca dört kişilik bir ekip olsa da şu ana kadar büyük ilerleme kaydettiler. Ödemeler için deneme sürümü oluşturdular ve borç ve kitlesel fon platformları için akıllı sözleşme geliştirdiler.

Bu alanda hiçbir lider olmaması nedeniyle Elix’in attığı adımlar kendisini en iyiler arasına çıkarabilir. Fakat bir rakipten milyonlarca dolarlık başlangıç para teklifi (ICO) bunu gerçekleştirmeyi zorlaştırabilir.

Steven BUCHKO coincentral

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir