tr

Ethereum Enerji Projesi Lition Nedir?

Ucuz elektrik enerji dağıtım yöntemi sunan Lition Almanya’da 700 eve ulaştı.

Lition ile 700 eve ucuz elektrik dağıtılıyor.

Az bilinen bir Ethereum projesi olan Lition sessiz sedasız Alman vatandaşlarının ucuz enerjiye ulaşmasını sağlıyor. Bu yılın başında uygulamaya konan Lition, aralarında Berlin, Hamburg ve Münih’in de yer aldığı 12 büyük şehirde lisanslı enerji dağıtımı yapıyor.

Ethereum Blockchain platformu üzerinde geliştirilen projede Lition, büyük ve küçük enerji dağıtıcılarını müşteriler ile buluşturuyor. Şirketin açıklamasına göre Almanya’da 700’den fazla ev enerji satın almak için dağınık yapıdaki platformu kullanıyor. Lition bu işlem için kripto para ile ilgilenenlerin yakından tanıdığı bir sistemi kullanıyor. Lition aradaki aracıları ortadan kaldırarak kullanıcılarının para ve enerji tasarrufu sağlamasının önünü açıyor.

Lition Nedir ve Sistem Nasıl İşliyor?

Normalde enerji üreticileri, ürettikleri elektriği genellikle büyük ve uluslararası bir dağıtıcı şirkete satıyor. Kullanıcılar ise elektriklerini bu dağıtıcı şirketten alıyor. Lition CEO’su Richard Lohwasser’e göre buradaki problem uluslararası dağıtıcılar kullanıcılara hangi tip enerji satın alacakları konusunda yeterli seçenek sunmuyor. Bu noktada Lition’un çözümü aracı şirketleri ortadan kaldırıyor. Lohwasser yaptığı açıklamada kendi platformlarının direkt olarak kullanıcılar ile enerji üreticilerini bir araya getirdiğini ve kullanıcıların istediği enerji türünü seçtiğini belirtti.

Sağladığı Yararlar

Aracı kurumların ortadan kaldırılması aynı zamanda maliyetleri önemli ölçüde düşürüyor. Lition’a göre kullanıcıların faturalarında yıllık %20’lik bir tasarruf elde ediyor ve enerji üreticilerin karı yıllık %30 artıyor. Lition özellikle yeşil enerji konusunda müşterilerine önemli seçenekler sunuyor. Kullanıcılar rüzgar, elektrik ya da bioyakıt enerji türlerinden birini seçiyor ve daha sonra hangi üreticiden alacağını belirliyor. Lohwasser’a göre bu noktada kullanıcılar genellikle en ucuz üreticiyi tercih ediyor. Kullanıcılar tercihlerini yaptıktan sonra ödemelerini euro ile Lition’a yapıyor. Platformun arka planında çalışan Ethereum akıllı kontrat yazılımı ödemeyi fark ediyor ve kullanıcılara otomatik olarak enerji yönlendirmesini gerçekleştiriyor. Lition’un Blockchain teknolojisini yeşil enerji üreticilerden direkt olarak elektrik almayı son derece kolay hale getiriyor. Şu an için Lition’un sadece Almanya’da işletme lisansı bulunuyor. Lition üzerinden elektrik almak isteyen kullanıcılar platformun internet sitesinden arama yapabiliyor ve posta koduna göre yaklaşık bir fiyat bilgisi alabiliyor.

Blockchain Problemleri

Lohwasser’a göre Ethereum çok da iyi bir sistem değil. Sistemin açık ve herhangi bir izin gerektirmemesi olumlu yönü ve kullanıcılar hızlı ve kolay bir şekilde enerjiye ulaşabiliyor. Ancak Lohwasser, Ethereum Blockchain platformunun yavaş olmasından şikayetçi. Sistem kullanıcıların satın alım yapıp yapamayacağını yaklaşık olarak 20-30 saniyede öğrenebiliyor. Lition bu platform için dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden birisi olan SAP ile birlikte çalışıyor. Kendi sistemlerinde hibrit bir Blockchain kullanıyor ve bu sistemde özel ve halka açık Blockchain platformlarının en iyi yönleri bulunuyor. SAP akıllı kontrat kısmını çözerken Lition anlaşmaları gerçekleştiriyor.

Coindesk

 

Abone olun, haftalık bültenimiz e-postanıza gelsin

“” için 0 cevap

 1. grafiker dedi ki:

  yazı için teşekkürler. Xrapid güvenli mi acaba? size soruyorum @Coinmoz. teşekkürler

  • Coinmoz dedi ki:

   Selamlar, xRapid test aşamalarından başarıyla geçmiş olmasına rağmen henüz gerçek banka işlemlerinde “sürekliliği” ciddi bir testten geçmedi. Burada önemli olan konulardan biri süreklilik. Medyada dolanan saniye/işlem oranları hep kısa süreli testler sonucunda ortaya çıkan maksimum değer üzerinden hesaplanıyor. Ancak bu değerleri yarım saat ve üzerinde korumak henüz mümkün olmadı. Ancak xRapid yeni güncellemeler görecektir. Merkezi olmasına karşın Ripple piyasada uzun zaman var olacak gibi görünüyor.

 2. Etimesgut Mobilya dedi ki:

  Dragonchain mi daha güven Xrapid mi acaba bilgi verir misin Coinmoz ekibi?

Haber bültenine kaydolun, haftalık bültenimiz
e-postanıza gelsin