Ana Sayfa > Haber > Ethereum Bitcoin’i Yakalayabilir Mi?

Ethereum Bitcoin’i Yakalayabilir Mi?

ETH Bitcoin'i Geçebilir Mi?

Kripto para piyasasını eskiden beri takip edenler Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) arasındaki tatlı rekabeti çok iyi bilirler. Bitcoin kripto para piyasasının %46’sına hakim durumda ve ilk çıkan dijital varlık olmanın ve en sağlam platformlardan birine sahip olmanın avantajını çok iyi kullanıyor. Aynı zamanda tek orijinal platform olarak da diğer hiçbir kripto paranın asla sahip olamayacağı bir özelliğe sahip. Ancak Ethereum bir kripto paradan çok daha ötesi bir yere vardı. Toplam hacminin piyasa hacmine oranı da %15. Şu anda Ethereum sadece States of dApps’te listelenen 1.741 adet dApp barındırıyor.

Peki Ethereum günün birinde Bitcoin’i yakalayabilir mi?

Ethereum elbette Bitcoin’i yakalayacak ve geçebilecek yapıya ve güce sahip. Özellikle Bitcoin’in tabiri caiz ise Satoshi’den sonra sahipsiz kalması ve konsensus sorunu nedeni ile güncellemelerin sürekli gecikiyor olması onu en iyi Blockchain projeleri listelerinde alt sıralara itiyor. Aynı zamanda unutmamak gerekir ki Bitcoin bir ütopya parası. Yani çağımız için mükemmel bir dünyada kullanılması gereken bir para. Ancak mükemmel bir dünyada yaşamıyoruz. Bitcoin’in şeffaflık ve merkezsizlik ilkeleri onu diğer projelerin gerisinde bırakacak cinsten. Her ne kadar ETH da merkezsiz olsa da güncellemeler konusunda en hızlı platformlardan bir tanesi. Ethereum yatırımcıları ETH’nin kurucusu ve sahibi olan Vitalik Buterin’e inanılmaz büyük bir saygı duyuyorlar. Belki de Buterin, Satohi’den sonra insanoğlunun özgürlüğüne odaklanan, insanlığın gerçek gücüne kavuşmasını isteyen ve kripto para felsefesini en iyi anlayan insanların başında geliyor. Bu da Ethereum için başka bir problemin ortaya çıkması anlamına geliyor. Eğer ETH de Bitcoin gibi ütopik bir dünya felsefesini güderse ilerleyen tarihlerde arkadan gelen EOS ve NEO gibi projelerin gölgesinde kalabilir.

Ethereum için 2 Büyük Tehlike Görünüyor

Ethereum için en büyük tehlike hiç kuşkusuz EOS. EOS tıpkı ETH gibi bir üst platform. Her ne kadar henüz ETH standartlarında olmasa da yakın zamanda güncel teknolojiyi yakalayacaktır. Bundan sonra artık yeni projelerin hangi platformu seçeceğini zaman gösterecek. Ancak kısmen merkezi bir yapıda çalışması beklenen EOS çok büyük yatırımcılara ve büyük bir devlet gücüne sahip: Çin!

Çin ve Amerika arasındaki ticaret savaşı kripto dünyasında da yaşanıyor. Her ne kadar bu konuda Çin Amerika’dan önce davranmış olsa da şimdilerde Amerika da yeni ataklar üretiyor. Dünyanın en büyük sosyal ağlarına ve arama motorlarına sahip olan Amerika’nın en büyük hamlesi Coinbase olacak. Şimdi Facebook ve Google başta olmak üzere sadece Coinbase reklamları almaya karar verdiler. Bu sayede Çin ve Güney Kore’li kripto para borsalarının önüne geçilmesi planlanıyor. Ancak Bitcoin ve diğer kripto paraların ve hatta Ethereum’un da çok büyük bir bölümünün Çin’li iş adamlarında olması ve en büyük madencilik şirketlerinden biri olan ve Bitcoin işlemlerinin %46 gibi dev bir rakamına sahip olan Bitmain’in de Çin’de olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Ayrıca Amerikanın önde gelen bazı iş adamlarının da EOS’a milyonlarca dolar yatırım yaptıklarını söylemek gerekiyor. Bu savaşın nereye varacağını kestirmek güç. Fakat sonuçları ETH vs. EOS mücadelesini de yakından ilgilendirecektir.

Büyük Projeler Ethereum’u Terk Ediyor

Ethereum’un Bitcoin’i geçebilmesinin önünde bulunun bir diğer büyük engel de ETH platformunda doğan ve büyüyen projelerin bir yerden sonra kendi imparatorluklarını kurmak için uzaklaşmayı tercih ediyor olması. Daha önce Tron ve tabi ki en büyük rakip EOS sistemden koparak kendi platformlarını kurmaya başladılar. Şu anda bu iki proje Ethereum’da olsaydı bu yazıyı yazmaya gerek bile kalmazdı. ETH çok kısa bir süre içerisinde Bitcoin’i geçerdi. Ancak şimdi başka tehlikeler de gündemde. Örneğin son zamanlarda oldukça popüler olan Augur projesinin de yakın zamanda Ethereum’u terk edebileceği konuşuluyor. Yine de neler olacağını önceden kestirmek güç.

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir