Ana Sayfa > Kripto Para Cüzdan İncelemeleri > En İyi Kripto Para Cüzdanları : Ledger Nano S

En İyi Kripto Para Cüzdanları : Ledger Nano S

Ledger Kripto Para Cüzdanı

Ledger Nano S İncelemesi

Ledger Nano S incelememize başlamadan önce donanım cüzdanının ne olduğundan kısaca bahsedelim.

Donanım cüzdanları, kripto paranızı saklamanın şüphesiz en iyi yoludur. Bu cüzdanlar Bitcoin ve altcoinlerinizi uzun süre zarfında güvende tutmanızı sağlayan soğuk depolamanın bir türü olarak sınıflandırılırlar. Zararlı yazılım bulaşmış olsa bile herhangi bir bilgisayardan kripto para alıp göndermenize olanak tanırlar. Bunu özel anahtarlarınızı cihazda çevrim dışı şekilde emniyet altına alarak yaparlar. Buna ek olarak genellikle işlemleri imzalamak için kullanılan küçük bir ekranları bulunur. Bunun anlamı şu şekilde özetlenebilir. Birisi hesaplarınızdan herhangi birine veya bilgisayarınıza erişim sağlayacak olsa bile işlemi tamamlamak için donanım cüzdanına gerek duyacaktır. Çoğu donanım cüzdanı aynı zamanda yanlış ellere geçtiğinde cihazı emniyet altına almak için bir şifre gerektirir.

Özetle, kripto paranızı uzun vadede saklamak istiyorsanız donanım cüzdanları bir zorunluluktur. En ünlü donanım cüzdanlarından biri olan Ledger Nano S’e bir göz atacağız ve bir donanım cüzdanı satın alırken bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

Ledger Nano S’e Neler Dahil?

Kutuyu açtığınızda aşağıdaki ürünleri göreceksiniz:

 • Ledger Nano S donanım cüzdanı
 • USB Kablosu
 • Emniyet İpi
 • Anahtarlık
 • Yönerge Kartı
 • Kurtarma Cümlesi Kartı

Kutusu estetik ve minimalisttir, kutunun içinde yüksek seviye teknoloji varmış gibi hissettirmektedir.

Ledger Nano S, fabrikadan kargolandığı andan itibaren herhangi bir şekilde cihazda değişiklik yapılıp yapılmadığını belirleyebilen kurcalamaya karşı korumalı yazılımla beraber gelir. Güvenlik etiketiyle gelen Trezor donanım cüzdanına kıyasla başlangıç güvenlik tasarımı açısından çok daha güvenlidir.

Kullanıcı Ara Yüzü ve Tasarımı

Ekstra güvenlik ve dayanıklılık için iyi tasarlanmış dönmeli metal kabıyla Ledger Nano S küçük ve kompakttır. Ayrıca metalin üzerindeki Ledger logosuyla bu cihaz göze hoş görünür.

Ledger Nano S’i kullanma süreci oldukça basittir. İlk kullandığınızda, cihazda en az dört basamaklı bir şifre oluşturmanız gerekecek. Bu şifreyi Ledger’ı kullanmak istediğiniz her seferinde kullanacaksınız. Ardından, fiziksel Ledger’ınız kaybolduğunda veya zarar gördüğünde cihazınızı yedekleyebilmeniz veya yenileyebilmeniz için size 24 kelimelik bir cümle verilecek.

Bu cümleyi bilgisayar veya çevrim içi ulaşılabilir olmayan çok güvenli bir mekanda saklamanız kuvvetle önerilir. Farklı kağıt parçaları üzerinde birden çok kopyasını tutmanızı öneriyoruz. Bu kopyaları kasa veya kilitli çekmece gibi farklı fiziksel mekanlarda saklayınız. Bu cümle, kayıp veya bozuk donanım cüzdanınızdaki kriptolarınızı geri getirmenizin tek yoludur.

İlk kurulum kolaydır ve yalnızca birkaç dakika alır. Bu birkaç dakikanın kurtarma cümlenizi not almakla geçer. Kurtarma cümlesi bilgisayarda değil Ledger’da görüntülenecektir. Bunun amacı, cümlenizi yalnızca sizin görebildiğinizden emin olmaktır. Kelimeleri not aldığınızı doğrulamak için Ledger sizinle rastgele dört kelimeyi gözden geçirecektir. Bunların cihaz üzerinde doğrulanması gerekmektedir.

Bunun arından çalışabilmesi için gerekli olan uygun Ledger Nano S uygulamalarını indirmeniz gerekecek. Uygulamalar yalnızca para gönderip almak için kullanılır. Başlamak için en iyi yer Ledger Manager uygulamasıdır, bu uygulamayı farklı kripto para birimleri indirmek için daha sonra kullanabilirsiniz. Ledger, Ledger Manager uygulamasından indirilebilecek beş farklı uygulamayı aynı anda destekleyebilmektedir.

Uygulamaların hepsi benzer olarak cihazın kalanı için tasarlanmıştır. Basit ve minimalisttirler ve kullanmaları çok kolaydır. Ara yüzleri iyi planlanmış ve güzel tasarlanmıştır, uygulamalar arasında gezinmenin kimseyi zorlayacağını düşünmüyoruz.

Desteklenen Kripto Paralar

Nano S’te desteklenen birçok kripto para birimi bulunmaktadır. Bunlardan hepsi olmasa da bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Bitcoin (BTC)
 • Bitcoin Cash (BCH)
 • Bitcoin Gold (BTG)
 • Ethereum (ETH)
 • Litecoin (LTC)
 • Dogecoin (DOGE)
 • Ripple (XRP)
 • Vertcoin (VTC)
 • Stratis (STRAT)
 • Ark (ARK)
 • Neo (NEO)

Buna ek olarak Ledger Nano S, ERC20 parası saklayabilir. ERC20, Ethereum blockchain’inde kuruludur. Bunun anlamı, ERC20 parası kullanan herhangi bir kripto paranın saklanabilmesidir. Örneğin Wabi, Oyster Pearl, Waltonchain ve hatta Tron, Ledger Nano S’te saklanabilecek ERC20 para birimleridir.

Bunu yapmak için, Ledger’ınızda herhangi bir ERC20 parası transferi yapmak veya yönetmek için MyEtherWallet gibi bir internet adresi kullanmalısınız.

Desteklenen kripto para birimlerinin tam listesi ve daha derin bilgi için Ledger internet adresini ziyaret ediniz.

Güvenlik

Ledger Nano S bir donanım cüzdanı olduğu için, temelde oldukça emniyetlidir. Bilinen herhangi bir güvenlik açığı yoktur ve kullanıcının paraları zarar görürse bunun muhtemel nedeni sistem tasarımındaki bir güvenlik açığından ziyade kullanıcı hatası olacaktır.

Cihazı kullanmak için gerekli bir şifrenin olması, cüzdanı biri ele geçirse dahi paralara ulaşmasının neredeyse imkânsız olması anlamına gelmektedir.

Özet

Özetle Ledger Nano S, bugün piyasadaki en iyi donanım cüzdanlarından biridir. Trezor ve Keepkey’nin formları arasında güçlü bir rekabet vardır, ancak bunların ikisi de genel olarak Ledger’dan daha pahalıdır ve daha az ek özellik sunmaktadırlar.

Yazılımın basit tasarımı sayesinde Nano S’in kurulumu oldukça basittir. Birçok kripto para birimini desteklemedir ve listeyi sıkça güncelleyerek Ledger’la büyümektedir. MyEtherWallet’la entegre olması harikadır ve herhangi bir cüzdandaki en geniş kripto para dizilerinden birine erişiminiz olacağı anlamına gelmektedir.

Birçok farklı kripto paranız varsa, herhangi bir zamanda Ledger üzerinde en fazla beş uygulamaya sahip olmak, kripto paranıza erişip onu yönetmenin yorucu olabileceği anlamına gelir çünkü farklı uygulamaları indirip silmeniz gerekecektir. Bunun küçük bir sorun olduğunu düşünüyoruz ve donanım cüzdanları, uzun vadeli soğuk depolama için tasarlandığından dolayı böyle küçük bir sıkıntının buna değer olduğunu düşünüyoruz.

Nano S’e verdiğiniz parayla birçok fonksiyon ve kripto paranızı saklamanın en güvenli yollarından birini elde ediyorsunuz. Eğer basit ve güvenli bir uzun vadeli kripto saklama seçeneği arıyorsanız, bu en iyilerden biri olabilir.

Diğer kripto para cüzdan incelemeleri için buraya tıklayın

cryptosdecoded

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir