Ana Sayfa > Haber > Ethereum Casper Güncellemesinin İlk Versiyonu Yayınlandı

Ethereum Casper Güncellemesinin İlk Versiyonu Yayınlandı

Ethereum Casper güncellemesinin ilk versiyonu yayınlandı

Daha önce test sürümlerinin gerçekleştirildiği Casper sürümünün güncellemesi yayınlandı. Casper FFG sürümü Ethereum kullanıcılarını daha geniş ve bilindik olanaklar sağlayacak ve yapılan işlemlerin daha şeffaf ve güvenli olmasına katkıda bulunacak.

Casper FFG güncellemesinin arkasındaki isim Danny Ryan, v.0.1.0. ilk güncellemesini yayınladı ve şunu ekledi. ”Versiyon 0.1.0. olan bu ilk versiyon müşterilere ve dış denetçilere sözleşmeleri ve değişiklikleri daha kolay takip etmelerine yardımcı olacaktır.”

Ryan, yapılan güncellemeyle ilgili bir Reddit gönderisini de yanıtladı:

“Bu sözleşmeyi kullananlar araştırma ekibinden daha fazlası- denetçiler, müşteri devleri.vs- Bu yüzden herkesin organize kalmasına yardımcı olmak için daha net sürümler ve değişiklikler getirmek istedik.”

Protokol değişikliğinin arkadasındaki olanakların en önemlilerinden biri, Ethereum yazılımı müşterilerinin kendi özel kodlama dillerine özgü olarak kod yazmaya ve yazılımı test etmeye başlayabilmeleri.

Ethereumun kurucusu Vitalik Buterin, bu gelişmenin geçtiğimiz hafta Toronto’da yapılan bir konferansta “Bu Ethereumun deneyimlediği en eğlenceli tecrübelerden bir tanesi.” olduğunu belirtti.

İş Kanıtı, detaylı kontrat takibi, Bitcoinden tanıdık olduğumuz madencilik gibi gelişmelerin dışında hesap defterlerinin oylamaya açılması bu güncellemenin en önemli noktalarını oluşturuyor.

Güncellemenin ilk aşamalarında Casper Ethereum’un mevcut iş kanıtı protokolünü kullanacak. Ağ, çok fazla doğrulama devresinin üstesinden gelebileceği için, minimum depozito 1500 etherden ya da 1.1 milyon dolar olan güncel orandan başlayacak.

Özet olarak plan tam olarak bir Pos (proof of stake) kurup, yapılan yanlışların minimuma indirilmesi fakat bu geçiş için kesin bir tarih verilmedi.

Şimdilik program kullanıcılarının bu yeni güncellemeyi indirip çalıştırabilmeleri için, Casper’ın bu ilk aşamasının denetlenmesi ve Ethereum müşterileri tarafından daha fazla kodun yazılıp güncellemenin bir adım öteye taşınması gerekiyor.

Casper Ethereumun ilk versiyonlarıyla uyumlu olmayacak ağın özetle üzerinde biraz daha çalışılması gerekiyor.

Ryan geçtiğimiz ay geliştiricilerin katıldığı bir toplantıda:

“Bu yapbozun parçaları tamamlanmaya yaklaştıkça çatal blok hakkında konuşmaya başlamamızın zamanının geldiğini sizlere işaret edeceğim.”

Coindesk

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir