Ana Sayfa > Nedir? > EOS Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Detaylı Kılavuz

EOS Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Detaylı Kılavuz

EOS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

EOS’a Giriş

EOS, merkezsiz uygulamaların (dApp’lar) geliştirilmesi için bir Blockchain platformudur ve işlev açısından Ethereum’a benzer. dApp’ların kullanabileceği işletim sistemi benzeri hizmet ve fonksiyon setleri sağlayarak dApp geliştirmeyi kolay hale getirirler.

EOS’un ardındaki düşünce var olan çeşitli akıllı sözleşme teknolojilerinin (örneğin Bitcoin güvenliği, Ethereum işletim desteği) en iyi özellikleri ve vaat ettiklerini kullanımı kolay ve geniş şekilde ölçeklendirebilir dapplication platformunda bir araya getirerek günlük kullanıcıların Blockchain ekonomisini güçlendirmelerini sağlamaktır.

EOS, dApp alanında gerçek bir proje olmayı vaat ederken, Blockchain temelli çözüm arayan geliştirici ve diğerleri için giriş bariyerini aşağıya çekiyor.

EOS Platformu Nasıl Çalışır?

EOS’un vizyonu, saniyede binlerce işlemi güvenli ve rahat bir şekilde ölçeklendirebilecek bir Blockchain dApp platformu oluşturmaktır, bu esnada uygulama geliştirici, girişimci ve kullanıcılar için erişilebilir bir deneyim sağlar. Kullanıcı doğrulama, bulut depolama ve hizmet sağlayıcı gibi hizmetler sunarak internet üzerine odaklanmış merkezsiz uygulamalar için işletim sistemi sağlamayı ve tamamlamayı hedefler.

Özgün Olmak Öncelikli Hedeflerden

EOS ağı, geliştiricilerin tam özellikli doğrulama sistemine girmesini sağlayan uygulamalar için hazırlanmış bir platformdur. Farklı izin seviyeleri ve yerel olarak güvenlik altına alınmış kullanıcı verileriyle tamamlanmış olan kullanıcı hesapları, ağın bir özelliği olarak gelmektedir. En yeni EOS güncellemeleri, hesaplar arasında paylaşımlı veri tabanına erişimi ve kullanıcı verisinin Blockchain dışında yerel bir makinede saklanmasını sağlamaktadır.

Çalınmış hesapların geri getirilmesi de kimliğinizi doğrulamanın ve tehlike altındaki hesaba erişimi geri sağlamanın çeşitli yöntemleriyle sistemde sağlanmıştır.

Bilgileri ve Arşivi Bulutta Tutmak

Hizmet sağlama ve bulut depolama da EOS sisteminin birer parçasıdır, yani uygulama geliştiriciler EOS sistemi tarafından sağlanan hizmet sağlama, bulut depolama ve indirme bant genişliğiyle uygulama ve internet ara yüzlerini oluşturup kullanabilirler. Bu, geliştiricilerin depolama ve bant genişliğini emniyete alma taleplerinden bağımsız olarak düşüncelerini hayata geçirebilmelerini sağlar.

Geliştiricilerin EOS’tan direkt olarak depolama ve bant genişliği hakkında kullanım istatistiklerine erişimi bulunmaktadır ve seçtikleri herhangi bir düzey için özel uygulamalara limit koyabilirler. Bu hizmetlerin ücreti EOS paralarıyla ödenir.

En yaygın Blockchain platformları (Bitcoin ve Ethereum gibi), “durum hakkında uzlaşı” terimini kullanırlar. Bundan kast ettikleri, herhangi bir zamanda ağdaki tüm bilgisayarların dolandırıcılığa engel olmak ve işlemleri doğrulamak için tüm blockchain’in mevcut durumunu doğrulayabilmesidir. Bu durumlarda blockchain, sistemin durumunun bir göstergesidir ve her bir yeni blok blockchain’e eklendiğinde ağdaki nodlar bloktaki her bir işlemi alır ve bu işlemlerle ilgili olan her adresin durumunu günceller.

Olaylar üzerinde uzlaşıyı kullanırken, odaklanan şey durum değil işlemlerdir (veya basit bir şekilde “mesajlar” da diyebiliriz). Herhangi bir zamanda ağın durumunu doğrulamak yerine nodlar ağ durumunun izini sürmek için o ana kadar gerçekleşmiş olay dizilerini doğrular. Ortaya çıkan sonuç yeniden başlatıldığında işlemlerin geçmişinin tamamen yeniden doğrulanmasının daha uzun sürdüğü bir sistemdir, fakat çok daha büyük işlem hacmiyle çalışabilir.

Bunun basit bir şekilde anlamı, EOS ağının tek bir makinede en başta saniyede bir milyon mesaj veya işlemi ölçeklendirebileceğidir. Teorik olarak, çoklu makineler arasında sonsuz derecelendirme yapmak mümkündür.

Kullanımı Ücretsiz

EOS platformuna kurulmuş bir uygulama, son kullanıcının blockchain’de mesaj göndermek ve işlem gerçekleştirmek için mikro ödeme yapmasını GEREKTİRMEZ. (Oldukça düşük olan) işlem ücretlerinin nasıl ödeneceğini belirlemek uygulama geliştiricilerine bağlıdır, yani şirketler kendi gelir edinme stratejilerini geliştirmekte ve kullanıcılarına hizmeti ücretsiz veya bir ücret karşılığında sunmakta özgürdür.

Hata değil, Özellikler

EOS sistemi, blok üreticilerine bağlı bir yönetim modeli kullanır. Bunlar hangi işlemlerin doğrulanacağı, bir uygulamanın doğru işleyip işlemediği ve EOS sistemine olduğu kadar uygulamaların kaynak kodlarına da değişiklikler yapmak üzerine oy kullanabilirler. Bunun anlamı, topluluğun etkin, demokratik ve emniyetli bir şekilde derece artırıp yükseltebileceği ve sistemdeki hataları tamir edebileceği anlamına gelir.

Sorunsuz Çalışma

EOS sistemi bekleme süresini azaltır ve her (üç saniyede üretilip yarım saniyede test edilen) bloğu yapılandırarak performansı artırarak, sıralı olarak uygulanan “döngü”lere çıkarır. Döngüler buna karşılık olarak döngülerin içinde paralel olarak çalışan “başlık”ları oluşturur. Bu mesajların ve işlemlerin tekli bloklar içinde ve bloklar arasında gönderilip yanıtlanmasını sağlarken teorik alt sınırı yanıt zamanına, internetteki mesaj iletim zamanına indirir.

Daha birçok teknik özellik ve ayrıntı var. Eğer konunun özüne inmek istiyorsanız, Technical Whitepaper yazısını okuyabilirsiniz.

Yol Haritası, Ekip ve Topluluk

EOS projesi Brendan Bloomer ve (Bitshares ve Steemit’in kurucu ortağı olan) Dan Larimer tarafından yönetilen Block One adındaki şirket tarafından geliştirilmektedir. İki yönetici de kripto para dünyasında ciddi bir deneyim sahibidir ve kendi projelerinin dışında teknolojiyi bir bütün olarak geliştirmede açık bir şekilde etkin olmuşlardır.

EOS ekibi bu sene geçtiğimiz zamanlarda teklif edilen yol haritasına uymaktadır ve gelişim için büyük bir hızla çalışmaya devam etmektedir. EOS Dawn 1.0 sürümü 14 Eylül 2017’de piyasaya sürülmüştü. Dawn 2.0 sürümü 4 Aralık 2017’de kaynak izleme ve blockchain’ler arası iletişim özelliklerini getirdi. Dawn 3.0 sürümünün Bahar 2018’de piyasaya sürülmesi bekleniyor ve sistemin ilk resmi sürümü olması hedefleniyor. EOS için parlak bir gelecek görüyorum ve gelişimine devam ederken bu projeden gözünüzü ayırmamanızı öneriyorum.

EOS’un arkasındaki ekip, yatırımcı ve katılımcılardan gelen sevgiyle dinamik ve küreseldir. Meetup’lar yaygındır, bir çok sanatsal etkinlik gerçekleştirilmektedir, Telegram grubu etkindir ve EOS toplulukları Facebook, Twitter ve Steemit’de bulunabilir. 

EOS Satışı

EOS para satışı şu ana kadar hiçbir diğer para biriminin satışına benzememektedir. Para satışı bütün bir yıl boyunca sürmektedir; 26 Haziran 2017’de başlayan satışlar için 350 dağıtım dönemi bulunur. Her dönemin sonunda bu dönem için belirlenen EOS paralarının toplam sayısı katkıda bulundukları ETH miktarının toplam katılıma bölümü kadarı katılımcılara dağıtılır.

Bu süreçte EOS paraları büyük borsaların çoğunda listelenir ve bu şekilde ücreti pazar tarafından belirlenir. Bu, satışı ilgilenen herkese açık kılar ve katkıda bulunmadan önce EOS takımının gelişim ve ilerlemesini izlemek için çokça zaman sağlar. Ortaya çıkan sonuçsa bugüne kadar en çok finanse edilen para satışlarından biri olması ve aynı zamanda paranın çokça büyüyebilmesidir.

EOS parası kendi başına bir işleve sahip değildir, yalnızca geliştiriciler EOS platformunda uygulama geliştirmeye başlamasıyla kullanılabilir hâle gelir. Bu uygulamalarda EOS paralarının özgün paralar yaratması gerekir. Her uygulamanın EOS platformunda kabul görmesi EOS parasına sahip kişilerin oylamasına bağlıdır.

Sonuç

EOS, dApp alanında heyecan verici bir projedir ve arkasında güçlü bir ekip, yol haritasında yüksek bir vizyon ve yenilikçi özellikler vardır. Bahar 2018’de sağlam bir sürümünün piyasaya sürülmesini bekleyin. Sosyal medya hesapları üzerinden takipte kalın ve teknoloji ve büyümeye inanıyorsanız kendi para satış sitelerinden veya bir borsadan paranızı seçin!

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir