Ana Sayfa > Haber > Ethereum için Başlangıç Seviyesi Blok Zincir – Blockchain Dersleri

Ethereum için Başlangıç Seviyesi Blok Zincir – Blockchain Dersleri

Ethereum Blok Zincir Dersleri

Blokchain, yani blok zinciri teknolojisi bilişim çağında geldiğimiz noktanın en son gözdesi haline geldi. Satoshi Nakatomo Bitcoin ile birlikte Blockchain teknolojisini ortaya koyduktan dünyanın dört bir tarafından birçok yazılımcı bu yeni teknolojiyi anlamak için birbiriyle yarışmaya başladı. Vitalin Buterik gibi konusunda dahi olan insanlar yeni blok zincirleri tasarladılar. Bitcoin’in blok zinciri teknolojisi henüz mükemmel değildi. Şu anda işleyen para transfer modelleri bazı bakımlardan çok daha kullanışlı oldukları için yeni girişimciler bu teknolojinin güvenlik, şeffaflık ve ölçekleme konusunda daha ileri platformlar oluşturmak için sıraya girdi. Oluşan yeni platformların kodları açık bir şekilde paylaşıldığından Block Zinciri yazılım metotlarını kavrayan insanlar artık bir fikir ve vizyon öne sürmek zorunda kalıyorlardı.

Buterin Ethereum’u kurduğunda henüz çok genç olmasına rağmen mükemmel bir iş başardı. Merkezsiz bir blok zincir platformuna yine merkezsiz çalışan uygulamaların eklenmesini sağladı. Şu anda tıpkı www gibi bir de Ethereum ağı bulunmakta.  Ethereum, hız bakımından Bitcoin’e oranla çok daha iyi bir şekilde inşa edildi. Aynı zamanda yapıyı kullanmaya başlayan dApp uygulamalarının sistemle entegrasyonu konusunda da hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Ethereum bir anda Bitcoin’in ardından kendini en değerli ikinci kripto para birimi olarak buldu.

İnternet sayesinde bilgi artık her yerde olduğundan Ethereum platformunda çalışan Solidity programını öğrenmek de mümkün. Platforma eklenebilecek dApp uygulamalarını mecburen Solidity ile yazmak gerekiyor. Solidity pek çoklarına göre blok zincir uygulaması için en geçerli ve güvenli dil. Her ne kadar şimdi birçok farklı yazılım dili seçeneği başka platformlara eklenmiş olsa da ETH henüz böyle bir güncelleme başlatmış değil.

Başlangıç Seviyesi Ethereum Blockchain Dersleri

Paylaştığımız video serisinde Ethereum’un kodları genel olarak inceleniyor ve ardından bu platforma nasıl dApp sokulabileceği anlatılıyor. Daha sonra akıllı kontratların yapılması, kullanıcı güvenliğinin sağlanması, blok zincirinin ve madenciliğin neler olduğu detaylı bir şekilde anlatılıyor. Türkiye’den de yeni neslin bu konulara ilgi duyabilmesi ülkemizin gelişmiş ülkeleri teknolojik açıdan yakalaması için çok önemli. Bilişim sektörü akıllı cihazlar ve internete daima bağlı araçlar geliştirirken artık blok zinciri teknolojisini de tercih ediyor. Blockchain kursu arıyorsanız göz atmanızda fayda var.

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir