Ana Sayfa > Haber > En Değerli Gizli Kripto Paralar : Monero vs Dash

En Değerli Gizli Kripto Paralar : Monero vs Dash

Gizli kripto para birimleri

Bitcoin blok zincir platformu ideal bir dünyanın en iyi sistemi olarak tasarlandığı için her şey şeffaf tasarlandı. Bitcoin sisteminde başlayan tüm transferlerin yollayanı, alıcısı ve transfer işleminde gönderilen coinlerin miktarı sistemin tamamı tarafından görünür. Hesapların kime ait olduğu bilinmese de eğer bu paralarla ilgili yasa dışı işlemler yapıldığı anlaşılırsa sistem içerisinde yer alan hangi coinlerin bu yasa dışı eylemde kullanıldığı anlaşılabilir. Bu yüzden birçok kişi kısa bir süre içerisinde ya yakalanıyor ya da artık elde ettiği coin’leri kullanamıyordu. Bu sorunu çözmek için gizli kripto paralar devreye girdi.

En gizli kripto para hangisi?

Bitcoin’in ideal dünyasında yaşamadığımız için sistemin gizlilik unsurlarını da içermesi gerektiğini düşünen bazı geliştiriciler farklı metotlar deneyerek yeni ve gizli kripto paralar yaratma yoluna gittiler. Bunlardan günümüzde en değerli on kripto para birimi arasına girebilmiş olan Dash ve Monero arasındaki bazı farklara ve benzerliklere bakalım.

Kökenleri Bitcoin ve Bytecoin

Dash bir Bitcoin fork’u. Yani Bitcoin’in tüm kodlarını aynen alarak istediği yerleri değiştiren geliştiriciler birçok özelliği Bitcoin’in aynısı olan gizli para üretmiş oldular. Monero ise CryptoNode protokolü ile baştan yazılan Bytecoin’in fork’u. Monero bu yüzden tamamen gizli ve takip edilemez bir kripto para birimi.

Takip edilebilirlik sistemde bir dengesizliğin oluşmasına da sebep oluyor. Şöyle ki bir kripto para cüzdanındaki kodların şüpheli olduğu ortaya çıktığında bu cüzdan mimlenebilir. Mimlenen ve kara listeye alınan cüzdanların içerisinde yer alan coin’lerin değeri artık diğer coin’lerin değerinden daha az oluyor. Bu da aynı miktarda aynı birimdeki iki paranın değerinin farklılaşmasına neden oluyor ve bir dengesizlik ortaya çıkarıyor.

Monero bu sorunun tamamen ortadan kalktığı bir sistemin üzerine inşa edildi. Monero, zaten böyle bir protokol olan Bytecoin’den türediği için sistemde gerçekleşen tüm hareketler gizlidir. Bu yüzden herhangi bir cüzdanda yer alan bir coin her zaman aynı değere sahip olacaktır. Yer değiştirdiği anda artık başka ve takip edilemez bir coin halini alır.

Ancak bunu sağlamak için Monero güvenlik unsurlarını biraz kenara bırakıyor. Kanıtlama mekanizması Bitcoin’den daha farklı. Bankalarda çalışan günümüz ekonomi modelinde her şey kontrol altındadır ve bunun aksi devletler açısından kesinlikle düşünülemez. Monero ise bunun tam tersini yapmaktadır. Monero insanların varlıklarını görünmez hale getirebilme özgürlüğüne inanır. Aslında pek çok İsviçre bankası da şu anda buna benzer gizlilik mutabakatları yapmaktalar. Aklınıza gelebilecek hemen her zengin insanın bu bankalarda gizli hesapları bulunuyor. Kimler olduğu ortaya çıkamasa da hesap sayısından ve içeride bulunan miktarların ciddiyetinden bazı çıkarımlar yapmak mümkün.

Dash blok zinciri sistemine normal düğümlerin yani madencilik yapan işlemcilerin yanında bir de süper düğüm adını verdikleri masternode’lara sahip. Bu düğümler sistemde yer alan InstantSand ve PrivateSend işlemlerinin gerçekleştirilmesinde işe yarıyor. Bu şekilde hem çok gizli hem de hızlı işlemlerin gerçekleşmesi mümkün oluyor.

Hangisi En Değerli Gizli Kripto Para Olacak

Her iki gizli kripto para birimi de 2014 yılında başladılar maceralarına. Dash, bir Bitcoin fork’u olarak ilk ortaya çıktığı anda bile insanlar tarafından heyecanla karşılandı. Bitcoin sistemine sahip olan bir gizli kripto para bir süredir bekleniyordu. Monero ise gizlilik bakımından çok üstün bir seviyede olmasına rağmen kendini kanıtlamak zorunda kalıyordu. Geçtiğimiz yıl bu sıralar başlayan boğa piyasası zirveye tırmandığında Dash, Monero’ya oranlar 3.5 kat daha değerli iken, şimdi bu oran 1.5 seviyesine kadar indi. Bu da Monero’nun Dash’i geride bıraktığını gösteriyor. Kripto para birimlerinin yasal prosedürlerde kabul edilmesinin ardından bu gizli kripto paralara ne olacak bilemiyorum. Şimdiden bazı kripto para borsaları Monero ile ilişkilerinin geleceğini ciddi şekilde düşünüyor.

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir