Ana Sayfa > Nedir? > Enjin Coin (ENJ) Nedir? | Yeni Başlayanlar İçin Bir Rehber

Enjin Coin (ENJ) Nedir? | Yeni Başlayanlar İçin Bir Rehber

Enjin ENJ hakkında Bilinmesi Gerekenler

Enjin Coin Nedir?

Enjin Coin, Enjin tarafından sanal nesneler için yaratılan bir kripto paradır. Enjin, 250 binden fazla oyuncu topluluğu ve 18,7 milyon kayıtlı oyuncusuyla “en büyük çevrim içi oyunculuk platformu”dur.

Enjin ekibi, bu kripto parayı tamamen oyunculuk çerçevesinde tasarlarken endüstrideki en kullanışlı kripto para olmasını hedefliyor. Proje, geliştiricilerin oyun ve topluluklarına entegre edebilecekleri yazılım gelişim kitlerine (SDK) ek olarak Enjin Coin’i de içeriyor. Oyunculuğa blockchain’i getirmek, sanal malların transferinde yaygın olan yüksek ücretler ve dolandırıcılıkların azaltılmasında yardımcı oluyor.

Bu Enjin Coin rehberinde, şunları inceliyor olacağız:

  • Enjin Coin Nasıl Çalışır?
  • Enjin Coin Ekibi ve Gelişimi
  • Ticaret
  • ENJ Nereden Alınır
  • ENJ Nerede Saklanır
  • Sonuç
  • Enjin Coin Hakkında Ek Kaynaklar

Enjin Coin Nasıl Çalışır?

Enjin Coin, Ethereum ağında kurulu olan bir ERC20’dir. Bununla birlikte proje yalnızca bir kripto para rolü görmüyor, aynı zamanda akıllı sözleşme yeteneği de gösteriyor. Aynı zamanda Lightning ağının Ethereum versiyonu olan Raiden ağını test eden ilk projelerden biri olarak da dikkat çekiyor.

Sanal Nesnelerin Yaratım ve Yönetimi

Enjin Coin’in oyuncu topluluğuna getirdiği en büyük değer, sanal nesnelerin yaratım ve yönetimidir. Her platformdaki geliştiriciler ana para birimi olarak ENJ Coin tarafından desteklenen ve topluluklarına özgü bir para birimi yaratabilir. Bu, ilgili platformların ihtiyaçlarına yönelik olmakla birlikte blockchain’in diğer tüm faydalarını da (hız, ücret, güvenlik gibi) beraberinde sunuyor.

Her değer tek bir Registry akıllı sözleşmesine kaydedildiği için tüm Enjin Akıllı Cüzdanları tarafından tanınır. Ayrıca sanal mallarınızı istediğiniz zaman ENJ Coin karşılığında takas edebilirsiniz. Bu, varlıkları platformlar arasında transfer edebileceğiniz oyunlar ve topluluklar arası birbirine bağlı bir ekosistem yaratır (bu daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz).

Para birimlerinin ötesinde bu işlevsellik aynı zamanda kılıç ve saldırı araçları özgün oyun ürünleri kadar ayrıcalıklı paralar için de geçerlidir.

Ödeme Ağ Geçidi

Ayrıca ENJ Coin SGK, merkezsiz bir ödeme ağ geçidine sahiptir. Bu ağ geçidi dayanıklıdır ve üstelik kişiselleştirilmiş alışveriş sepetleri, faturalar ve iadeler gibi şeyler yaratmanıza olanak tanır. Aynı zamanda internet sitenizde Enjin Coin ve/veya kişiselleştirilmiş Coin ödemelerini kabul etmenizi sağlayan bir widget’ı kullanıma sunmaktadır.

Ödeme ağ geçidi Ethereum’daki her işlem için yalnızca küçük bir ücret alır, buna ek başka bir ücret talep etmez.

Bu işlevi Akıllı Cüzdan’da kullanan kullanıcı olarak siz, Güvenilir Platform olarak listelediğiniz oyun ve internet sitelerine otomatik ödeme kurabilirsiniz. Bu, sıradan abonelik hizmetlerini daha hızlı ve daha güvenli kılar.

Akıllı Cüzdan

Enjin Akıllı Cüzdanı, her şeyi bağlayan unsurdur. Bu cüzdan Güvenilir Platformlarınızın her birindeki sanal malları destekler ve Ethereum adresinizle eş zamanlıdır.

Akıllı Cüzdan’la, başka herhangi bir kullanıcıyla oyuncu çevre dışındaki para ve ürünlerin ticaretini yapabilirsiniz. Bu cüzdan aracılığıyla karşı tarafın onaylayıp reddedebileceği bir İşlem Talebi vasıtasıyla işlem gönderebilirsiniz. Bunun da ötesinde, istenmeyen işlemleri otomatik olarak engellemek için kural ve sınırlar belirleyebilirsiniz.

Diğer Özellikler

Bu üç özelliğin ötesinde, Enjin Coin aynı zamanda sanal mal dükkanları, abonelik hizmetleri, emanet ticareti ve ürün, hizmet, ekip ve ve/veya oyunlar için “en iyi listeleri” sunar.

Enjin Coin (ENJ) Arzı

Şu an yaklaşık 750 milyonu dolaşımda olmak üzere bir milyar Enjin Coin (ENJ) toplam arzı bulunmaktadır. Ekip, ENJ’nin %80’ini kitle satışa ayırdı ve kalan paraları ekip, danışman ve teşvik programlarına ayırdı.

Kullanıcılar kişiselleştirilmiş varlıklar yarattığında, karşılığındaki ENJ değeri dolaşımdaki arzdan azalarak ekosistemden düşer. Bunun sonucu olarak her bir ENJ parasının değeri artar.

Enjin Coin Ekibi ve Gelişimi

Enjin Coin’in arkasındaki şirket olan Enjin en büyük çevrim içi oyuncu topluluğu yaratımı platformudur. 2009’da faaliyete başlayan şirket aylık 60 milyon görüntülenme almakta ve topluluk dükkanlarında her ay milyonlarca ABD doları işlem görmektedir. Ekip, Enjin CMS platformunun tamamında, yani 250 binden fazla oyun sitesinde, Enjin Coin’i kullanmaktadır.

Proje danışmanları arasında (Ethereum kurucu ortağı) Anthony Diiorio ve (Bioware’in eski yapımcı ve teknik direktörü) Pat LaBine’dır. Enjin aynı zamanda Unity, PC Gamer ve NRG eSports’la ortaklıklar kurmuştur.

Ekip, özel ve halka açık ortamda 35 milyon dolar toplayarak başarılı bir ilk para arzı (ICO) gerçekleştirmiştir. Hala genç bir proje olsa da ekip 2017’nin son çeyreğini Minecraft plug-in yaratmakla birlikte Platform API, Mobil Akıllı Cüzdan ve Java SDK’yı inşa ederek geçirdi. 2018’de dükkanda bizi bekleyen çok şey var, fakat bunların arasında platform plug-in’leri, Efinity sürümü ve birkaç diğer SDK göze çarpıyor.

Bu pazarda üstünlük kuran bir proje henüz yok. Enjin Coin’in en büyük rakipleri GameCredits ve WAX’tir, fakat bunlar arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Enjin CMO’su Elija Rolovic’e göre, Enjin Coin “Oyunculuğun Ethereum’u” iken rakipleri yalnızca “merkezileştirilmiş oyun/pazarlarını parasallaştırmaktadır”.

Ticaret

Kasım 2017’de kullanıma sunuluşundan beri Enjin Coin oldukça tahmin edilebilir bir ticari seyir izlemiştir. Piyasayı Aralık 2017 ve Ocak 2018’in başlarında büyük bir yükselişle takip etmiş ve ardından şu anki fiyatı olan yaklaşık 0,10 değerine (yaklaşık 0,000014 BTC) gerilemiştir. ENJ’nin fiyatı, Ocak 2017’nin ortasından sonuna kadar birkaç yükseliş göstermiştir, fakat bunlar özel olarak bir haberle ilgili değildir.

Daha çok boğa özelliği gösteren bir piyasada, ek ortaklık duyuruları ve ürünlerin piyasaya sürülmesi fiyatta bir artışa yol açabilir. Ayrıca tabii ki Enjin Coin’i çevrim içi oyunculukta kullanan daha çok insan fiyatı olumlu yönde etkileyebilir.

ENJ Nereden Alınır

ENJ’yi Binance’ten BTC ve ETH’yle satın alabilirsiniz. ENJ aynı zamanda daha az miktarda olsa da Qryptos üzerinde de satılmaktadır.

Eğer Bitcoin veya Ethereum’unuz yoksa, öncelikle GDAX gibi bir platformda bir miktar Amerikan doları satın almalısınız.

ENJ Nerede Saklanır

ERC20 parası olması nedeniyle, ENJ’yi saklamak için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Çevrim içinde popüler olan MyEtherWallet olsa da Ledger Nano S, donanım cüzdanı için sağlam bir seçenektir.

Fakat tercihen resmi Enjin cüzdanını kullanmanız daha iyi olabilir. Android ve iOS mobil cihazları için kullanıma uygundur. ENJ’yle birlikte BTC, ETH, LTC ve tüm ERC20 paralarını cüzdanda saklayabilirsiniz. Ekip, diğer altcoin’ler için de destek sağlamaya çalışmaktadır.

Sonuç

Enjin Coin, 17 milyar dolardan fazla olan sanal mal pazarına blockchain’in faydalarını getiriyor. Ekip, oyun endüstrisinde dolandırıcılığı engellemeye çalışıyor ve sanal mal sahiplerine gerçek mal sahipliği sağlıyor. Oyunculuk devi olan Enjin tarafından yaratılan ve desteklenen bu projenin kullanıma sunulduğu anda sükse yapması bekleniyor.

Fakat görece yeni bir proje olduğu için hala göstermesi gereken çok şey var. Ne kadar başarılı olacağını kestirmek güç, ancak halihazırdaki başarıları ve ekibinin işaret ettiklerine bakılınca, Enjin Coin’in önünde parlak bir gelecek olduğunu söylemek mümkün.

coincentral

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir