Ana Sayfa > Haber > EOS Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Önemli Nokta

EOS Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Önemli Nokta

EOS kripto para birimi

EOS merkezi olmayan uygulamalar geliştirmek amacıyla tasarlanmış bir blok zincir uygulamasıdır. Platformun izlediği çalışma ve ilerleme politikası ve vizyonu, farklı akıllı sözleşme teknolojilerinin en üstün özelliklerini, saniyede binlerce işlem ile ölçeklendirebilen tek bir işletim sistemi haline getirmek. Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren EOS piyasada oldukça iddialı. EOS nedir sorusu ile başlayarak bütün özelliklere kısaca göz atalım.

EOS Nedir?

EOS 2017 yılında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri piyasalarda ciddi bir yer edindi. Henüz çok kısa bir süre önce ortaya çıkmasına rağmen şu an piyasa değer sıralamasında 4.6 milyar dolarlık değeriyle 5. sırada bulunuyor. İşte EOS hakkında bilmeniz gereken yedi önemli bilgi:

1 – EOS için Anahtar İnsanlar

EOS 2017 yılında, Brendan Blumer (CEO) ve Daniel Larimer (CTO) tarafından yönetilen bir Cayman Adalar şirketi olan Block.one tarafından oluşturuldu. Sağlam temeller üzerine oluşturulan kripto para birimi için bu iki isim oldukça önemli çünkü iki isim de kripto para birimleri ile ilgili güçlü deneyime sahipler. Larimer, sosyal medya platformu Steem, Bitshares ve Delegated Proof of Stake protokollerinin oluşturulmasına katıldı.

2 – EOS İsmi Nereden Geliyor?

EOS kısaltmasının tam bir açılımı henüz yok. Kurucuları bununla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. Yani topluluk üyeleri bu konu hakkında kendi yorumlarını yapıyorlar. Bazı kripto meraklıları bu ismin açılımının Ethereum Operating System yani Ethereum İşletim Sistemi olduğunu düşünüyorlar.

3 – EOS Sistemi Elemanları

EOS ekosistemi şu an iki eleman içeriyor. Bunlar EOS.IO ve EOS jetonları. EOS.IO merkezi olmayan uygulamaların dikey ve yatay olarak oluşturulabileceği ve ölçeklendirilebileceği bir işletim sistemine benzer bir blok yapı mimarisidir. EOS ağının yerel tokenı EOS’tur.

4 – ICO Platformu Özellikleri

EOS 2 Haziran 2018’de 4 milyar dolarlık bir ICO başlattı. EOS 10 Haziran’da EOS MainNet’i başlattı. EOS bir ERC-20 jetonu yani Ethereum’u destekleyen herhangi bir cüzdan da saklanabilir.

5 – Merkezi Olmayan İşletim Sistemi

EOS’da geliştiriciler EOS tokenlarına sahip oldukları sürece merkezi olmayan uygulamaları (dApps) oluşturabilirler ve aynı zamanda çalıştırabilirler. Yani token bulundurma, EOS blok zincir kaynaklarına erişim izni verir. Bunun için gereken tek unsur EOS tokenlarına sahip olduğunuzu kanıtlamak.

7 – Ölçeklenebilirlik Özelliği

Visa saniyede 1.667 işlem PayPal ise saniyede 193 işlem yapabiliyor. Buna karşılık Bitcoin işlem gücü oldukça düşük. Ethereum ise biraz daha iyi denilebilir. Blok zincir teknoloji uygulamalarındaki ana sorun da zaten işlem hızı. Fakat EOS bu konuda çok iddialı ve Bitcoin’den yaklaşık 10.000 kat hızlı olduğunu belirtiyor.

8 – Proof of Stake Kanıtlama Mekanizması

DPoS sistemlerinde EOS’daki gibi kullanıcılar güvendikleri kişilere oy verebilirler. En çok oy alan kişiler ise bir rütbeye sahip olur ve işlemlerin onaylanmasından sorumludur. Oylar seçmen payının büyüklüğüne göre ayarlanır.

EOS 29 Nisan’da tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü ve yaklaşık değeri 22.89 seviyesine ulaştı. Fakat kripto para sektörünün düşüş eğilimine girdiği sırada EOS’da bu düşüşten etkilendi. Şu an ise EOS yaklaşık 5 dolar seviyelerinde işlem görüyor. EOS ile işlem yapmak isteyenler doğrudan Binance, Coinswitch, Changelly, Huobi ve daha birçok borsadan işlem yapabilir.

ambcrypto

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir