Ana Sayfa > Haber > Ethereum Kurucusu Müjdeyi Verdi

Ethereum Kurucusu Müjdeyi Verdi

Ethereum kurucusu transferler için müjde verdi.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin uzun zamandır beklenen Ethereum blockchain protokolü için ölçekleme çözümü Sharding için müjdeyi verdi.

Sharding, blockchain ağında transferlerin doğrulanması ve optimize edilmesi için yapılan bir çalışma. Bu çalışma ile beraber Ethereum blockchain ağının tüm geçmişindeki her bir transferi tek bir düğüm olarak işlemek yerine bazı düğümleri bazı shardlara atayacak ve transferleri onaylayacak.

Bunun en büyük nedeni ise Bitcoinde saniyede yaklaşık olarak 3-7 arasında transfer yapılabiliyor, Ethereum’da ise bu sayı 7 ile 15 arasında. Bitcoin, Litecoin ve diğer ödeme merkezli blockchain ağlarının aksine Cardano, Ethereum ve EOS geniş çaplı dağınık uygulamaları destekleyebilmesi için daha büyük kapasiteli ve esnek blockchain ağlarına ihtiyaç duyuyor. CryptoKitties gibi uygulamalar, dağınık yapıdaki Kyber Network gibi borsalar ve AirSwap gibi yayınlar Ethereum ağında saniyede gerçekleştirilen transferlerin büyük bir çoğunlığunu kullanıyor.

Buterin’in açıkladığı gibi Sharding’in konsepti Github’a yüklendi ve Sharding is coming cümlesiyle paylaşıldı. Ethereum kullanıcılarının, meraklılarının ve geliştiricilerinin projeleri ve çözümleri değerlendiriliği Reddit Ethereum’da, Buterin bu hafta yayınlanan konsepti daha geniş bir biçimde anlattı.

Coinbase’in kurucusularından olan Fred Ehrsam yaptığı açıklamada Ethereum’un daha fazla dağınık uygulamayı destekleyebilmesi ve milyonlarca aktif kullanıcıya hitap edebilmesi için bunun gerekli olduğunu belirtti. Şu anda geliştiriciler Sharding, Casper ve Plasma gibi ölçeklendirmelerin Ethereum’u büyük ölçekli dağınık uygulamaları ve akıllı kontratları destekleme konusunda yeni bir seviyeye çekmesini bekliyor.

 

CCN

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir