Ana Sayfa > Haber > En iyi Kripto Paraların Olumlu ve Olumsuz Yanları

En iyi Kripto Paraların Olumlu ve Olumsuz Yanları

Kripto Paraların Olumlu ve Olumsuz Yanları

Kripto paralar henüz gelişme aşamasında olduklarında kripto para borsasında girmek bir hayli riskli. Ancak bu risk daha önce olduğu gibi beraberinde ciddi miktarda paralar getirebilir. Her ne kadar Bitcoin’i kuruşlarla alanlar kadar bir kar elde etmek yakın zamanda söz konusu olmasa da en azından beş on kat bir artıştan söz etmek mümkün olabilir ki bu da normal borsada elde edilmesi oldukça zor bir oran. Kripto paralara yatırım yapmadan onlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olunmasında yarar var. Bu yazımızda kripto piyasasında ün salmış bazı platformların olumlu ve olumlu yanlarına değinmek istedik. Siz de yorum bölümüne size göre olumlu ya da olumsuz olan yönleri yazarak bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Bitcoin (BTC) – Kriptoların Efendisi

Bitcoin kripto dünyası için en önemli platform hiç kuşkusuz. Yaratıcısı Satoshi’nin yeni bir dünya yaratmak için başlattığı, tekelleşen düzene karşı bir isyan olarak karşımıza çıktı. Her ne kadar kısa zamanda kanunsuz işler için kullanılmaya başlansa da Satoshi Bitcoin’in bu gibi ön sorunları aşacağını tahmin etmiş olsa gerek.

Bitcoin’in en olumlu yanı piyasadan yok olmayacak ve spam tehlikesi olmayan bir sisteme sahip olması. Yani rahatlıkla güvenebileceğiniz bir platform. Şimdiden kripto borsasının toplam hacminin neredeyse yarıya yakını BTC’den oluşuyor. Zaten bu yüzden kripto paraların kaderi de biraz BTC’ye bağlı kaldı bugüne kadar. Merkezsiz yapısı da Bitcoin’in önemli özelliklerinden.

Bitcoin’in en olumsuz yanı Consensus problemi diyebiliriz. SegWit konusunu örnek gösterebiliriz mesela. Bu problem nedeniyle yeni teknolojilerin sisteme eklenmesi ciddi bir zaman istiyor. İkinci olumsuz konu ölçekleme sorunu. On dakikada bir yeni blok oluşması sırasında işlemlerin beklemede kalması, giderek zorlaşan coin kazma süresi ve beraberinde getirdiği işlem ücretlerinde artış.

En değerli kripto paralar

Ethereum (ETH) – Merkezsizliğin Merkezi

Ethereum oluşturduğu sağlam altyapı sayesinde sadece bir coin olmaktan çoktan uzaklaştı ve birçok altcoin’i içeren devasa bir oluşum halini aldı. Ethereum’un en önemli özelliklerinden bir diğeri de akıllı sözleşmeler. Bu sayede blok oluşturma süresinin 15 saniye inmiş olması Ethereum’un Bitcoin’e göre öne çıktığı yan olarak göze çarpıyor. Ayrıca eklenti olarak sisteme katılan projelerin bir limiti yok. yani sonsuz sayıda proje sisteme eklenebilir. Özgürlükçü tutumu, merkezsiz yapısı ve bu yapının asla değişmeyeceği gerçeği de Ethereum’u kripto paralar arasında en değerlilerinden biri yapıyor.

Ethereum da tıpkı BTC gibi oldukça güvenilir bir platform. İçerdiği yüzlerce alt proje ile kendi imparatorluğu olan Ethereum’un olumsuz yanı da yine bu yönü olabilir. Ethereum değeri bir bakıma bu projelerin başarısına bağlı. Bir diğer uzak ihtimal de ileride örneğin EOS gibi Ethereum benzeri bir projenin ağırlığını koyarak Ethereum’u geride bırakma riski. Son olarak Ethereum’da coin üretiminin sınırı yok. Yani sonsuza kadar coin kazılmaya devam edilecek. Bitcoin’de 21 milyon adet BTC olacak olması onu daha değerli yaparken, ETH’nin ileride karşılaşabileceği sorunlardan biri de değer kaybı yaşama ihtimali.

Ripple (XRP) – Bankaların Gözdesi

Ripple’ı BTC ve ETH’dan ayıran en önemli özelliği merkezi bir yapıya sahip olması. Yani sistem Ripple kurucularının elinde. Bunun bazı avantajları olabileceği gibi kripto paraları merkezsiz bir dünya hayalinden uzaklaştıracağını da gözardı etmemek gerek. Ripple’ın dünya çapında birçok finansal kuruluş ve bankalarla çok iyi ilişkileri olduğunun altını çizmeliyiz. Bir çok bankayı kripto piyasasına Ripple hazırlıyor. Günümüz tekelleşmiş devlet yapıları da Ripple’ı merkezsiz paralara tercih eder muhtemelen. Bu yüzden Ripple’ın da önü açık görünüyor. Mevcut sisteme en yakın kripto paralardan biri olan XPR’ın işlem hızı da nispeten olağanüstü.

Merkezsiz bir yapıya sahip olan Ripple kendi hacminin %70’ini elinde tutuyor. Bu da ileride meydana gelecek enflasyon ve devalüasyon ihtimallerini gündeme getiriyor. Ayrıca tekelleşmenin ve tek sesliliğin yolsuzluğa kapı araladığını da unutmamak gerekir.

EOS – Ethereum’un Geliştirilmiş Kopyası

EOS, Ethereum gibi birçok uygulamanın içerisinde hayat bulabileceği bir uygulama. Kripto paralar konusunda unutulmaması gereken bir şey varsa o da Çin’in kritpo borsasına olan hakimiyeti. Bazı uzmanlara göre Bitcoin’in değerini bile Bitcoin milyoneri olan Çinli yatırımcılar (balinalar) belirliyor. Çin’in gelecekte en önemli platform olarak gördüğü EOS daha piyasaya çıkmadan Çin hükümeti tarafından çıkarılan listelerde Ethereum ve Bitcoin’i geride bırakarak bir numarada gösterildi. EOS’un amacı Ethereum’un sunduğu hizmetlerin çok daha kalitelisini sunmak.

EOS’un olumsuz yanı ise henüz test aşamasında olması. Her ne kadar lansmanı yapılmış olsa da sorunlar bitmek bilmiyor. Henüz zamana ihtiyacı olan bir sistem olduğundan dolayı geleceğini görebilmek için biraz daha beklememiz gerekiyor.

LiteCoin (LTC) – Daha Gelişmiş Bir Bitcoin Mümkün Mü?

EOS nasıl Ethereum’un “ileri” bir kopyası olarak görülüyorsa LiteCoin de Bitcoin’in sözde ileri kopyası. İlk çıktığı yıllarda henüz Litecoin’in kullandığı kadar gelişmiş bir Proof of Work yaması Bitcoin’e eklenmediği için işlem hızı ve madencilik süresinde Bitcoin’e göre inanılmaz bir avantaja sahip olması ve Google kurucuları tarafından teknolojik destek alıyor olması onu piyasada üst sıralara taşıdı. Ancak Bitcoin’e yavaş da olsa SegWit gibi yeni teknolojilerin eklenmesi ile birlikte aradaki fark giderek kapandı. Litecoin’in en olumsuz özelliği, Ethereum, EOS ve Ripple gibi bir alt projesi olmaması. Yani Bitcoin ölçeklenebilirlik sorununu çözdüğü anda LiteCoin’in hiçbir artısı kalmayacak gibi duruyor.

Tabi zaman neleri gösterir bilemeyiz. Hayatta her şey olabiliyor. Kripto dünya piyasasında çıkacak yeni bir teknoloji birçok şeyi değiştirebilir. Google ve Facebook gibi şirketlerin kripto dünyasına girecek olması, ABD’nin kripto dolar projesi, Çin’in ve Rusya’nın atacağı adımlar her şeyi değiştirebilir. Bekleyip göreceğiz…

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir