Ana Sayfa > Haber > EOS Temsilcisi Nedir? EOS Temsilcisi Olmak için Ne Yapmalıyız?

EOS Temsilcisi Nedir? EOS Temsilcisi Olmak için Ne Yapmalıyız?

EOS Temsilcisi Nedir? EOS Temsilcisi Olmak İçin Ne Yapmalıyız?

Öncelikle EOS’un fikir birliği mekanizması olan Delegated Proof-of-Stake (DPoS) nedir onu açıklayalım. Eğer kripto sektörüne yakınsanız Delegated Proof-of-Stake (DPoS) kavramını daha önce duymuş olmanız gerekir. Fakat DPoS kripto para sektöründe nispeten nadirdir. Herkesin daha aşina olduğu ve herkesin işlem doğrulayıp blok üretebildiği PoW (proof of work) veya PoS (proof of stake) algoritmalarından farklı olarak ağ kümesini koruyan sistem DPoS blok zinciridir. Katılımcılar bu ağlara hükumet seçimlerine benzer bir şekilde oy veriyorlar. Yani DPoS’u demokratik bir cumhuriyet olarak değerlendirebilirsiniz. Çünkü seçilen ağlar blok üretenlerdir ve sadece katılımcılar blok ödüllerini alır. Ancak bazı DPoS ağlarındaki temsilciler blok ödüllerini kendileri için oy veren kullanıcılarla paylaşmaktadır.

Bir DPoS blok zincirinin en önemli avantajı ise ölçeklenebilirliğidir. Bu genellikle sınırlı sayıda doğrulayıcı ağ nedeniyle geleneksel PoW veya PoS zincirlerinden daha hızlı olabilir. Örneğin 21 EOS temsilci ağları, işlemleri Etereum’daki 15.000 üzerinde ağdan çok daha verimli bir şekilde doğrular. Tabi ki bunun yanı sıra bu denli gelişmiş ölçeklenebilirliğin bazı dezavantajları da vardır. Blok zincirini koruyan ağlar daha fazla merkezileşmeye yol açar ve bazı güvenlik risklerine neden olabilir. DPoS sistemini kullanan kripto paraları arasında EOS dışında Ark, Lisk, BitShares ve Steem bulunuyor. Bu arada BitShames, Steem ve EOS’un aynı kişi tarafından yani Dan Larimer tarafından yaratıldığına dikkat etmek gerekir.

EOS Temsilcileri Nasıl Seçilir

EOS token sahipleri temsilciler için oy kullanırlar. En fazla oyu alan 21 temsilci ağı etkin bir şekilde koruyan blok yapımcısı oldur. Token sahibi olarak oylarınızı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Dolayısıyla blok yapımcısının çıkarının değil üyelerin kullandığı oyların güvenliği önemlidir. EOS temsilcileri işlemleri onaylanmasından, yeni bloklar oluşturulmasından ve EOS ağının ilerlemesinden sorumludur. Yaptıkları hizmet karşılığında ise ödül havuzundan token olarak ödüllerini alırlar.

EOS Temsilci Ödülleri

EOS yüzde beş yıllık enflasyon oranına sahip. Bu yüzde beşlik kısmın yüzde yirmilik kısmı (yani toplam arzın yüzde biri) ise her yıl toplam ödül havuzuna gidiyor. EOS temsilcileri oylama ile elde ettikleri oy sayısına göre bu havuzdan token kazanırlar. Şu an en iyi EOS temsilcisi EOSLaoMao ve her gün 866 EOS alıyor. Yani bu tutar dolara dönüştürüldüğünde günlük 5.000 doların üzerinde bir kazanç demek oluyor.

Eğer en iyi 21 EOS temsilcisinden biri olamasanız da hala kazanç sağlama şansınız var. İlk 72’deki temsilciler de popülerliğe göre blok yapımcısı olabilecekler. Bu kişiler arasında en az oyu alan blok yapımcısı günlük 100 EOS kazanabilecek. Yani yaklaşık 500 dolar civarında bir kazanç sağlayabilecek.

EOS temsilcileri özel kişiler arasından seçilmiyor. Her katılımcı EOS temsilcisi olma hakkına sahip. Şu an EOS’da 400’den fazla temsilci var. Gün geçtikçe de bu sayı büyümeye devam ediyor. Tüm EOS token sahipleri oylamada oy verme hakkına sahip fakat oylama da verilen oy ne yazık ki yüzde 40 civarında. Dünyanın her yerinde blok yapımcıları bulunuyor.

STEVEN BUCHKO coincentral

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir